Домакинът на Финалната осмица в турнира за Купата на България

...

Черноморец победи Рилски спортист с кош в последната секунда на полуфинал за Купата на България

Домакинът на Финалната осмица в шампионата за Купата на България по баскетбол при мъжете Черноморец победи Рилски състезател със 75:73 (20:22, 17:8, 17:19, 21:24) с точна пукотевица на Алекс Уандие три секунди преди края във втория полуфинал в " Арена Бургас " и се класира за финала в конкуренцията за първи път след дългогодишна пауза.

За последно Черноморец завоюва трофея през далечната 1975 година. Утре (неделя) бургазлии ще се изправят от 18:00 часа против Спартак Плевен в огромния край за Купата на България за 2024-а.

Двубоят предложи доста страсти за феновете, а най-голямата разлика не надвиши 13 точки. Гостите стартираха по-добре и поведоха със 7 точки в първите минути и след началната четвърт резултатът бе 22:20 в тяхна изгода. Баскетболистите на Черноморец заиграха по-спокойно и осъществиха 17 против единствено 8 точки за съперника във втората част, с цел да си обезпечат задатък от 37:30 на почивката.

Бургазлии държаха самодейността и след паузата, въпреки да разрешиха съкращаване на дистанцията до 5 точки преди последните 10 минути - 54:49. В тях Черноморец в началото усили преднината си до 13 точки след панер на Шон Смит за 64:51 при оставащи 6 минути, само че последва мощна серия за гостите от Самоков. Усилията им доведоха до равнене 14 секунди преди края след два точни наказателни удара на Джон Флорвиъс за 73:73. Алекс Уандие обаче не сгреши при стрелбата си за 2 точки в решителния миг и донесе успеха на Черноморец.

Състезателите, водени от старши треньора Васил Евтимов завоюваха битката под коша (41-35), направиха и повече асистенции (19-12).

Шон Смит бе най-резултатен за домакините със 17 точки, 14 битки и 2 асистенции. Травис Макконико способства за триумфа с 15 точки, 7 битки и 7 асистенции, а Ладариен Грифин означи 14 точки. Заради травма срещата пропусна един от главните състезатели на Черноморец Христо Захариев.

Чавдар Костов се регистрира с 15 точки и 3 битки за Рилски състезател, а Алън Арнет добави 15 точки и 5 битки.