Включването на водорода в микса заедно с други енергийни източници

...
Включването на водорода в микса заедно с други енергийни източници
Коментари Харесай

Какво е мястото на водорода в бъдещия енергиен микс на Европа?

Включването на водорода в микса дружно с други енергийни източници към момента не се случва, тъй като е нова концепция, само че съществуват начинания в тази посока в Европа. Това съобщи Никола Делев от „ Булгартрансгаз “ ЕАД по време на четвъртото издание на ESG&FRIENDS 2025.

Съществуват начинания с тази цел и водородът ще играе значима част в бъдещия енергиен микс на Европа “, сподели Делев.

Той даде за образец проектите на Европейски Съюз до 2030 година да създава 10 млн. тона водород и да внася още толкоз. „ Това са общо 20 млн. тона ползване на водород, което са доста амбициозни проекти “, добави специалистът.

Той изясни, че от „ Булгартрансгаз “ работят върху свои планове, един от които е обвързван с построяването на инфраструктура за транспорт на водород.

Това ще бъде напълно нова инфраструктура, като планът към този момент е утвърден от Европейски Съюз като подобен от общ интерес “, разгласи Делев.

Той изясни, че занапред ще се търси финансиране за тази инфраструктура. Втори план планува адаптирането на съществуващата газопреносна мрежа, която да работи с до 10% водород.

По време на полемиката обаче София Бек от от Boston Consulting Group изрази по-различни визии.

Общоизвестно е, че водородът е добър източник на зелена сила. Даже не тъкмо „ източник “, тъй като го произвеждаме от газ или електрическа енергия “, сподели Бек.

Според нея изразходването на средства за нещо, което може и да е стопански скъпо след 50 години, не е това, което сега би трябвало да се прави незабавно.

Има неща, за които водородът ще има краткосрочно удобно влияние, в случай че няма големи дотации за него “, предизвести Бек.

Според нея нуклеарната сила, която участва в българския енергиен микс, би трябвало да остане и в този на Източна Европа. Тя съобщи, че енергийните провокации пред България не са по-различни от тези на страните в Централна и Източна Европа.

България е доста покрай Чехия, що се отнася до енергийно портфолио – мощно подвластни от въглища, имате малко водород, нуклеарна страна сте и желаете да се декарбонизирате “ изясни Бек.

Тя добави, че „ пред България има същите провокации като района на ЦИЕ “ и че стабилната ни електроенергийна система въпреки всичко би трябвало да бъде подсилена, защото в нея няма положителни условия за сила от възобновими източници.

България не е сама, не сте единствената страна, изправена пред тези провокации “, увери Бек.

Калина Миленкова, началник „ Финанси на умната инфраструктура “ в Siemens Bulgaria, концентрира своето изявление върху бизнеса.

Според нея фирмите би трябвало да подчертават освен върху финансирането на възобновими източници на сила, само че и върху решенията за енергийна успеваемост. Едно такова е PAYS (Pay As You Save).

То е доста използвано и дейно за решения за енергийна успеваемост, като е от изгода както за бизнеси, по този начин и за обособени лица ”, сподели Миленкова.

За образец тя даде един от плановете в българския План за възобновяване и резистентност, в който бе заложено реновирането на жилищни здания за по-голяма енергийна успеваемост. „ Това е добър модел на финансиране, тъй като първичната инвестиция идва от трета страна – да вземем за пример община – и тогава потребителят връща инвестицията посредством сметките за ток да вземем за пример “, изясни Миленкова.

Тя съобщи, че 40% от потреблението на електричество идва от постройките, по тази причина би трябвало „ да се фокусираме както върху потреблението, по този начин и върху обмена на данни със самата мрежа “.

Проблемът с европейската мрежа е достъпността, която липсва поради редица аргументи. Трябва да работим с данни в действително време и в случай че го имаме от потреблението, и от мрежата, може да реализираме енергийна успеваемост и да спестим средства посредством умни решения “, сподели ръководителят в Siemens Bulgaria.

Тя заключи, че устойчивостта и дигитализацията вървят дружно и са неразделни.

Economic.bg е медиен сътрудник на събитието ESG&FRIENDS 2025.


енергетика Булгартрансгаз водород зелена сила вложения в зелена енергия
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР