България Ес с решение за присъединяването на Македония Темата ще

...
България Ес с решение за присъединяването на Македония Темата ще
Коментари Харесай

Ес с решение за присъединяването на Македония

България Ес с решение за присъединението на Македония Темата ще се разисква октомври  Виолета Русенова 18 юни 2019, 21:55  Ес с решение за присъединението на Македония Източник: Thinkstock/Getty images
ържавите-членки на Европейски Съюз ще се върнат през октомври 2019 година на отварянето на договарянията със Северна Македония и Албания, обявиха външните министри през днешния ден следобяд в Люксембург.

Тази версия отбелязва незначителни промени, като отдаване респект на Преспанския контракт, за което упорстваха поддръжниците на Северна Македония в Съвета и е детайл, който внася дребна разлика в съпоставяне със заключението за Албания.

Държавите-членки обаче не съумяха да се спогодят за дата за започване на договарянията и още веднъж дават обещание да прегледат този въпрос не по-късно от октомври тази година.

„ Потвърждавайки заключенията от 26 юни 2018 година, Съветът мощно приветства невиждания исторически Договор от Преспа и взема поради рекомендацията на Европейската комисия за започване на договаряния за присъединение с Република Северна Македония въз основа на позитивната оценка и постигнатия прогрес в осъществяването на изискванията, избрани от Съвета. Като се има поради лимитираното време и значимостта на въпроса, Съветът ще се върне към него, с цел да реализира ясно и извънредно решение допустимо най-скоро, не по-късно от октомври 2019 година “, се споделя в последната версия на заключението за Северна Македония.

С изключение на Договора от Преспа, заключението за Албания е тъкмо същото.

Най-силно се застъпиха за започване на договаряния с двете страни без закъснение източноевропейските страни, само че съпротивата от Франция, Германия и други западни страни остава прекомерно огромна.

Предложенията на страните, които бяха с надолнище към Северна Македония, не бяха непокътнати - нито споменаването на преговорна рамка, нито първата междуправителствена конференция, което би било явен сигнал за европейския ангажимент за разширение и най-малко еднообразно мощно обръщение за миналогодишните изводи, в които се загатва междуправителствената конференция и предварителен скрининг.

Дипломатическите източници на МИА настояват, че това умозаключение е най-хубавият вероятен компромис поради дълбоките различия сред страните към разширението на Съюза, само че че тази дефиниция "не носи автоматизъм " за есенното решение.

Заключенията удостоверяват още веднъж уговорката на Европейски Съюз към процеса на разширение, който продължава да бъде основна политика за Съюза и стратегическа инвестиция в мира, демокрацията, просперитета, сигурността и стабилността на Европа. Като напомня Солунския дневен ред и Декларацията от София, Съветът още веднъж декларира недвусмислената поддръжка на Европейски Съюз за европейската вероятност на Западните Балкани, оповестиха от Министерство на външните работи.

Като удостоверява своите изводи от 26 юни 2018., Съветът отбелязва рекомендацията на Европейска комисия за започване на договаряния за присъединение с Република Северна Македония и Албания въз основа на позитивната оценка на постигнатия прогрес и осъществяването на изискванията, избрани от Съвета. Съветът мощно приветства Споразумението от Преспа и Договора за другарство, добросъседство и съдействие сред България и Република Северна Македония. Предвид наличното лимитирано време и значимостта на тематиката, Съветът ще се върне към въпроса предвид на вземането на ясно решение всъщност допустимо най-скоро и не по-късно от октомври 2019 година

„ Щастлива съм, че позитивната динамичност, основана по време на Българското председателство на Съвета на Европейски Съюз във връзка с европейската вероятност на Западните Балкани, е непокътната и отразена в отчетите на Комисията “, съобщи в изявлението си министър Захариева. „ България продължава да бъде корав покровител на Западните Балкани по пътя им към Европейски Съюз. Само надеждната вероятност за участие в Европейски Съюз и използването на европейските полезности ще подсигуряват стабилността, сигурността и просперитета на района “, уточни тя.

„ Съжалявам, че през днешния ден не бе допустимо да вземем решение за започване на договаряния с Република Северна Македония и Албания, само че имам вяра, че това ще се случи най-късно през октомври, тъй като би трябвало да отговорим съответно на напъните, които двете страни поставят за реализирането на нужните промени “, сподели още българският първи посланик. „ Подкрепяме започването на договаряния за участие с двете страни при осъществяване на критериите. Сред изискванията за започването на договаряния за нас остават предпочитани добросъседските връзки и осъществяването на Договора за другарство, добросъседство и съдействие с България по време на целия преговорен развой “, акцентира Екатерина Захариева.

Със заключенията си Съветът още един път в безапелационен порядък показва взаимност с Кипър по отношение на нарушаванията на извънредните икономическа зона от страна на Турция.

Съвет „ Общи въпроси “ завърши подготовката на идното съвещание на Европейския съвет на 20-21 юни като разиска плана за изводи. Дискусията на водачите се чака да се концентрира върху приемането на Стратегическия дневен ред на Съюза за интервала 2019-2024 година Европейският съвет ще обмени отзиви и по тематиката за изменението на климата, предвид на идната среща на високо ниво на Генералния секретар на Организация на обединените нации за климата на 23 септември 2019 година и своевременното приемане на дълготрайната тактика на Европейски Съюз.

Министрите организираха финален за Румънското председателство политически спор по идната Многогодишна финансова рамка за интервала 2020-2027 година въз основата на ревизиран план на Преговорна кутия. България прави оценка позитивно множеството от детайлите в ревизирания план и счита, че той е добра основа за бъдещите полемики. Насърчаваме идното Финландско председателство да продължи работата за постигането на съглашение до края на годината и навременното приемане на идната МФР.

Необходими са повече старания, с цел да се насърчи действителното доближаване и да се понижат разликите в развиването сред държавите-членки и районите на Европейски Съюз. В този подтекст един от главните ни цели за идната финансова рамка е акцентът на политиката на доближаване върху най-слабо развитите райони. Друг значим за България въпрос е външното доближаване на директните заплащания, което да подсигурява по-справедливо систематизиране на директната поддръжка и справедливото отнасяне на земеделските стопани. България, като външна граница на Европейски Съюз, регистрира също нуждата от обезпечаване на съответно финансиране за новите цели, като да вземем за пример в региона на миграцията, сигурността и защитата.

Instagram
 Абонирайте се и прочетете първи " Непубликувано " и преглед на деня за 2 мин. АБОНИРАЙ съдебна експертиза Редактор: Виолета Русенова Източник:
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР