За поетапно увеличение на възнагражденията до 125% от средната работна

...
За поетапно увеличение на възнагражденията до 125% от средната работна
Коментари Харесай

Сит търбух за култура е глух : Нощта на музеите започна с протест

За поетапно нарастване на възнагражденията до 125% от междинната работна заплата за страната стачкуват през днешния ден експертите от музеите и художествените галерии. Засега митингът е единствено алегоричен и не е говорено за ефикасни протестни дейности, само че заплати от 1200-1300 лв. са цинизъм, сподели пред Българска телеграфна агенция чиновник от Софийската градска художествена изложба (СГХГ).

Протестът е народен и се провежда в деня на провеждането на самодейността " Европейската нощ на музеите “ и в навечерието на Международния ден на музеите, който в продължение на 20 години се отбелязва на 18 май.

„ Тези претенции бяха поставени при отварянето на вратите в 18:00 ч. на Софийска градска художествена изложба. Ще ги има и в нашите филиали – изложба „ Васка Емануилова “ и „ Дечко Узунов “, уточни още служителят от СГХГ.

Символични протестни дейности има през днешния ден в музеи и галерии в цялата страна, като участващите експерти носят отличителни протестни лентички на реверите. Исканията им са свързани още с подписването на браншовия контракт за музеите и галериите, увеличението с 20 % на единния разходен стандарт за субсидирана численост на държавните музеи, художествените галерии, Центъра за подводна археология, Културния център „ Двореца “ и Българската национална филмотека, районните музеи и галерии.

Специалистите, работещи в музеи и галерии, упорстват да бъде въведен обединен разходен стандарт за прехрана – за прекосяване към делегиран бюджет, на останалите 50 музея, които към момента са финансирани като локални действия, да бъдат избрани средства за въвеждане на допълващ стандарт за ръководените открити площи.

Символично с лентички на реверите си стачкуват през днешния ден и работещите в музеите в Добрич. Протестираме против дребния размер на средствата, планувани за развиването на експертите. Настояваме бюджетът на музеите и галериите да бъде повишен с 20 %. Средната заплата на бранша е 1619 лв. бруто, разяснява Калояна Донева, екскурзовод в Регионален исторически музей (РИМ) – Добрич. Според нея експертите в бранша заслужават да получат самопризнание, а настояванията им са значими за развиването на нацията и запазването на културата.

Музейните чиновници в Кюстендил също излязоха на митинг с искане за нарастване на парите, които страната отпуска за просвета. „ Искаме да живеем почтено и обикновено в нашата страна. Искаме да можем да отглеждаме нашите деца, да се грижим за нашите родители, без да се постанова да теглим заеми цялостен живот. Нашият живот е живот назаем, на заем “, сподели пред публицисти археологът Румен Спасов.

С искане за нарастване на възнагражденията на чиновниците стачкуват и музеите в Пловдив. Няма да стопираме да работим, а ще носим ленти на реверите, разяснява Огнян Тодоров, ръководител на Сдружението на музеите в България и шеф на Природонаучния музей в Пловдив. Той сподели, че чака поддръжка от Министерство на културата настояванията да бъдат включени при актуализацията на държавния бюджет.

Работещи в плевенските музеи и галерии също се причисляват към националния алегоричен митинг, който се провежда през днешния ден под наслов „ За почтени хонорари “. С лентички на реверите си с надпис „ Протест! “ чиновниците на музеите и галериите посрещат посетителите, които ще влязат в залите за самодейността „ Европейска нощ на музеите “. Подкрепа към митинга обявиха и шефовете на Регионалния исторически музей - доктор Володя Попов, на Регионалния военноисторически музей - Нели Станева и на Художествена изложба „ Илия Бешков “ - Цвета Кацарова.

Ние, междинният кадър работодатели, които се намират сред националните структури и колективите на тези културни институти на територията на район Плевен, считаме, че липсва отношение. Поради това е подобен бюджетът и неговите благоприятни условия, акцентира доктор Попов. Той добави, че бюджетите не обслужват единствено фонд „ Работна заплата “, а най-много опазването на националната памет, на идентичността на нашата нация.

Регионалният исторически музей и Художествената изложба в Русе поддържат алегорично националния митинг за почтени хонорари в бранша, оповестиха от двата културни института. „ Протестираме, работейки. Всички сме с една лентичка, която демонстрира, че поддържаме митинга. Имаме подобен анонс и на вратата на Галерията по този начин, че публиката, която чакаме за събитията за Европейската нощ на музеите и галериите, да се запознае с казуса. Възнагражденията би трябвало да бъдат изравнени с някаква междинна норма в България, а не както сега са много по-ниски “, сподели шефът Художествената изложба в Русе Еслица Попова.
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР