Черно море изигра ужасяващо слабо първо полувреме на „Лаута”, но

...

Лаута видя моряшко възкресение и черно-бяло падение

Черно море изигра ужасяващо едва първо полувреме на „ Лаута”, само че показва военен дух и съумя да победи в плейофния двубой против Локомотив Пловдив за 7-ото място. Реваншът под тепетата приключи 2:2 след продължения и с общ резултат 4:3 варненци ще имат бараж за Лига Европа против третия от челната шестица на Първа лига.

В постоянното време „ смърфовете” завоюваха с 2:1 и защото резултатът бе огледален на този от първия дуел се стигна до продълженията. Филип Михалевич изглеждаше като героят за пловдивчани, като вкара два гола през първото полувреме и общо 3 в двете срещи. „ Моряците” се върнаха в играта след офанзивните смени на Илиан Илиев след паузата и попадението на Марек Кузма обезпечи продълженията. В първото от тях Даниел Димов се разписа с глава и реши всичко.

Домакините обявиха ясно желанията си с стремително начало. Още в 4-ата минута стражът на Морето Благой Макенджиев имаше сериозна интервенция. Локомотив стигна до ъглов удар отдясно по офанзивата, а центрирането на Парвиз Умарбаев откри изцяло непокрит Михалевич пред вратарското поле. 26-годишният хърватин стреля мощно с глава и само светкавичният инстикт на Макенджиев избави варненци.

В 11-ата минута „ смърфовете” и Михалевич получиха втори сериозен късмет. Стивън Езе даде великолепен висок пас напред, който докара до недоразумение сред централните бранители на Черно море. Даниел Димов и Илиас Хасани не се разбрах кой да блокира Михалевич, по тази причина атакуващият футболист се промъкна посред им и от десетина метра шутира в навън по диагонала.

Секунди по-късно разумното се случи. Атаката мина през Елитон Жуниор, който даде акуратен пас в кулоар отляво за Мустафа Абдулахи. Нигериецът показва бързината си и центрира полувисоко към близката греда, където Михалевич с хубав плонж откри кълбото с глава и разстреля вратаря – 1:0.

Черно море стартира да излиза от първичния ступор полека-лека, като към момента оставаше прекомерно неоснователен в конструктивен проект. Единственият късмет за варненци през първата част бе в 29-ата минута при центриране от корнер. Даниел Димов впечатляващо се извиси във вратарското поле и завоюва чисто въздушния двубой с вратаря Милина. Въпреки това му бе мъчно да насочи топката и тя мина над гредата.

Локомотив привидно се прибра леко по-назад и може би съзнателно остави съперника да владее топката. Домакините търпеливо изчакаха своя късмет и го сграбчиха в 42-ата минута. Тогава Елитон Жуниор завоюва високата топка отляво по офанзивата, а Банович притича до ъгъла на наказателното поле и изведе по съвършен метод бразилеца. Той сви обратно към точката на дузпата, където Михалевич нанесе шут без подготовка. Изстрелът не беше доста мощен и бе ориентиран в центъра на вратата, но вратарят Макенджиев разреши на топката да се промуши под плонжа му – 2:0.

На полувремето наставникът на гостите Илиан Илиев опита да ободряване в напред във времето, като извади младока Мартин Минчев и пусна опитния Георги Божилов. Четвърт час след началото на втората част другият нападател Радослав Василев също седна на пейката, с цел да се появи Марек Кузма. Усилията на Илиев имаха смисъл, тъй като точно словашкият таран изравни резултата в 69-ата минута.

Това се случи единствено шест минут след влизането на Кузма в игра. Ситуацията стартира от тъч, при който Георги Божилов отклони с рамо кълбото към Аристоте Ндонгала. Тъмнокожият футболист шутира свиреп по диагонала от към 21 метра, а кълбото срещна дясната греда и след това се удари в изгубилия ориентировка вратар Милина. Кузма дотича бързо и бутна кълбото в мрежата, преди стражът да го затисне в обятията си – 2:1!

Попадението на Черно море провокира голям брой митинги от скамейката на Локомотив, които претендираха, че Божилов в действителност е играл с ръка при подаването си към Ндонгала. Резултатът от острите реплики към съдиите беше изгонването на масажиста Благой Вангелов.

Черно море съвсем напълно иззе самодейността до края. В 83-ата минута капитанът Георги Илиев за малко да изненада вратаря Милина с отдалечен диагонален шут от 28 метра. Локомотив несъмнено имаше шанс, че кълбото мина настрана от лявата греда.

Драмата настъпи в добавеното време към постоянните 90 минути. В тях двата тима имаха по един късмет да приключат всичко в своя изгода. Във втората минута „ моряците” съвсем допряха класирането. Юго Кононго се включи отляво и центрира от самата аутлиния към далечния завършек на пеналта. Там Димитър Велковски увисна и Аристоте Ндонгала овладя на гърди. Милина потегли да пресреща конгоанеца, който копна елегантно над него. Той обаче не планува обезверения спринт на Стивън Езе, който с крайник почисти пред голлинията.

Секунди по-късно палачинката се обърна. Петър Витанов извърши непотребен фаул пред наказателното си поле, а жълтият му картон бе най-малката грижа за варненци. Симеон Райков се зае да извършва и шутира фалцово над стената. Топката се канеше да влети в горния ляв ъгъл, като в сетния момент Макенджиев я докосна леко с ръкавиците и тя се отби в напречната греда.

В продълженията физическата отмалялост очевидно си личеше, само че апетитът на Черно море беше с една концепция по-подчертан. В 103-ата минута варненци изравниха резултата и по този начин изправиха противника пред непостижим ребус. Георги Божилов остави своята диря в срещата, като запази топката отляво по офанзивата, а след това центрира по превъзходен метод към далечната греда. Там Димов изрично завоюва въздушния двубой и с глава прати топката неспасяемо по диагонала в противоположния ъгъл – 2:2.

Попадението изправи домакините пред непостижимата задача да търсят два гола в името на класирането, защото дузпите към този момент отпаднаха като сюжет. "Черно-белите " към този момент нямаха запас, с който да преследват сходна невъзможна задача и Черно море добродушно доигра срещата.

ЛОКОМОТИВ ПЛОВДИВ – ЧЕРНО МОРЕ 2:2 (1:2 в първия мач)

1:0 Филип Михалевич 12'

2:0 Филип Михалевич 42'

2:1 Марек Кузма 69'

2:2 Даниел Димов 103'

Локо Пд (4-2-3-1): Антони Милина – Абделхаким Буна, Стивън Езе, Димитър Везалов (46' - Янко Ангелов), Димитър Велковски – Игор Банович, Парвиз Умарбаев – Веселин Марчев /к/ (83' - Петър Главчев), Елитон Жуниор (62' - Симеон Райков), Мустафа Абдулахи – Филип Михалевич

Старши треньор: Бруно Акрапович

Черно море (4-4-1-1): Благой Макенджиев – Стефан Станчев, Даниел Димов, Илиас Хасани, Юго Кононго – Атанас Зехиров, Петър Витанов (113' - Фабио Мартинс), Георги Илиев /к/, Аристоте Ндонгала – Радослав Василев (63' - Марек Кузма) - Мартин Минчев (46' - Георги Божилов)