Дълбоко под джамията Умм ал-Кура в Багдад, заключен в таен

...
Дълбоко под джамията Умм ал-Кура в Багдад, заключен в таен
Коментари Харесай

Забранената книга, написана с кръвта на Саддам Хюсеин

Дълбоко под джамията Умм ал-Кура в Багдад, заключен в скришен трезор, се намира един предмет, който може да бъде разказан единствено като теологичен абсурд, предмет, който е толкоз светотатствен по характера си, че съгласно ислямските закони би трябвало да бъде погубен, само че в същото време по своята същина е толкоз заветен, че унищожаването му е невероятно.

Саддам поръчва Кръвния Коран на 28 април 1998 година по случай 61-ия си рожден ден. Диктаторът неотдавна е възвърнал ислямската си религия, откакто синът му Удай Хюсеин едвам оцелява след опит за ликвидиране на 12 декември 1996 година В публично писмо, оповестено през 2000 година, Саддам изяснява, че книгата е предопределена като признателност към Бог за това, че го е превел безвредно през доста „ конспирации и рискове “ през цялата му дълга политическа кариера: „ Животът ми беше цялостен с рискове, при които трябваше да изгубя доста кръв… само че защото съм кървял единствено малко, помолих някой да напише Божиите думи с кръвта ми в символ на признателност. “

 Inbound830042011741643229جامع ام القرى بغداد

Умм ал-Маарик 

Да напише книгата, Саддам разпорежда на калиграфа Абас Шакир Джоди ал Багдади. През идващите две години една здравна сестра изтегля общо 27 литра кръв на Саддам и я е предава на ал-Багдади, който откакто я третира с химикали, с цел да я стабилизира, изписва с нея 114 глави и 6000 стиха от ислямската свята Книга. Завършена през 2000 година, тя обгръща 605 страници и е написана с букви с височина два сантиметра с граници, декорирани в комплициран наследник, червен и черен дизайн. Страниците, в рамки със златни ръбове, са изложени на специално място в сърцето на джамията Умм ал-Маарик в Багдад или „ Майката на всички борби “. Джамията, чийто градеж стартира някъде по същото време като писането на Кървавия Коран и приключва през 2001 година, е издигната от Саддам, с цел да отпразнува хипотетичната победа над силите на обединението през войната в Персийския залив през 1990-1991 г.; тя разполага с минарета, проектирани да наподобяват на балистични ракети Scud и цеви на автомат Калашников. Витрината със страниците на Корана е значително заключена и отваряна единствено за специфични посетители на Саддам.

 Scud-launcher-England1

Ракета Scud 

Още през цялото време Кървавият Коран провокира бурни разногласия измежду ислямските духовници. Според ислямското законодателство или шариата човешката кръв се смята за ритуално нечиста и всичко, до което се допре, също се трансформира в нечисто. Следователно изписването на Корана – святото Божие слово – с кръв е изключително неразрешено или харам. Абас ал-Багдади, основателят на книгата, е наясно с това, само че не може да откаже от боязън от репресии от страна на режима на Саддам. В изявление през 2003 година ал-Багдади, който в този момент живее в американския щат Вирджиния, декларира: „ Не обичам да приказвам за това в този момент. Това беше мъчителна част от живота ми, за която желая да не помни. “

Противоречия има и за общото количество кръв, което Саддам дава за плана, и какъв брой в действителност е употребявано за написването на книгата. В множеството елементи на света оптималното количество кръв, което е разрешено да подарява човек за една година, е сред пет и шест единици – или към три литра. С тази скорост на Саддам му биха били нужни съвсем 9 години, с цел да подари 27 литра, а освен 2. Това кара някои да допускат, че кръвта идва не от Саддам, а от зависещ или даже от политически пандизчии. Въпреки това, защото така и така дребното разкази на очевидци на действителния развой са мощно спорни, въпросът надали в миналото ще бъде разтълкуван.

Кървавият Коран остава изложен до април 2003 година, когато американските сили завладяват Багдад. Докато боевете обгръщат града, пазачите на джамията изваждат книгата от витрината и я скриват. Сред тях е шейх Самарай, който даже скрива страници в личната си къща. Сега Самарай служи като един от главните пазители на творбата, което се пази прикрито в трезора под джамията, през днешния ден преименувана на Умм ал-Кура или „ Майка на всички градове “. Както Саммарай казва през 2010 година: „ Знаех, че ще бъде доста търсена и взехме решението да я защитим. Но да се види в този момент не е елементарно. Има три ключа и никой от тях не се държи на едно място. Аз имам един, шефът на полицията в региона има различен и има трети в друга част на Багдад. Необходимо е решение на комисия, която да ви пусне. “

 Qur'an and Rehal

Стандартен Коран 

Кървавият Коран съвсем в никакъв случай не се демонстрира на посетителите и се държи надалеч от общественото внимание, до момента в който духовници и политици разискват какво да вършат с него. Докато методът на неговото основаване го прави мръсен и светотатствен, Кървавият Коран въпреки всичко е Коран и по този метод съгласно ислямската традиция не може да бъде оскверняван или унищожаван. По този метод книгата съставлява съществено богословско усложнение за Ирак. Както Абдул Кахар Ал-Ани, професор по ислямска мисъл в Багдадския университет, изяснява:

„ Саддам не е свят човек, по тази причина кръвта му е мръсна. Но някои от учените споделят, че е добре, тъй като в една от борбите си воините на Мохамед благодарят за успеха с кръвта на врага върху облеклата си. Не одобрявам това. Такава книга в никакъв случай не е била писана през времето след Пророка, тъй че за какво Саддам би трябвало да го прави? Но няма и насоки – кой от учените от този момент би сметнал за належащо да напише правила за такова нещо? “

Но Кървавият Коран е спорен освен от теологична, само че и от политическа позиция, като доста членове на актуалното иракско държавно управление се притесняват, че той и други реликви от епохата на Саддам могат да послужат като вдъхновение за възродителите на партията Баас и затова би трябвало да бъдат унищожени. По думите на Ахмед Чалаби, някогашен началник на Националната комисия за дебаасификация: „ Най-големите таланти на Ирак са заставени да произведат монументи, предопределени да потискат хората. Това е доста разрушително за душeвността на иракското население. Това е ясно увещание за последствията от тоталитаризма и идеализирането на човек, който въплъщава злото. Те не са донесли нищо в Ирак. Те не си заслужават да се означават. Те нямат нищо естетично да предложат. Аз съм за премахването им. “

Други не са толкоз сигурни, в това число Мовафак ал-Рубае, някогашният консултант по националната сигурност, който съпровожда Саддам при изтезанието му през 2006 година: „ Той съществуваше и управляваше и влияеше на света, и беше част от нашата история. Той беше неприятна част от нашата история, само че имаше огромно влияние, без значение дали ни харесва или не. Не е нужно да погребваме наследството от този интервал. Трябва да го запомним, всичко неприятно и положително, и да научим уроците. А най-важният урок е, че диктатурата не би трябвало да се връща в Ирак. “

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР