Българският национален отбор по футбол претърпя тежка загуба с 1:3

...

Три литовски шамара за националния ни отбор по футбол

Българският народен тим по футбол претърпя тежка загуба с 1:3 при гостуването си на Литва в мач от гр. С на международните квалификации за Мондиал 22 в Катар. При това селекцията на треньора Ясен Петров сподели цялостна липса на хрумвания в нахлуване, като, изключително, през второто полувреме бе изрично надиграна от домакините.

Така след 6 мача в групата нашите към този момент нямат даже и теоретични шансове да се доберат до второто място в групата, което вероятно може да обезпечи класиране за Мондиал 22. За сходни шансове преди днешния мач говореше самичък Ясен Петров, само че през днешния ден лъсна истината - тези сметки бяха без кръчмар. Нещо повече - бе записана нова срамна страница във футболната ни история - първа загуба от Литва.

До през днешния ден литовците бяха в серия от 9 следващи загуби, в това число и три като хазаин. За последно те спечелиха мач на 18 ноември 2020 година, когато надвиха с 2:1 над Казахстан в Алмати в шампионата Лига на нациите.

Нашият народен тим пък пристигна във Вилнюс с две победи от два мача против Литва (все като домакин) - 3:0 през 2003 година в другарски мач и 1:0 на 5 септември в актуалните световни квалификации.

И тази статистика като че изигра неприятна смешка на нашите, които излязоха с огромно самочувствие, само че то бе неподплатено с игра. А мачът потегли доста добре за българите, които получиха право да изпълнят дузпа още в 12-ата мин. След центриране от ъглов удар Вайткунас дръпна в наказателното поле наш футболист, а основният рефер - Евгений Арановски от Украйна, уточни бялата точка. Нападателят на " Локомотив " (Пд) Димитър Илиев обаче насочи слаб удар от 11 метра и вратарят Шеткус избави.

Само три минути по-късно при офанзива на домакините Новиковас бе изведен самичък по лявото крило, напредна в българското наказателно поле и подади на Юстас Ласицкас, който от чиста позиция осъществя за 1:0.

През второто полувреме литовците изнесоха същински урок по оржанизиран и изобретателен футбол на нашите. Те имаха съвсем цялостен надзор над събитията и първо пропуснаха чисто състояние в 52-ата мин., когато Антов отклони нагоре летящата право към вратата топка, изстреляна от 15 метра. Три минути по-късно Ласицкас излезе на чиста позиция и шутира, само че вратарят Мартин Луков избави.

В 64-ата мин. обаче влезлият малко по-рано като запаса Илиан Илиев бе фаулиран пред границата на наказателното поле. Кирил Десподов извърши неспасяемо директния свободен удар и изравни резултата - 1:1.

След гола обаче литовците още веднъж заиграха по-атакуващо и сътвориха още преференциални положения. Най-чистото бе в 80-ата мин., когато след центриране от свободен удар Климавичус стреля с глава от към 16 метра, само че топката се удари в напречната греда.

Две минути по-късно обаче, Ласицкас смъкна с гърди топката към Фьодор Черних и той простреля българската врата - 2:1 за Литва. А след още две Черних направи цялостен неуспеха на българския отбор, като засече от близко с глава центриране отляво и направи 3:1.

Домакините обаче не стопираха да атакуват и можеше да отбележат още един гол в българската врата, само че за тях по-важното бе, че държаха безидейния ни народен отбор надалеч от своята врата.

След тази тежка загуба българският тим остана на 4-ото място в класирането на гр.С, само че към този момент единствено на точка след него е считаният сякаш за новобранец литовски отбор.

КЛАСИРАНЕ   М П Р З ГР Т  1. Италия 6 4 2 0 12:1 14  2. Швейцария 4 2 2 0 4:1 8  3. Ирландия 5 1 2 2 3:6 5  4. България 6 1 2 3 4:9 5  5. Литва 6 1 0 5 4:14 4

Селекционерът Ясен Петров разяснява по този начин:

" Всичко, което имахме като проект през днешния ден безусловно се провали. Знаехме по какъв начин ще играе Литва, само че не бяхме съсредоточени. Нямаме оправдания - нито с терена, нито с нищо. Можеше да поведем в резултата и мачът тогава щеше да е по-различен. Успяхме да се върнем в мача и изравнихме, само че допуснахме неточност и отново ни поведоха, а по-късно - на крилете на вдъхновението - ни вкараха трети гол. Но това е пътя, по който сме тръгнали. Съжалявам за тази загуба, само че сме тръгнали да подмладяваме този тим и ще има неточности. Все още не можем да сме непрекъснати в играта си. Бях сигурен, че ще вкараме през днешния ден, само че за сметка на това допуснахме три доста леки гола. "
Източник: segabg.com