Защо обаче именно рибата, и защо шаранът, са неразделна част

...
Защо обаче именно рибата, и защо шаранът, са неразделна част
Коментари Харесай

Почитаме Св. Николай Чудотворец – закрилник на моряците, рибарите...

Защо обаче точно рибата, и за какво шаранът, са неразделна част от обичаите на Никулден?

 

Свети Николай Мирликийски е историческа и религиозна фигура, която се трансформира в знак на нравственост, състрадание и отбрана. Легендите описват, че той е бил свещеник в град Мир (днешна Турция) и е правил чудеса, свързани с морето. Една от най-известните истории е за бурята, която свети Николай укротил, спасявайки транспортен съд и екипажа му. Заради това риболовците, моряците и всички, подвластни от морето, почнали да го почитат като собствен небесен покровител.

В християнската традиция рибата символизира Иисус Христос – античен знак за вярата и спасението. Това я трансформира в уместно ядене за празника на светеца.

 

Защо шаранът е " рибата на свети Николай "?

 

Шаранът се свързва с съответна легенда за свети Николай, която споделя по какъв начин той един път запушил пробойна в транспортен съд благодарение на риба – точно шаран. Така избавил пасажерите от удавяне. Затова този тип риба е освен знак на чудото, само че и значима част от обредността на празника.

 

Освен това шаранът е сладководна риба, която се отглежда елементарно и е необятно налична в България – фактор, който също способства за известността му на празничната софра. Традицията повелява шаранът да бъде подготвен " на трапезата на свети Николай ", нормално пълнен с орехи, лук и булгур.

 

Обредната софра и ритуалите

 

На Никулден трапезата има обреден темперамент и включва постни и рибни ястия. Централното място обаче е заето от рибата, най-често шаран, който се подготвя съгласно районните обичаи. Ето някои от тях:

- Пълнен шаран с орехи и булгур: Това е най-разпространената рецепта, като в нея орехите символизират плодородието, а булгурът – изобилието.
- Шаран на фурна с домати и зеленчуци: В някои региони прибавят многообразие от зеленчуци и подправки, с цел да подсилят усета.
- Рибник: В северна България постоянно се подготвя рибник – шаран, завит в тесто и изпечен, което в допълнение обогатява трапезата.
Според традицията костите на шарана не се изхвърлят, а се заравят в земята или пускат в река – като признателност към свети Николай и за обезпечаване на изобилие и шанс през идната година.

 

Никулден през днешния ден: от традиция към актуалност

 

Дори в днешния съвременен свят, когато културните и религиозни традиции постоянно отстъпват място на удобството, Никулден остава един от най-устойчивите празници в България. Много фамилии не престават да съблюдават традицията за рибна софра, като пълненият шаран остава главно ядене, без значение от районните вариации.

Интересно е да се означи, че рибата е и значима част от кулинарната еднаквост на България. Затова празникът освен съхранява религиозния и културен дух, само че и акцентира значимостта на локалните обичаи.

Никулден е празник, който съчетава религия, обредност и кулинарни обичаи. Яденето на риба – и най-много шаран – е знак на респект към свети Николай, на признателност за неговата протекция и на връзката сред индивида и природата. Този бит ни припомня за значимостта на фамилията, традициите и вярата за по-добър и плодовит живот.

На празника се вършат предсказания за времето и бъдещата годишна продукция, участват и доста женитбени детайли. Момите за женене вървят на черква, с цел да поднесат на иконата на светеца цветя и блага, а на последното празнично хоро - сглядното, момите се ловят на хорото, а ергените и техните родители ги оглеждат.

 

Следващият път, когато на 6 декември приготвяте пълнен шаран или друга рибна манджа, си спомнете за историята и смисъла на тази прелестна традиция – тя е повече от просто ястие; тя е връзка с предишното и вяра за бъдещето.

 

 

 

 

 

 

 

 
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР