Белград не може да направи почти нищо, за да попречи

...
Белград не може да направи почти нищо, за да попречи
Коментари Харесай

Сръбски експерти с предложения за контрамерки на българската такса за транзит на руски газ

Белград не може да направи съвсем нищо, с цел да попречи на България да вкара такса за преноса на съветския газ през нейна територия, споделят сръбски специалисти пред белградския вестник „ Данас “, представени в Българска телеграфна агенция. Ако се измисли реципрочна икономическа мярка, това би могло да заплаши ползите на Европейския съюз, чийто член е България, показват те.

В петък, 13 октомври, България вкара такса от 20 лева за мегаватчас за пренос на съветски газ, доставен през нейна територия на трети страни. Към момента Унгария, Сърбия, Гърция, Румъния и Австрия се доставят с съветски газ по газопровода „ Балкански поток “.

Председателят на Газовата асоциация на Сърбия Воислав Вулетич уточни, че мярката не визира Белград, защото сръбското дружество „ Сърбиягаз “ има контракт с съветската компания „ Газпром “ за доставка на газ на сръбско-българската граница. Директорът на „ Сърбиягаз “ Душан Баятович пък вижда в налагането на таксата полтиическа и дискриминационна мярка по отношение на Сърбия и Унгария.

Вестникът напомня, че в сходство със съглашението, което Сърбия подписа с Международния валутен фонд за приемане на заем, Белград предприе поетапно нарастване на цените на синьото гориво като най-новото ще влезе в действие на 1 ноември в размер на 10 %. Това значи, че от тази дата нататък тази сила ще коства 5,02 динара за киловатчас с налози и такси. Това е доста нарастване на цените, което в изискванията на международна икономическа рецесия и висока инфлация съставлява удар върху бюджета на сръбските семейства, отбелязва „ Данас “.

Сръбският министър на финансите Синиша Мали и министърът на външните работи и търговията на Унгария Петер Сиярто излязоха със взаимно изказване, че решението на България да вкара такса върху съветския газ, който минава през нейна територия, е „ неприятелска стъпка, ориентирана срещу Унгария и Сърбия “.

„ Новата българска мярка заплашва сигурното доставяне с сила в Унгария и Сърбия. Европейският съюз не вкара наказания за пренос на природен газ от Русия, тъй че аргументацията на българския министър председател Николай Денков е изцяло неточна. Това решение подрива европейската взаимност и заплашва енергийната сигурност както на страните членки на Европейски Съюз, по този начин и на страните кандидатки за участие “, написа в известието, оповестено на интернет страницата на сръбското държавно управление. Допълва се, че Унгария и Сърбия ще синхронизират позициите си и ще отговорят „ по съответен метод на това спорно решение от страна на България “.

Сръбският икономист Милан Р. Ковачевич декларира пред „ Данас “, че Сърбия и Унгария не могат да създадат доста, с цел да попречат на България да вкара нова такса.

„ Всяка страна е суверенна и може в границите на своите граници да постанова каквито си желае такси. Не виждам по какъв метод Сърбия би могла да отговори на хода на София нито в юридически, нито в стопански смисъл. Може да се употребява фактът, че и Унгария, и България са страни членки на Европейския съюз и Будапеща може да задвижи пред органите в Брюксел самодейност за унищожаване на ограниченията, под претекст, че са ориентирани против интереса на страни от Европейски Съюз, които са принудени да внасят съветски газ, с цел да действат обикновено стопанската система и семействата им “, изяснява Ковачевич.

Сръбският експерт по енергетика Велимир Гаврилович уточни пред „ Данас “, че Унгария и Сърбия са могли да пренебрегват решението на България, в случай че снабдяването се е осъществявало през Украйна.

„ Сърбия може да намерения за някакви стопански контрамерки даже в региона на енергетиката, тъй като е в ход градежът на газов интерконектор сред нашата страна и България. Проблемът е, че с въвеждането на контрамерки Белград може да навреди и на стопанската система на Европейския съюз, тъй като България е част от неговия формален пазар, а това не би било желателно или потребно за нашата страна “, отбелязва Гаврилович.

Генералният секретар на Сдружението за газ на Сърбия Воислав Вулетич счита, че България няма право да вкарва такава такса.

„ Това е безусловно безсмислено. Според съглашението за доставяне с съветски газ през газопровода „ Турски поток “ Сърбия поема газа на своята граница. Също по този начин не е длъжна да заплаща каквато и да е такса за пренос и българският парламент не може да взима решения по този въпрос. Сърбия не трябва да обмисля контрамерки, нито възможна тъжба против България пред интернационалните съдилища, тъй като не е подписвано никакво съглашение с тази страна за преноса на съветски газ “, заключва Вулетич.


 

FaceBookTwitterPinterest
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР