Ангелин Цачев, който е изпълнителен директор на държавния Електроенергиен системен

...
Ангелин Цачев, който е изпълнителен директор на държавния Електроенергиен системен
Коментари Харесай

Шефът на ЕСО: Ако намалим вредните емисии с 40%, ще внасяме ток и цената му ще се повиши

Ангелин Цачев, който е изпълнителен шеф на държавния Електроенергиен систематичен оператор, изясни пред, че българските жители могат да бъдат спокойни за снабдяването с електрическа сила и да посрещнат коледните и новогодишни празници.

„ С изключение на 7-ми блок в Топлоелектрическа централа „ Марица – Изток “ 2, всички останали мощности минаха годишните си планови поправки. Беше отстранена спешната обстановка във Водноелектрическа централа „ Цанков камък “. Към този миг няма съществени проблеми в електроенергийната ни система “.

България продължава да бъде сериозен експортьор на ток в района , означи още Цачев.

„ Вероятно цената на електрическата сила в целия ни район ще върви нагоре “.

Осигурени са високо проходима техника за ремонтните екипи на компанията, зимно облекло и горив а, осведоми той.

Цачев уточни, че ЕСО работи по Плана за възобновяване и резистентност върви още от 2021 година.

„ До момента сме вложили над 100 млн. лв. в осъществяване на планове “.

Той засегна и тематиката за вредите, които може да понесе страната ни поради поетия ангажимент за понижаване на нездравословните излъчвания с 40%

Заради условията за понижаване на нездравословните излъчвания в енергетиката с 40%, заложени в Плана за възобновяване, ще се понижат запасите в електроенергийната система . Необходими са аварийни мощности, които няма по какъв начин да осигурим, в случай че не работят въглищните централи. Мощностите от възобновима сила са с променлив темперамент.

Поемането на подобен ангажимент ще затрудни работата на електроенергийната система от позиция на нейната адекватност и сигурност при застраховане на систематичните запас и.

Цената на електрическата сила, поради това, че ще има по-малко предложение, ще бъде по-висока в района. Не единствено, че няма да бъдем чист експортьор на електрическа сила, а евентуално ще стартираме да внасяме сред 10 и 15% от силата в страната “.

Той уточни още, че цялостното свързване на електроенергийните пазари води до основаване на от ден на ден благоприятни условия за търговците и потребителите да реализират една и съща цена в цяла Европа .

„ Реализацията на пазарните обединявания, към този момент в цялостен обсег на границите ни с Гърция и Румъния, носи позитиви за всички консуматори. Това подкрепя освен на комерсиалните участници, само че е добре и за преносните оператори “.

Цачев обяснив предаването " Хоризонт до обед ", че е разрушена повече от 50% от електроенергийна инфраструктура в Украйна.

Той уточни, че на 16 март т.г. електроенергийната система на Украйна и Молдова е сполучливо синхронизирана към континентална Европа.

„ Така създадохме опция за транспорт на електрическа сила. Първоначално проектите бяха Украйна да взе участие с индустриалните си мощности в облекчаване на потребностите на европейския континент, само че заради събитията, които се стекоха, потокът на електрическа сила не е от Украйна към Европа, а назад. Търговският продан, въпреки и стеснен, е реалност и има доставки на сила и към Молдова, и към Украйна. Тя идва от разнообразни страни членки на Европейски Съюз “.

Днес Съветът на Европейски Съюз ще организира в допълнение гласоподаване на утвърденото от Екологичен потенциал предложение Украйна да получи 18 милиарда евро заем. Европейска комисия предлага Киев да получава сумата на равни елементи, а изплащането на заема да стартира след 10 години, като лихвите бъдат покрити от страните в Европейски Съюз. Комисията планува средствата да отидат за подкрепяне на съществени публични потребности, измежду които работата на лечебните заведения и учебните заведения, обезпечаването на заслон, както и за възобновяване на изумената от съветските въздушни удари инфраструктура. Предвижда се този заем да бъде изплащан 35 години.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР