Взаимозависимостта между Русия и западните страни предпазва руския ядрен сектор

...
Взаимозависимостта между Русия и западните страни предпазва руския ядрен сектор
Коментари Харесай

В 5 страни от ЕС, сред тях България, работят 19 руски реактора

Взаимозависимостта сред Русия и западните страни защищава съветския нуклеарен бранш от европейски наказания
Ядрената енергийна промишленост на Русия и тази на западните страни остават подвластни една от друга, което защищити съветския нуклеарен бранш от европейски наказания. В 5 страни от Европейски Съюз - България, Чехия, Финландия, Унгария и Словакия, действат общо 19 съветски реактора вид водно-водни енергийни реактори (ВВЕР), създадени в Съветския съюз.

Това се показва в най-новия годишен , без значение проучване с водещ създател Майкъл Шнайдер, интернационален анализатор и съветник по енергийни тематики.

Намаляването от Запада на тази взаимозависимост евентуално ще усили разноските за нуклеарния бранш, написа още в заключенията от отчета, написа Ройтерс, представена от Българска телеграфна агенция.

След пълномащабното навлизане на Русия в Украйна през 2022 година някои от тях потърсиха различни източници на доставки на нуклеарно гориво, изключително от американската компания " Уестингхаус електрик " (Westinghouse Electric).

Някои от тези страни обаче натрупаха ресурси от съветско гориво предходната година, увеличавайки вноса.

В отчета за положението на нуклеарната промишленост се показва и че някои западни компании разчитат в огромна степен на построяването на нови реактори зад граница от съветската държавна компания " Росатом ", с цел да пласират частите си.

" Взаимозависимостта сред Русия и западните ѝ сътрудници остава забележителна ", предизвестяват специалистите.

" Тъй като " Росатом " работи по всички 13 строителни площадки за нуклеарни реактори по света, които се построяват отвън Китай в последните 5 години, доставчиците на части, като да вземем за пример френският снабдител на турбини " Арабела " (Arabelle), нямат други задгранични клиенти с изключение на съветската компания, написа още в отчета.

Подобна е обстановката с така наречен инструментална и контролна технология, постоянно описвана като " централната нервна система " на атомна електроцентрала, която бива доставяна от немската " Сименс енерджи " (Siemens Energy) и френската " Фраматом " (Framatome), мажоритарен притежател, на която е държавната енергийна корпорация Е Де Еф (EDF).

" Тясната взаимна индустриална и пазарна причинност сред съветската нуклеарна промишленост и нейните западни сътрудници най-малко отчасти изяснява съмненията на Европа да наложи наказания върху нуклеарния бранш ", считат създателите на отчета.
 Източник: Comtrade Database, 2024
" Усилията да се понижат или отстранен зависимостите от Русия от естествен уран и дейностите по обогатяване евентуално ще усилят разноските (за западните компании - бел. р.) ", прибавят те.

В отчета е поместен обзор на световното произвеждане на електрическа енергия от атомни централи през 2023 година, което е повишено с 2,2% по отношение на 2022 година до 2602 чисти TWh. Въпреки това, делът на създадената от нуклеарни мощности електрическа енергия е понижен леко - до 9,15% през предходната година.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР