Южнокорейското Национално събрание гласува за отстраняване на президента на страната

...
Южнокорейското Национално събрание гласува за отстраняване на президента на страната
Коментари Харесай

Парламентът в Южна Корея отстрани президента

Южнокорейското Национално заседание гласоподава за премахване на президента на страната Юн Сук-йол по-малко от две седмици, откакто той шокира цялата страна, налагайки военно състояние. 
От 300 депутати 204 гласоподаваха в поддръжка на импийчмънта, т.е. с четирима над нужното болшинство от 2/3. Други 85 бяха срещу. Засега Юн не е свален дефинитивно, а и е противоречиво дали Конституционният съд може да го направи в този си състав.
Вотът бе втори опит за премахване на Юн, който на 3 декември разгласи военно състояние за първи път откогато Южна Корея стана народна власт преди съвсем 40 години. Президентът анулира заповедта си 6 часа по-късно, откакто депутатите се стекоха бързо в Националното заседание и гласоподаваха срещу указа му, само че неговите действия му раздрусаха пазарите и провокираха отвращение в цялата страна.
Сега Юн ще бъде отхвърлен от отговорностите си. Премиерът Хан Дак-су става краткотраен президент, до момента в който Конституционният съд се произнесе по предлагането за импийчмънт в границите на 180 дни. Ако съдът одобри отстраняването, 60 дни по-късно ще се проведат предварителни президентски избори.
За да бъде утвърдено отстраняването, би трябвало да се съберат най-малко 7 конституционни съдии, с цел да прегледат делото, като най-малко шестима би трябвало да гласоподават " за ". В момента обаче в съда има единствено шестима съдии, защото три места са незаети. От Конституционния съд разясниха, че все пак отстраняването може да бъде гледано, само че не е ясно дали може да се произнесе дефинитивно решение при тези условия.
Още преди съвещанието за импийчмънт Юн даде обещание да се бори до дъно, отричайки да е направил каквото и да е нарушаване.
" Независимо дали ме отстранят или проверяват, аз ще се изправя пред тях с убеденост ", сподели той в ТВ послание в четвъртък.
Юн, който бе прокурор, пристигна на власт през 2022 година, откакто завоюва най-тежката президентска конкуренция в историята на Южна Корея. Той бе възприеман във Вашингтон като ключов съюзник и бранител на демокрацията.
На вътрешната сцена обаче Юн ускори офанзивите си против пресата и се зарече да премахне министерството по въпросите на равенството сред половете, което съгласно критиците би попречило напъните за унищожаване на едно от най-големите неравенства сред половете в света. Способността му да прокарва закони бе мощно отслабена след огромната победа на опозицията на парламентарните избори през април. Министър-председателят Хан Док-су, който стана изпълняващ длъжността президент на Южна Корея, е технократ от кариерата, чийто богат опит и известност на разумен човек биха могли да му послужат добре в новата му роля, отбелязва Ройтерс. 
В страна, която е мощно разграничена от партийната изразителност, Хан е рядко срещан кадър, чиято разнообразна кариера надвишава партийните граници, отбелязва Ройтерс.
Хан е изправен пред сложната задача да поддържа функциониращо държавното управление в най-тежката политическа рецесия от четири десетилетия насам, като в същото време се бори със заканите от страна на въоръжената с нуклеарно оръжие Северна Корея и със забавянето на темповете на икономическо развиване на страната. 
Мандатът му на и. д. президент може да бъде заплашен и от наказателни следствия за ролята му в решението на Юн за въвеждане на военно състояние.
75-годишният Хан е заемал управителни постове в продължение на повече от три десетилетия под управлението на петима разнообразни президенти - както консервативни, по този начин и демократични. Длъжностите му включват дипломат в Съединените щати, министър на финансите, министър на търговията, президентски секретар за съгласуваност на политиката, министър-председател, дипломат в Организация за икономическо съдействие и развиване (ОИСР) и началник на разнообразни мозъчни тръстове и организации. С докторска степен по стопанска система от Харвардския университет, експертните знания на Хан в региона на стопанската система, търговията и дипломацията, както и репутацията му на разумен, сдържан и работлив човек, го трансформират в постоянен участник в южнокорейската политика, отбелязва Ройтерс.
Хан е министър-председател от началото на мандата на Юн през 2022 година, като това е вторият му път на тази служба след назначението му за министър-председател при някогашния президент Но Му-хьон в интервала 2007 - 2008 година Той има и дълготраен опит в работата с основния съдружник на Южна Корея - Съединените щати, защото взе участие интензивно в процеса по сключване на Споразумението за свободна търговия сред Съединени американски щати и Южна Корея. 
Владеещ свободно британски език, той е назначен за дипломат на Южна Корея в Съединени американски щати през 2009 година, работи във Вашингтон по време, когато сегашния американски президент Джо Байдън е вицепрезидент, и способства за одобряването на Споразумението за свободна търговия от Конгреса на Съединени американски щати през 2011 година
Хан е бил и член на управителния съвет на южнокорейска петролна и рафинираща компания " Ес-ойл " (S-Oil), дъщерна компания на петролния колос " Сауди Арамко " (Saudi Aramco).
Основната опозиционна Демократическа партия, която има безусловно болшинство от 180 депутати в 300-местното Национално заседание, е подала тъжба против Хан, с цел да бъде включен в следствията за това, че не е съумяла да блокира опита на Юн за въвеждане на военно състояние. Ако Народното събрание реши да наложи импийчмънт на Хан, министърът на финансите е идващият по ред измежду членовете на кабинета, който ще изземе функционалностите на и. д. президент, отбелязва Ройтерс.
Конституцията на Южно Корея не прецизира доколко министър-председателят е акредитиран да извършва управителната роля. Голяма част от учените настояват, че министър председателят би трябвало да разполага с ограничаване пълномощия до степен да предотврати неизпълнението на държавните каузи и не повече от това, макар че съгласно някои той може да упражнява всички пълномощия на президента, защото конституцията не слага никакви ограничавания.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР