Волейболният отбор на Монтана записа историческа първа победа в европейските

...

Монтана с историческа победа в Европа

Волейболният тим на Монтана записа историческа първа победа в европейските клубни шампионати. Момчетата на треньора Даниел Пеев се постановиха като посетители на израелския Апоел (Кфар Шаба) с 3:1 (25:19, 19:25, 25:18, 25:20) в първи мач от 1/16-финалите на третия по мощ евротурнир Чалъндж къп, игран довечера пред едвам 250 фенове.

Срещата-реванш сред двата отбора е на 21 декември (четвъртък) от 18,00 часа в Монтана. При нова победа монтанчани ще се класират за 1/8-финалите на шампионата, където ги чака спечелилия от двойката сред норвежкия Викинг ТИФ (Берген) и гръцкия Фойникас (Сирос) с българския диагонал Боян Йорданов.

Българският отбор потегли мощно и взе първия гейм след 25:19. Във втората част домакините от Апоел натрупаха добра преднина след второто техническо спиране и съумяха изравнят геймовете след 25:19. Третата част стартира равностойно, само че страхотна серия от сервис на младия съветски разпределител Константин Абаев докара до преднина от 6 точки на Монтана при 19:13, след което Монтана завоюва с 25:18. Монтанчани продължиха мощно и в четвърия гейм като дръпнаха с 8:4 до първото наложително спиране, а до края не изпусна самодейността - 25:20 и 3:1 за Монтана.

Страхотен мач за Монтана изигра младежкият национал на Русия Кирил Клец, който заби 23 точки (4 блока, 2 аса и 45% успеваемост в атака) за успеха. Аспарух Аспарухов (1 блок, 1 ас, 50% успеваемост в офанзива и 52% съвършено посрещане) и Иван Латунов ( 5 блока!!! и 73% успеваемост в атака) прибавиха 14 и 13 точки за триумфа.

За домакините от Апоел бразилецът Жуарес Гомес Леал Жуниор осъществя 14 точки (1 блок, 48% успеваемост в офанзива и 46% съвършено посрещане), а трима играчи прибавиха по 12 точки - Вячеслав Батчкала, Гай Бен Гал и полякът Себастиан Деваш.