Българският национален отбор по волейбол стартира с трудна, но сладка

...

България с трудна, но сладка победа на старта в Лигата на нациите

Българският народен тим по волейбол започва с сложна, само че сладка победа присъединяване си във Волейболната лига на нациите. "Лъвовете " надиграха Китай с 3:2 (25:18; 18:25; 19:25; 25:17; 11:15) за 2 часа и 22 минути, въпреки на моменти да бяха много неуверени на полето. Така българите започнаха сполучливо присъединяване си в конкуренцията, която сега се организира в китайския град Нинбо.

В събота от 11:00 часа България ще се изправи против Съединени американски щати, а в неделя още веднъж от 11:00 часа е мачът на националите ни с Аржентина.

Дебют с националната фланелка пък направи централният блокировач Илия Петков, който изненадващо бе включен от Пламен Константинов в стартовия състав.

Двата отбора започнаха дуела равностойно. Определно сервисът бе основен за състава на Пламен Костантинов в първия гейм. Първата извоювана точка в мача бе за България, откакто българският селекционер оспори точка за Китай.

“Лъвовете” дръпнаха с 3:0 небрежно след офанзиви на Боян Йорданов и Тодор Скримов и единична обсада на Илия Петков. Впоследствие Китай стигна до 5:5 след офанзива в навън на Розалин Пенчев.

Мачът продължи да върви точка за точка, само че “лъвовете” въпреки всичко съумяха да си обезпечат преднина от 2 точки при първото техническо спиране.

При 9:7 след неточност при осъществяване на начален удар България съумя да поведе с три точки. След прелестни два сервиса на капитана на България Виктор Йосифов, преднината на трикольорите набъбна на 5 точки.

Българите съумяха да задържат разликата от 4 точки до второто техническото спиране при 16:12.

Китайците понижиха разликата с лед пусната топка в центъра. Последва сервис в навън и блок на Йосифов, в резултат на което резултатът стана 18:13.

Домакините влязоха решително във втория гейм и взеха първата точка след офанзива по диагонала. След неверно посрещане от наша страна и офанзива в навън, китайският отбор се откъсна на три точки – 5:2.

България се добра до две точки след къса топка на Йорданов и навън от сервис на Китай, само че първото техническо спиране пристигна при резултат 8:4 за домакините.

Разликата обаче стартира да става все по-голяма, а Пламен Константинов направи първа промяна в тима на България, заменяйки Розалин Пенчев с Валентин Братоев. Пламен Констанов

Домакините дръпнаха с 8 точки след неточност след дълго разиграванебдо 5:13. След отличен блок на Валентин Братоев и три съвършени сервиса на Тодор Скримов България обаче понижи разликата на 3 точки.

След технична офанзива на Боян Йорданов и блок на Виктор Йосифов България стопи до две точките преднина за Китай.

Китай обаче главно дръпна с четири точки, само че последва сполучлива офанзива на Николай Пенчев и 20:17. След офанзива в навън на Ники Пенчев обаче разликата в точките бе обновена. Последва таймаут за Пламен Константинов, след което домакините с отлична обсада доближиха до 2 точки за затваряне на гейма. При втория опит те затвориха гейма и изравниха резултата след 18:25.

Атаката от втора линия на Розалин Пенчев бе безкомпромисна и българите стигнаха до точка за гейм. Още при първата си опция България затвори гейма след нова технична офанзива на Розалин Пенчев.

Третият гейм също стартира много оспорвано. След сервис на Скримов в мрежата и блок в навън китайците дръпнаха с 1:3, само че българите съумяха бързо да изравнят.

Мачът вървеше точка за точка, само че след сполучлива офанзива в центъра Китай бе с точка преднина при първото техническо спиране. Домакините бяха все по-уверени и последва тежка серия за българите, като китайците направиха цели шест следващи точки.

Така при второто техническо прекъсване резултатът бе 10:16. Все отново "лъвовете " съумяха да понижат разликата до 3 точки след офанзива на китайците в навън през центъра и прекрасен сервис на Йосифов и по-късно нова офанзива в навън.

Китай стигна до точка за гейм при 18:24, само че първият опит да затвори гейма бе несполучлив след сервис в навън. Последва обаче нова добра офанзива на домакините през центъра и геймът завърши при 19:25.

Добро начало за България в четвъртата част. В игра се появиха разпределителят Георги Сеганов, централният блокировач Светослав Гоцев и диагоналът Николай Учиков, които без подозрение изиграха основна роля в сполучливия свършек на гейма.

Първата точка пристигна точно на сметката на “лъвовете”. Българите поведоха с 4:2 след офанзива на Учиков отдясно и добър блок на Розалин Пенчев. Така първото техническо спиране пристигна при преднина от три точки за българите.

“Лъвовете” демонстрираха отлична мотивация и си осигуриха преимущество от шест точки след два сервиса в мрежата и неточност след съществено недоразумение в тима на Китай.

След второто техническо спиране националите небрежно си осигуриха постоянна преднина. Китайците направиха блок навън и неверна офанзива, което докара до резултат 21:12 в интерес на българите.

Възпитаниците на Пламен Константинов обаче изгубиха централизация в най-неподходящия миг и разрешиха на противника да вземе три следващи точки. Въпреки това отличен Учиков по диагонала и две страхотни офанзиви на Розалин Пенчев донесоха триумфа на българите в четвъртия гейм.

В петия гейм китайците лека-полека започнаха да позволяват неточности, откакто бяха притиснати от “лъвовете”. Сервис в навън и неуверена игра на Китай донесоха задатък от три точки за възпитаниците на Пламен Константинов.

Последва страхотна обсада на Светослав Гоцев след офанзива от втора линия на домакините, която приближи България до триумфа с 11:7. Националите ни стигнаха до пет точки за мачбол след съвършен ас на Учиков и затвориха гейма и мача при 15:11.

Съставът на България: Георги Братоев, Илия Петков, Розалин Пенчев, Николай Пенчев, Виктор Йосифов, Светослав Гоцев - Теодор Салпаров - либеро