6 краткосрочни мерки за спасяване на сектора предлагат организации от

...
6 краткосрочни мерки за спасяване на сектора предлагат организации от
Коментари Харесай

И туристическият бранш поиска осигурителна ваканция

6 краткосрочни ограничения за избавяне на бранша оферират организации от туристическия отрасъл в отворено писмо до институциите. " За наше голямо страдание към днешна дата към момента няма решение на наболели проблеми. Далеч по-смущаващото е, че няма и ясно дефинирана тактика (краткосрочна и дългосрочна) за опазване и развиване на сектора в тази тежка за всички ни обстановка ", означават близо 20 организации, обединени в " Бъдеще за туризма ". Те припомнят, че в този бранш са директно заети над 250 000 български жители, а той е от най-засегнатите в актуалната рецесия. За разлика от други браншове, които имат опция за преориентация и закъснение в оборотните им процеси, то туристическата активност е прекратена напълно, показват сдруженията.

Предложенията на " Бъдеще за туризма " са:

1. Отлагане на осигурителни заплащания, дължими от шеф, служащ и самоосигуряващи се лица за интервал от най-малко 6 месеца, считано от 13.03.2020 година Задълженията за посочения интервал да бъдат освободени от лихви за веселба в границите на 6 месеца след приключване на този период.

2. Гарантиране на гратисен интервал върху заемите и лизингите на юридически и физически лица, директно заети в туризма, отсрочване на заплащанията по главници и лихви в период от най-малко 6 месеца от оповестяване края на изключителното състояние. Тази мярка е нужна с оглед запазване на материалния запас и жизнеспособността на заетите в бранш туризъм. Посочените ограничения към този момент са планувани в оздравителния проект на Европейската комисия и се ползват сполучливо в други страни-членки на Европейския съюз.

3. Осигуряване на директен целеви финансов запас за гарантиране ликвидността в туристическия бранш. Прилагане на европейската мярка за излекуване и преструктуриране на цялата верига от туристическата промишленост, която е в затруднено финансово състояние. Осигуряване на безплатна финансова помощ за покриване на неотложните заплащания на физическите лица, както и за регулярни закрепени разноски на компаниите.

4. Безвъзмездно финансиране на 80% от Фонд “Работна заплата ” за предприятия, принудени да преустановят работа за запазване на работните места и застраховане финансовата сигурност на служащи и чиновници, за които единствената опция на безработицата е неплатеният отпуск.

5. Отлагане влизането в действие на измененията в Наредба Н-18/2018 година за интервал от 12 месеца.

6. При настъпване на непреодолима мощ, туроператорите да оферират ограничения за отбрана на средствата на клиентите като в същото време се запазят стопанските структури в туризма. Варианти за възобновяване на платената от потребителя сума под формата на:
Ваучер  – използване на съглашение по главния контракт, съгласно което платената от клиента сума е обезпечена за туристически пакет, разгласен от туроператора, издаващ ваучера. Стойността на ваучера е равна на всички заплащания, направени по контракта, а валидността му е със период до 12 месеца от датата на издаване. Това е добра процедура в страните от Европейския съюз, която обезпечава баланс сред ползите на всички страни. Промяна на датата по към този момент заплатен туристически пакет по съглашение на заинтригуваните страни. Възстановяване на платената от потребителя сума при анулация на пътешестване в условия на изключително състояние да се извърши в период до 12 месеца от сключване на съглашението към главния контракт. При неспособност от страна на туроператора да възвърне предплатените/депозирани суми, заради липса на ликвидни средства, даване на безлихвено финансиране, което да обезпечи декларираните заплащания “.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР