Днес Европейската комисия ясно и категорично заявява постигнатият от България

...
Днес Европейската комисия ясно и категорично заявява постигнатият от България
Коментари Харесай

Захариева: С или без мониторинг, реформите ще продължат

Днес Европейската комисия ясно и изрично декларира постигнатият от България напредък в границите на механизма за съдействието и инспекция. Това сподели вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева на брифинг, откакто Брюксел оповести по-рано през днешния ден последните отчети за България и Румъния по Механизма за съдействие и инспекция (МСП), съобщи кореспондент на БГНЕС.

Механизмът е основан с решение на Европейската комисия, заради тази причина той би трябвало да завърши с решение на Европейската комисия, преди този момент Европейска комисия ще изпрати отчета и мнението на Съвета на Екологичен потенциал. Няма да злоупотребявам с точната дата по кое време това ще се случи, съобщи Захариева отбелязвайки, че през днешния ден се появиха редица тълкования на заключенията в отчета и известия, че мониторингът върху България пада.

Разбираме, че до края на мандата на тази комисия остава малко време, тъй че не мога да посоча дали ще бъде в границите на тази комисия или дали ще бъде в границите на мандата на идната, добави още Захариева.

Вицепремиерът е безапелационна, че за първи път Европейската комисия доста ясно в собствен отчет установи осъществяване на уговорките на България по всички индикатори.

Реформата е развой. Тя не се прави поради Брюксел. Реформата се прави поради българските жители. Независимо дали има или няма мониторинг, промените ще продължат, съобщи Захариева.

От своя страна вътрешният министър Младен Маринов съобщи, че сме постигнали равнища, които ни подсигуряват доверие измежду партньорските служби.

БГНЕС напомня, че в известието за печата на Европейската комисия се споделя: Европейската комисия одобри през днешния ден последния си отчет за стъпките, подхванати от България в осъществяване на поетите от нея задължения в региона на правосъдната промяна, битката против корупцията и проведената престъпност в подтекста на Механизма за съдействие и инспекция (МСП).

Днешният отчет преглежда напредъка, реализиран през последната година за осъществяване на 17-те рекомендации на Европейската комисия в отчета от януари 2017 година. В позитивен смисъл се отбелязва, че България е работила поредно за осъществяването на тези рекомендации. Комисията смята, че напредъкът, реализиран от България в границите на МСП, е задоволителен за реализиране на уговорките, поети все още на присъединението към Европейски Съюз. България би трябвало да продължи да работи поредно върху превръщането на тези задължения в съответно законодателство и неговото използване в практиката. България би трябвало да следи трайното използване на промяната посредством един новооснован съвет за следващ мониторинг. Това ще бъде в основата на бъдещия разговор с Комисията в границите на цялостния механизъм за господство на закона. Както последващият мониторинг, по този начин и механизмът за целия Европейски Съюз би трябвало да поддържат устойчивостта и необратимостта на промените след преустановяване на МСП за България. Преди да вземе дефинитивно решение, Комисията ще се съобрази с позицията на Европейския съвет и на Европейския парламент.

Председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер сподели: “В осъществяване на рекомендациите на Комисията, през последните години България реализира впечатляващ прогрес. Предизвикателствата остават, реализирането на нужните промени би трябвало да продължи, само че напредъкът в България към този момент е задоволителен, с цел да се отиде оттатък МСП и към този момент да се приложат новите принадлежности за наблюдаване както на национално, по този начин и на ЕС-равнище ”.

В допълнение към уговорката за осъществяване на промени по отношение на битката против корупцията, Еврокомисията отбелязва по-специално уговорката на българското държавно управление да се вкарат процедури за отговорността на основния прокурор и отбрана на независимостта на правосъдната система в сходство с рекомендациите на Венецианската комисия. Комисията също по този начин отбелязва уговорката на българските управляващи да одобряват законодателство, което подсигурява автоматизираното премахване на магистрати при положение на наказателно следствие против тях и наложителното обявяване на участие в професионални асоциации. /БГНЕС
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР