Високопоставен офицер от германското разузнаване е обвинен в държавна измяна за предполагаемо предаване на държавни тайни на Русия. p>
Прокурорите смятат, че Карстен Л. е споделял разузнавателна информация за войната в Украйна и наемническата група Вагнер и е получил приблизително 400 000 евро (340 000 британски лири), според германски доклади.
Друг германец, който е заподозрян, че е действал като куриер, също е обвинен.
И двамата мъже могат да получат доживотни присъди.
Служителят в германската служба за външно разузнаване (BND), известен само като Карстен L в съответствие с правилата за поверителност на Германия, ръководеше мониторинг на отдел задгранични телефонни и интернет комуникации.
Той беше повишен седмици преди ареста си на длъжност, отговаряща за проверките на миналото в агенцията, според Süddeutsche Zeitung и обществените радио- и телевизионни оператори NDR и WDR.
Карстен Л. беше арестуван в Берлин миналия декември. Полицията арестува предполагаемия му съучастник, Артър Е, месец след пристигането му в Германия с полет от САЩ.
Немски бизнесмен, роден в Русия, Артър Е е обвинени, че са пътували до Москва и са предавали разузнавателна информация на руската вътрешна шпионска агенция, ФСБ.
И двамата мъже са обвинени в „държавна измяна в особено тежък случай“ от германската служба главен прокурор, се казва в докладите.
Съд в Берлин сега трябва да реши дали да разгледа делото.
Германски доклади казват, че Артър Е е бил търговец на диаманти, който е "бълбукал като ручей" след ареста си. Двамата мъже очевидно са се срещнали за първи път на частно парти във футболен клуб в Бавария през 2021 г. и че Карстен Л. му е разказал за работата си в BND.
Прокуратурата отказа да коментира съобщенията, че е повдигнала обвинения.
Ръководителят на BND, Бруно Кал, наскоро описа случая като шок за неговата агенция.
Но той каза пред вестник Tagesspiegel, че голяма част от предадените материали са с ограничена стойност и че BND е засилила мерките си за сигурност, за да предотврати допълнителни изтичания.
След инвазията в Украйна миналия февруари се увеличи загрижеността относно руския шпионаж в Европа.
Редица държави, включително Обединеното кралство, Полша и Норвегия, арестуваха или експулсираха заподозрени руски шпиони.
Германия беше в особен фокус в последните месеци: Държавен служител, който работеше за офис, занимаващ се с военно оборудване, беше арестуван миналия месец по подозрение за шпионаж.
Ръководителят на киберсигурността на Германия, Арне Шьонбом, беше уволнен миналия октомври, след като беше обвинен, че е имал връзки с хора, замесени в руските разузнавателни служби.
Той е поискал обезщетение от правителството и обществения оператор, който е направил първоначалното обвинение.