Ярката история и култура на България са отразени в нейните

...
Ярката история и култура на България са отразени в нейните
Коментари Харесай

Индийска медия: 5 български традиции, които все още хипнотизират туристите

Ярката история и просвета на България са отразени в нейните неповторими и завладяващи обичаи . От антични ритуали , празнуващи промяната на сезоните, до модерни традиции , вкоренени в културното завещание, тези обичаи дават взор към туптящото сърце на България . В своя публикация „ News Bytes “ напомнят за пет от най-необичайните и обичани български обичаи , които пленяват локалните поданици и омагьосват посетителите и до през днешния ден.

Нестинари. Снимка: Искра.бг

Нестинарство: Танци върху жарава

На 3 юни античен обред в България размива границата сред лоялност и смелост. Нестинарството, годишният празник в чест на Свети Константин и Елена , включва неповторим театър: участниците танцуват боси върху тлееща жарава.

Смесвайки християнството и езическите обичаи, нестинарите /танцьорите/ навлизат в положение, сходно на транс , за което се счита, че им дава божествена отбрана , до момента в който носят иконите на светците през запалените въглени.

Трифон Зарезан в село Юпер. Снимка: Община Кубрат

Трифон Зарезан: Денят на лозарите

Честван на 14 февруари, Трифон зарезан е знак за началото на резитбата на лозята в България. На този ден се уважава Свети Трифон, настойник на лозарите и винарите.

Празненствата включват избор на „ цар “ всред локалните лозари, който по-късно води върволица през лозята. Участниците благославят лозята за богата годишна продукция с вино и вземат участие в обичайни песни и танци.

Кукери. Снимка: Община Елин Пелин

Кукери: Прогонване на злите духове

Кукерските фестивали са колоритна традиция, при която мъжете носят комплицирани костюми и маски , изобразяващи митични същества, с цел да прогонят злите духове . Провежда се сред Нова година и Великите пости в градовете на България.

Участниците вземат участие в ритуални танци , а мощните звънци, прикрепени към коланите им, усилват спектакъла. Поверието е просто: колкото по-страшен е костюмът, толкоз по-добре може да гони злото.

Мартеница. Снимка: Pixabay

Мартеница: Посрещане на пролетта с алено и бяло

На 1 март българите означават Баба Марта с подаряване на мартеници – ръчно направени талисмани , изтъкани от червени и бели прежди, символизиращи здраве и благополучие за посрещане на пролетта.

Хората се украсяват с тези талисмани, до момента в който видят щъркел или цъфнало дърво – предвестници на пролетта – преди да ги закрепят на дърветата като блага за шанс.

Фестивала „ Сурва “. Снимка: Маргарита Енева

Фестивал Сурва: Парад на маскарадната магия

Фестивалът Сурва, който се организира в Перник в края на януари, включва участници от България и чужбина, които дефилират с маскарадни костюми в един от най-големите празници на маскираните фолклорни обичаи в Европа.

Участниците извършват танци, за които се счита, че носят разцвет , а комплицираните им маски служат за прогонване на злите сили през идната година.

За още вести вижте

Присъединете се към нашия 

Българите могат да купят стаж за пенсия с отстъпка още месец – ето за какво

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР