Британският премиер Борис Джонсън изпрати писмо с молба до ЕС

...
Британският премиер Борис Джонсън изпрати писмо с молба до ЕС
Коментари Харесай

Джонсън поиска отлагане на Брекзит, но с уловка

Британският министър председател Борис Джонсън изпрати писмо с молба до Европейски Съюз за отсрочване на Брекзит, само че без да го подписва. Молбата беше съпроводена от второ писмо - този път с подписа на английския министър председател, в което той показва, че ново отсрочване на развода сред Лондон и Брюксел ще бъде неточност. Би Би Си заяви и, че министър председателят персонално се е обадил на държавните глави на членките на общността, с цел да им изясни своята позиция.

Джонсън е длъжен по закон да изиска от Европейски Съюз удължение на периода след 31 октомври. Това се постанова, откакто в събота на изключителното съвещание на Камарата на общините, което е първото от 37 години, депутатите гласоподаваха " поправката Летуин ", която задължава кабинета да отсрочи Брекзит, до момента в който не бъде признато съответното законодателство. Поправката беше подкрепена с 322 гласа за против 306 срещу и направи безсмислено гласуването по новата договорка на Джонсън, контрактувана на Европейския съвет предходната седмицата.

Лидерът на Европейския съвет Доналд Туск разгласи в туитър, че е получил молбата за удължение на периода за Брекзит. Той акцентира, че ще се съветва с европейските водачи за това " по какъв начин да реагира на протичащото се ".

Само часове, откакто загуби вота по време на историческата сесия на Народното събрание, министър председателят Джонсън подреди на почитан посланик да изпрати неподписано писмо с молба за отсрочване на излизането на Англия от Европейски Съюз - нещо, което му е било наложено от Народното събрание.

Във второто подписано от него писмо, той категорично акцентира персоналното си мнение, че сходно ново отсрочване - до 31 януари 2020 година, ще е безспорна неточност. Джонсън показва, че държавното управление ще постави старания да получи утвърждение по новата договорка за Брекзит в Народното събрание и е убеден, че страната ще напусне евроблока, както е планувано - на 31 октомври.

Британският представител в Брюксел сър Тим Бароу пък написа обяснително писмо, че първото неподписано писмо изцяло извършва закона, признат от английския парламент. Преди седмици министър председателят съобщи, че " по-скоро ще падне мъртъв в канавката ", в сравнение с да изиска ново отсрочване на Брекзит.

Според анализатори Джонсън се пробва " да изиграе съда " с неподписаното писмо, защото в случай че не се подчини на закона, го чака правосъдно гонене. Като не е подписал писмото с молбата за отсрочване на Брекзит, той елементарно може да съобщи от правосъдната пейка, че " това писмо е на Народното събрание, не е моето писмо ".

В писмото, което Европейски Съюз в този момент би трябвало да прегледа, се предлага да се дефинира краен период за отдръпване на страната от общността на 31 януари 2020 година, само че също по този начин се планува опцията за използване на Брекзит по-рано, в случай че страните са подготвени за това. Според високопоставени източници в Европейски Съюз водачите на общността са подготвени да дадат нова пролонгация на Лондон.

Постъпката на Джонсън провокира съпоставяне с метода, по който работи президентът на Съединени американски щати. " Това е напряко от наръчника на Тръмп и Борис Джонсън би трябвало да бъде спрян ", написа в туитър опозиционният лейбъристки народен представител Дейвид Лами, представен от ДПА. Депутатката от Шотландската национална партия Джоана Чери назова в туит дейностите на Джонсън " жалки ".
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР