ВодокалипсисПърва жертва на потопа във ваканционно селище Елените (видео/снимки)Багерист е

...
ВодокалипсисПърва жертва на потопа във ваканционно селище Елените (видео/снимки)Багерист е
Коментари Харесай

Спасено е възрастното семейство в автомобила, отнесен в морето на Елените

Водокалипсис

Първа жертва на потопа във ваканционно населено място " Елените " (видео/снимки)Багерист е отвеян от прииждащата вода в " Елените " пред очите на спасителиТома Белев: В Елените река няма - върху нея са издигнати хотели

Спасено е възрастното семейство, отнесено с колата им в морето. Това заяви вътрешният министър Даниел Митов, който отиде на мястото на бедствието довечера. Няма хора, които да се търсят. Водолази са ревизирали всички коли, отнесени в морето в региона на най-голямото злополучие - ваканционното населено място Елените и Свети Влас.

Трагичната равносметка досега обаче е, която безусловно удави Южното Черноморие, само че най-тежко удари точно ваканционно населено място Елените - там хората бяха залети от двуметрова вълна.

" В неопределеност няма хора. Имало е бедстващо семейство в региона на Елените, само че то е било избавено. Семейството е било в автомобил. Хората са реагирали бързо на подадения сигнал ", съобщи министърът.

Още фотоси ВИЖТЕ ТУК> >

По-рано денем кмета на Свети Влас Иван Николов заяви, че автомобил с двама възрастни в него е била завлечена към морето и хората се издирваха. 

" Всички коли, които са в морето, са тествани от водолази за съществуване на хора. За благополучие, няма такива ", сподели министърът, представен от Българска телеграфна агенция.

 Снимка: Булфото

По думите на вътрешния министър, сега всички налични екипи - пожарна, Министерство на вътрешните работи, Министерството на защитата, доброволци, чиновници на общинската администрация, Областната администрация - Бургас, " Гранична полиция " - са на терен в региона на Елените.

 Граничен служител на реда е третият умрял при потопа Виж още Граничен служител на реда е третият умрял при потопа

Митов изясни, че колите са били завлечени в морето, откакто от планината се е свлякла земна и дървесна маса, която е достигнала до плажа във вилно населено място Елените.

 Снимка: Булфото

" Добре е, че патрулите, когато са видели, че потегля такава вълна от планината, са спрели в точния момент придвижването по пътя, с цел да не бъдат отнесени коли с пасажери надолу по ската. Бързо са реагирали – както пожарната, по този начин и " Гранична полиция ", по този начин и всички останали служби, в това число и Областна администрация – Бургас и общинската администрация ", изясни вътрешният министър.

По думите му повода за потопа не е презастрояване, а падналият дъжд - прекомерно огромно количество за негативно малко време - към 230 литра на кв. метър.

 Снимка: Булфото

Той заяви, че през нощта във вилно населено място Елените ще има патрули на Министерство на вътрешните работи и жандармерията, с цел да се подсигурява сигурността и да няма заплаха от възможни похищения. " Това е непреодолимо злополучие, при което би трябвало да вземем всички нужни ограничения за превъзмогване на следствията ", разяснява Митов, който отиде на място в Елените довечера.

 Снимка: БТА

Митов прикани хората да не се съпротивляват и да се изтеглят. По-рано от Министерство на вътрешните работи оповестиха, че част от жителите на територията на комплекса отхвърлят евакуация и полицията продължава да договаря с тях.

Тежка верижна техника навлезе в селището, в това число автомобил " Амфибия ", и се включи в превозването им.

Над 100 души са евакуираните.

 Снимка: Булфото

" В момента няма още спешни точки по Черноморието и се надяваме да няма ", заключи МВР-министърът.

Областният шеф Владимир Крумов, който беше дружно с Митов в Елените, заяви, че към този момент никой не се съпротивлява на евакуацията.

 Снимка: Булфото

 

" Няма хора в неопределеност, в ход е евакуацията на жителите в селището, използваме високопроходима техника, с която да ги извозим ", посочи той по Нова телевизия. Крумов съобщи, че евакуираните се настаняват в хотели, а БЧК е осигурила топла храна за хората. Ще останат там, до момента в който го наложи обстановката.

 Снимка: БТА

" В началото имаше такива хора, които даже се бяха заключили, само че след включването на системата BG-ALERT, склониха и е в ход евакуацията ", описа регионалният шеф. 

По думите му, съгласно метеоролозите довечера ще продължи да вали, само че доста по-малко като количество.

 Снимка: Булфото

Най-компрометирана е инфраструктурата в Елените, а по-късно и тази на територията на община Царево, където има злепоставен мост преди село Изгрев. Водата в региона стартира да спада, откакто проби при устието на река Велека без да се постанова взривяване. 

 Снимка: БТА

Областният шеф добави още, че на следващия ден стартира оглед на вредите по парцели и инфраструктура, както и почистване, а комисия от понеделник нататък ще обследва дали има презастрояване в дерето. 

 Снимка: Булфото

Община Царево пък открива дарителска акция в поддръжка на потърпевшите от наводнението.

" В този сложен миг би трябвало да бъдем единни и да подадем ръка на хората, чиито домове и имущество е повредено. Призоваваме жители, бизнес и другари на нашата община – да се включат съгласно опциите си ", пишат от Общината.

Даренията се събират посредством особено откритата банкова сметка:

IBAN: BG63IORT80483396477801

Банка: Инвестбанк АД

Титуляр: Община Царево

Източник: dir.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР