Законопроектът за чуждите агенти, който партия Възраждане за пореден път

...
Законопроектът за чуждите агенти, който партия Възраждане за пореден път
Коментари Харесай

Проверка на факти: Идентичен с американския закон ли е българският законопроект за чуждите агенти?

Законопроектът за непознатите сътрудници, който партия " Възраждане " за следващ път внесе в Народното събрание, провокира мощна реакция в обществото. Ще бъдат ли оповестени за непознати сътрудници хората, които събират пари за заболели деца? Учениците, които получават награди от интернационалните олимпиади? Учените, които работят по интернационалните планове? Сравнението с съветския закон, който бе натрапен в Грузия и Унгария, е неизбежно. Самият Костадин Костадинов обаче твърди, че законопроектът му е съвсем еднакъв с американския закон. Така ли е в действителност?

На 11 септември пред публицисти Костадин Костадинов разяснява законопроекта за задграничните сътрудници като съобщи:

" Една от най-устойчивите неистини е тази, че законът е преписан от съветския закон. Законът е съвсем едно към едно преписан от американския закон за регистрация на непознатите сътрудници ".



За да определим съществуването на прилики, съпоставяме съществени положения в трите закона -, и - дефиницията за непознат сътрудник, действия, с които се занимава сътрудника, дефиницията за непознато подкрепяне, рестрикции, санкции и санкции, които законът постанова.

Какво сподели инспекцията на обстоятелства:

Първо - кой е " непознат сътрудник " и какви действия прави :



Според българския законопроект - лице, което получава парични средства или други материални помощи от задгранични източници. Подобна е дефиницията в съветския - лице, което е получило поддръжка или се намира под задгранично въздействие. При американския обаче логиката е друга - не става дума за приемане на пари, а за тип работни взаимоотношения.



Какви действия прави непознатия сътрудник? - съгласно българския законопроект - образува публично мнение, упражнява въздействие върху свободното образуване на убеждения на групи от обществото, обществено популяризира мнение или позиция, обществено пази непознати идеологии. По всички точки откриваме сходства с съветския закон. В американския фокусът е друг - там сътрудникът заема избрани длъжности или е ангажиран с действия, посредством които публично съставлява непознат принципал. В българския и съветския вид липсва условие активността, за която е получено подкрепяне да е в полза на този, който дава парите.



Дефиниции какво е задгранично подкрепяне има единствено в българския и съветския закон.
Когато някой е регистриран като непознат сътрудник, съгласно законопроекта на Възраждане, той би трябвало да маркира всяка своя обява, картина, азбучник, чертеж, визитка, ноти, всеки материал, който основава с огромен надпис на заглавната страница - задграничен сътрудник. Точно както в Русия. Без значение защо служи и в какъв подтекст е основан въпросния материал. В американския закон се надписват само осведомителни материали за или в полза на задграничния принципал, който е обслужван от неговия представител.

И в България, и в Русия записаните като сътрудници нямат право да работят в просветителни институции, в това число детски градини, университети, избрани министерства. В американския закон липсва подобен текст.



По отношение на санкциите по отношение на сътрудници, които не се записват българският законопроект, се приближава до американските текстове. В Русия непосредствено заличават юридическите лица, и не конкретизират какво се случва с физическите.



Заключение

Твърдението на Костадин Костадинов, че законопроектът за задграничните сътрудници е съвсем еднакъв с американския не дава отговор на истината. Законопроектът по-скоро следва духа на съветския закон.






Последвайте ни във и

Вече може да ни гледате и в
Намерете ни в
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР