Българската православна църква почита днес паметта на св. Йоан Кръстител,

...
Българската православна църква почита днес паметта на св. Йоан Кръстител,
Коментари Харесай

Велик празник! 59 красиви имена черпят, а традициите повеляват на трапезата да има...

Българската православна черква уважава през днешния ден паметта на св. Йоан Кръстител, който кръщава Иисус Христос в река Йордан. Празникът е именуван от народа Ивановден.

Св. Йоан Кръстител е назоваван още Предтеча, тъй като предсказва идването на Христос на земята и приготвя пътя на Месията с проповедите си. Според Евангелието той се прочул като просветител в Юдея и Галилея.

Св. Йоан е увещавал хората да се разкаят за греховете си и да отворят душите си за Бога. Като знак на филтриране, Йоан кръщавал покаялите се с вода.
Йоан Кръстител е хванат и обезглавен по разпореждане на цар Ирод Антипа.

Традиции и традиции

Ритуалното къпане на Йордановден продължава и на Ивановден, като за някои елементи от страната даже е по-характерно да се прави на 7 януари. Ергените къпят момите, за здраве се къпят и младите мъже, а в Югозападна България на този ден къпят младоженките и момиченца до едногодишна възраст, откъдето идва и другото наименование на празника - Женски водици.

Народните обичаи и традиции повеляват на Ивановден кума или девера да "къпят " младоженците, сключили брак през последната година, пръскайки ги с вода. Младото семейство от своя страна носи на кума вино, кравай и месо, защото този ден е отдаден на кумството и побратимството, чийто настойник е Св. Йоан Кръстител. Обредното къпане приключва с замяна на дарове и несъмнено, побратимите се събират на празнична вечеря.

Обредите и обичаите, които се извършват на Ивановден, се свързват с очистителната мощ на осветената вода на Йордановден. "Мръсните дни " към този момент са отминали и хората обръщат взор към сбъдването на предвещанията за здраве, благополучие и благодат.

В предишното се е вярвало, че да бъде едно семейство щастливо, в дома наложително би трябвало да има някой Иван. Дори са кръщавали предмети с името Иван, с цел да носи шанс на дома. Може би от там идва „ От тиня да е – Иван да е!”

Ивановден слага завършек на интервала, в който бродят маскираните новогодишни дружини. В някои региони на страната „ главатарят” на кукерите, бива окъпан за здраве, след което събира всички на празнична софра в дома си, която приключва с празнично хоро.

Трапезата на Ивановден

На имен ден не се кани, а даже има вярване, че в случай че на Ивановден не дойдат посетители, не е добре! Така че наложително пригответе богата софра, с цел да посрещнете всички посетители. Празникът не е постен, тъй че на трапезата може да сложите разнообразни месни ястия – свински ребра, луканка, кървавица, баница, кисело зеле, ошав и несъмнено варено жито, което участва на всички обреди в България.

Имен ден честват: Иван, Иво, Йоан, Йоана, Йоанна, Иванка, Ивана, Иванина, Ивон, Калоян, Калояна, Ивиана, Ванина, Ваньо, Ваня, Йово, Йовко, Йовчо, Йовка, Йовелина, Йото, Йонко, Йонка, Жан, Жана, Ивайла, Ивет, Ивета, Ивелин, Ивелина, Ивайло, Жанет, Ина, Инка, Ива, Ивона, Яни, Янислав, Янислава, Янимира, Яне, Яна, Янка, Янко, Яница, Янета, Яниса, Янин, Янина, Янита, Янимир, Яник, Янек, Янико, Яника, Янаки, Яно, Яньо, Янчо.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР