Бебе, родено миналата година в Алабама в 21-вата гестационна седмица,

...
Бебе, родено миналата година в Алабама в 21-вата гестационна седмица,
Коментари Харесай

Недоносено бебе с по-малко от 1% шанс за оцеляване… оцеля и разби рекордите на Гинес

Бебе, родено предходната година в Алабама в 21-вата гестационна седмица, се трансформира в най-недоносеното бебе в света, което съумява да оцелее. То даже влезе в книгата с върховете на Гинес.

Къртис Мийнс и неговата близначка Си‘Ася Мийнс се раждат на 5 юли 2020 година в болничното заведение на Университета на Алабама в Бирмингам (UAB). Близнаците, които са били едвам на 21 седмици и 1 ден от своята гестационна възраст, когато идват на този свят, са имали по-малко от 1% късмет да оцелеят, споделят от UAB. Те са се родили 19 седмици или 132 дни по-рано.

„ Статистиките демонстрират, че бебетата, които се раждат толкоз рано, нямат съвсем никакъв късмет да оцелеят “, споделя доктор Брайън Симс, професор по педиатрия в UAB и един от дежурните лекари, когато майката Мишел Бътлър постъпва в болничното заведение.

Си‘Ася не откликва на лекуването и умира в деня на своето раждане. Пулсът и равнищата на О2 на Къртис обаче стартират постепенно да се усъвършенстват.

„ Никога не сме имали толкоз малко бебе в неонаталното поделение – Къртис беше първият по рода си – споделя Симс. – Намирахме се в неразучени води. “

Лекарите са се грижили непрекъснато за Къртис, с цел да му оказват помощ да диша, да контролира по-добре телесната си температура и да си набира нужните хранителни субстанции. Чак след третия месец той е изключен от апарата за обдишване.

“Къртис се опълчи на всички научни шансове- споделя доктор Колм Травърс, професор отделението по неонатология и един от лекарите, които са се грижили за момченцето.

Възрастта и тежестта при раждане са два основни фактора, които предопределят възможностите за оцеляване на едно недоносено бебе. Полът също има въздействие. Ако е момиченце, вероятността се повишава. Също по този начин има значение дали детето е едно и дали майката е приемала стероиди, които да подкрепят развиването на дробовете на бебето преди раждането му. Къртис не дава отговор на нито един от тези критерии.

Когато се ражда, той тежи едвам 420 г – към 1/7 от тежестта на средностатистическото изцяло износено бебе. С всеки минал ден обаче става все по-силен. Когато навършва една годинка, Къртис се квалифицира за книгата с върховете на Гинес.

Предишният рекордьор – Ричард Хътчинсън – се ражда на на 5 юни 2020 година, един месец преди Къртис (на 21-вата седмица и 2-рия ден от гестационния период). Преди Ричард върхът остава неразбит в продължение на 34 години.

Източник: Science Alert

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР