Внимание: Нова акция на МВР на пътя.Само от началото на

...
Внимание: Нова акция на МВР на пътя.Само от началото на
Коментари Харесай

Внимание: Нова акция на МВР на пътя

Внимание: Нова акция на Министерство на вътрешните работи на пътя.

Само от началото на годината са станали 529 тежки произшествия. Загинали са 37 души, а 642 са били ранени.

За да понижи пътния травматизъм и.ф. основен секретар на Министерството на вътрешните работи

Мирослав Рашков издаде заповед за засилени инспекции по цялата републиканска пътна мрежа, които започнаха на 7 февруари.

Акцията на „ Пътна полиция “ ще продължи до 9 февруари като деликатно ще се следи придвижването на леки и тежкотоварни коли по автомагистралите в страната.

От 4 февруари са тествани повече от 1000 автомобила,

като са формирани актове на 28 водачи за шофиране или прекъсване в спешната лента, а деветима са хванати с алкохол или опиати в кръвта, предаде .

„ Основни акценти са недопускане на прекъсване и престояване отвън местата, обозанчени по тази причина.

Недопускане на придвижване и прекъсване в лентата за наложително такова, в случай че няма щета в автомобила или здравословен проблем.

Да се вижда на място каква е техническото положение на колите, дали са чисти номерата или

има замърсяване, непозволени маневри “, съобщи контрольор Виден Димитров от Столична дирекция на вътрешните работи.

Алкохолът и опиатите са основната причина за пораждане на катастрофите в страната,

считат водачите.

Това демонстрира анкета на Съюза на българските автомобилисти,
извършена с водачи на автомобили  през предходната година.
Анализът на данните от изследването е изработен от доц. доктор Зорница Тоткова от Института за

проучване на популацията и индивида към Българска академия на науките.

След алкохола и опиатите, водачите считат, че причина за случаите на пътя са  агресивното държание, неспазването на Закона за придвижване по пътищата, качеството на пътищата и разсейването.

„ Най-голяма част от водачите показват, че съществена причина за пораждане на произшествия е използването на алкохол и опиати, на психоактивни субстанции. Анкетираните  са имали право да дадат единствено един отговор. На второ място, с дребна разлика, се подрежда агресивното шофиране и опасността от различен участник в придвижването. На трето място е неспазването на разпоредбите за придвижване по пътищата. На четвърто място водачите показват неприятните пътища. И на последващо място, което си заслужава да се разяснява като причина, е разсейването от страна на водачите до момента в който шофират… “, споделя доцент Тоткова.

Почти 65 на 100 от водачите, взели участие в анкетата, считат, че превишаването на скоростта не е проблем, а 84 % признават, че приказват по телефона, до момента в който въртят кормилото.

„ Повече от половината от водачите считат, че няма проблем да се наруши ограничаването на скоростта. И могат да си разрешат да карат с превишена скорост, стига това по някакъв метод да е оправдано… Тоест те си намират опрощение да надвишават скоростта на придвижване и това ме кара да си мисля, че не си дават сметка за рисковете, които едно такова държание носи след себе си. Същото важи и за разсейването по време на шофиране. В съответното проучване е запитано дали се употребява мобилен телефон по време на шофиране. И в действителност 84% от всички водачи споделят, че употребяват телефона по време на шофиране… Всъщност това е извънредно рисково, по простата причина, че потреблението на телефон включва в себе си както образното разпръскване, по този начин и механичното разпръскване. Тоест и погледът на лидера се отклонява от пътя и ръцете се отклоняват от волана… “, споделя в разбора си професор Тоткова.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР