Българска банка за развитие излезе на загуба от 104.5 млн.

...
Българска банка за развитие излезе на загуба от 104.5 млн.
Коментари Харесай

Откога ББР е на загуба?

Българска банка за развиване излезе на загуба от 104.5 млн. лв. през предходната 2020 година, сочат данните на Българската национална банка. Това се случва за първи път откогато ББР действа у нас. Негативната наклонност продължава и през актуалната година, като към края на месец март банката записва загуба от 5.61 млн. лв.. ББР е единствената банка у нас, която излиза на загуба от пандемията, само че причина за това може да се търси в специфичната функционалност, която има тази институция.

За разлика от останалите комерсиални банки у нас, които имат чисто комерсиална ориентировка, ББР е основана за даване на наличен запас на българския бизнес. Институцията е учредена през 1999 година под името Насърчителна банка за поддръжка на икономическото развиване у нас. Банката постоянно е била мажоритарна благосъстоятелност на Република България. В средата на 2008 година Народното събрание взема решение да промени структурата и мандата на институцията и да насочи фокуса й към дребните и междинни предприятия посредством приемането на нов Закон за Българска банка за развиване.

Така се появява ББР, която работи под това име към този момент над 12 години. Институцията оперира посредством разнообразни стратегии, като дава запас на бизнесите както непосредствено, по този начин и посредством комерсиалните банки (он-лендинг), които играят ролята на дистрибутор на заемите. Освен това банката дава и гаранции по избрани стратегии, като образец за сходна стратегия са безлихвените заеми за популацията вследствие на COVID-19 пандемията.

 {{ otherArticle[0].article.title }}
Максимален предел на заемите, отпускани от Българска банка з...

Финансирането на ББР не става посредством пари от централния бюджет, с изключение на в случаите когато се подхваща нарастване на капитала. Институцията финансира стратегиите си посредством приходи от активността си, издадени облигации, заеми от локални, задгранични и интернационалните институции, средства от фондовете на Европейски Съюз и средства с предопределение за развиване на съответни браншове и райони. Дейността на банката обгръща всички сфери, които имат потребност от достъп до запас или консултантски услуги в условия на стеснен интерес от страна на обичайните търговски банки.

Към края на 2020 година ББР дирекните заеми към компании, физически лица и по Националната прорагама за енергийна успеваемост възлизат на 2.1 милиарда лв., а средствата по он-лендинг стратегии доближават 135.1 млн. лв., сочат предварителните данни, оповестени на уеб страницата на банката.

Преди злощастната 2020 година, банката в никакъв случай не е излизала на загуба нито като ББР, нито като Насърчителна банка, сочат наличните данни на Българска народна банка, които обгръщат интервала от 2004 година насам.

 {{ otherArticle[0].article.title }}
Министерството на стопанската система заяви кои са 8-те огромни компани, които са получили великодушни заеми от...

Последният доклад за приходите на Насърчителна банка е за 2007 година, като резултатът е позитивен в размер на малко над 6 млн. лв.. Печалбата за предходните години доближава 4.62 млн. лв. (2006 г.), 3.27 млн. лв. (2005 г.) и 1.16 млн. лв. (2004 г.).

Първият доклад на Българска банка за развиване е през 2008 година – годината, в която Народното събрание приема новия закон в края на месец април. До 2020 година институцията непроменяемо излиза на плюс всяка година. Най-силна е 2016 година, когато ББР записва чиста облага в размер на 44.9 млн. лв., до момента в който най-ниският резултат се следи през горепосочената 2008 година – облага от 6.8 млн. лв..

В последните пет години преди 2020 година, облагата на ББР е следната: 37.6 млн. лв. (2019 година), 38.7 млн. лв. (2018 г.), 16.36 млн. лв. (2017 г.), 44.9 млн. лв. (2016 г.), 38.3 млн. лв. (2015 г.). В интервала 2019-2009 облагата на банката надвишава сумата от 10 млн. лв. през всяка една от обсъжданите години.

За интервала от 2009 година до началото на COVID-19 пандемията, ББР е генерирала обща чиста облага от 229 млн. лв., като към 30% е била върната в държавния бюджет под формата на дял, излиза наяве от известие на ББР, оповестено на уеб страницата на институцията.
Защо ББР излезе на загуба?

Причина за загубата за 2020 година може да се откри в политиката на държавното управление, което предприе редица ограничения против отрицателните последици от COVID-19 и по-конкретно безлихвените заеми за популацията. Към края на месец май утвърдените безлихвени заеми за жителите възлизат на обща стойност от 230.1 млн. лв., а тези за бизнеса – за над 254 млн. лв.. Сумата по двете стратегии доближава 484.8 млн. лв.. Това съставлява близо 70% от предоставения от страната запас в размер на 700 млн. лв.. Държавата усили капитала на ББР с тази сума за вдишване на гаранции към комерсиалните банки, които финансират потърпевшите от COVID-кризата български лица и компании.

По тези гаранции ББР чака загуби, считано от 2020 година, когато стратегиите започват, пoсочат от ББР. Съгласно Международните стандарти за финансова отчетност първите загуби бяха регистрирани през 2020 година, което е причина банката да излезе на загуба за пръв път от 12 години.

Максималният размер на предстоящите загуби е еднакъв на импортирания от страната посредством нарастване капитал. Това е повода този капитал да не може да се употребява за различен тип кредитна активност отвън гаранционните стратегии за поддръжка на потърпевшите от пандемията, прибавят от банката.

Увеличението на капитала със 700 млн. лв. се случва за трети път в историята на институцията. За първи път това става през 2008 година, когато държавното управление на Сергей Станишев подвига капитала с 500 млн. лв.. Повод е оправянето с последствията от международната икономическа рецесия, показват от ББР. Третият път още веднъж е през 2020 година, като капиталът е вдигнаъ със 140 млн. лв. за закупуването на емисия акции, което е належащо условия за причислява на страната ни към чакалнята на еврозоната и банковия съюз, се споделя в известието.
Източник: expert.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР