Честността често е изследвана от психолози и икономисти, но рядко

...
Честността често е изследвана от психолози и икономисти, но рядко
Коментари Харесай

В търсене на честността: Учени „изгубиха“ 17 000 портфейла по света

Честността постоянно е изследвана от психолози и икономисти , само че рядко в действителния живот и в никакъв случай в 40 страни по света, където екип от учени тества хиляди хора, на които е предаден " загубен " портфейл, оповестяват АП и Агенция Франс Прес, базирайки се на обява в сп. " Сайънс ". 

Резултатите от опита на стойност 600 000 $ демонстрират, че хората са по-склонни да върнат загубен портфейл, в случай че в него има пари . Колкото по-голяма е сумата , толкоз по-съзнателно подхождат индивидите. До това изненадващо умозаключение са стигнали експерти от университетите на Цюрих, Швейцария, и на Мичиган и Юта, Съединени американски щати, които за задачите на изследването са " изгубили " над 17 000 портфейла в 355 града в 40 страни.
 / iStock/Getty Images
Проследявайки какъв брой постоянно хората се свързват с хипотетичния притежател на изгубената движимост , откривателите са открили, че в случай че портфейлът съдържа пари - еквивалент на 13 $ в локална валута , приблизително 51% от индивидите го връщат против 40% за портфейл без пари. Тази наклонност е следена в съвсем всяка страна, макар че действителните числа варират. 

Учените са " вдигнали залога " до еквивалента на 94 $ в Съединени американски щати, Англия и Полша. Резултатът - върнати са били приблизително 72% от изгубените портфейли, съдържащи по-голяма сума, против 61% за тези с 13 $ и 46% за празните. Как е допустимо това? " Данните сочат, че хората са склонни да демонстрират угриженост за непознатото богатство и злост към мисълта да се проявят като крадци ", изяснява Ален Кон от изследователския екип от университета на Мичиган. -->
 / iStock/Getty Images
Изгубените " портфейли " в действителност са били транспарантни визитници, с цел да могат хората да виждат наличните пари, без да ги отварят. 13 сътрудници на откривателите, преструващи се, че преди малко са намерили движимостите, са ги предавали в банки, театри, музеи и други културни институции, пощенски офиси, хотели, полицейски ръководства. Ключовият въпрос е бил дали лицето, на което е предаден портфейлът , ще се свърже с хипотетичния притежател, употребявайки данните от прилежащите визитки. Визитките оставят усещането, че притежателят на изгубения портфейл е локален човек. За по-голяма меродавност наличието на портфейла включва и лист с покупки.

В част от мнимите портфейли са били сложени и ключове. Изследователите са открили, че те по-често биват връщаните от портфейлите без ключ. Учените са стигнали до извода, че мисълта за другите играе роля, защото за разлика от парите, ключът е значим за притежателя си.
 / iStock/Getty Images
Ефектът на включените пари е регистриран в 38 от 40-те страни като се изключи Мексико и Перу. Честотата на връщане на изгубения портфейл варира. В Швейцария - процентът доближава 74 на 100 за портфейл без пари и 79 на 100 за портфейл с пари, до момента в който цифрите за Китай са надлежно 7% и 22%, а за Съединени американски щати - 39% и 57%. В дъното с изключение на Китай са Мароко, Перу и Казахстан. След първенеца по почтеност Швейцария се подреждат скандинавските страни.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР