Вижте решенията на Министерския съвет: Правителството прие Постановление за създаване

...
Вижте решенията на Министерския съвет: Правителството прие Постановление за създаване
Коментари Харесай

Кабинетът одобри доц. д-р Атанас Атанасов, преподавател в УНСС, за шеф на националната статистика

Вижте решенията на Министерския съвет:

Правителството одобри Постановление за основаване на Национален съвет по психологично здраве

Министерският съвет одобри Постановление за основаване на Национален съвет по психологично здраве. С него се регламентира съставът и организацията на активността на Националния съвет по психологично здраве като орган на Министерския съвет за реализиране на съгласуваност, съдействие и съвещания при осъществяването и мониторинга на Националната тактика за психологично здраве на жителите на Република България 2021-2030 година
Съставът на Националния съвет ще включва: ръководител - представител на Министерството на здравеопазването и членове - по един представител на министерствата на труда и обществената политика, на образованието и науката, на районното развиване и благоустройството и на правораздаването, на Националната здравноосигурителна каса, Националния център по публично здраве и разбори, Българския лекарски съюз, на медицинските университети в София, Пловдив, Варна и Плевен, на Медицинския факултет на Тракийски университет - Стара Загора, Българската психиатрична асоциация и на представителните организации за отбрана правата на пациентите.
С Постановлението се подсигурява установяването и действието на ефикасен механизъм за цялостна съгласуваност на осъществяването на националната политика по въпросите на психологичното здраве.

Приет е План за деяние за 2022 година за осъществяване на тактиката за предварителна защита и битка с нередностите и измамите, засягащи финансовите ползи на Европейски Съюз

Министерският съвет одобри План за деяние за 2022 година за осъществяване на Националната тактика за предварителна защита и битка с нередностите и измамите, засягащи финансовите ползи на Европейския съюз, за интервала 2021 - 2027 година
Планът за деяние за 2022 година е направен в тясна връзка с всички членове на Съвета за съгласуваност в битката с правонарушенията, засягащи финансовите ползи на Европейския съюз и с Прокуратурата на Република България и е утвърден посредством неприсъствена процедура за взимане на решения, извършена от Съвета АФКОС на 12 и 13 май 2022 година
Като инструмент за осъществяване на Националната тактика за предварителна защита и битка с нередностите и измамите, засягащи финансовите ползи на Европейския съюз, за интервала 2021 - 2027 година, Планът слага ясна годишна рамка за постигане на заложените в нея стратегически и оперативни цели. Включените в Плана действия обезпечават постигане на залегналите в Стратегията цели и способстват за надграждане на постигнатите досега резултати, осигурявайки нужната последователност с Плана за деяние за 2021 година за осъществяване на Националната тактика за предварителна защита и битка с нередностите и измамите, засягащи финансовите ползи на Европейския съюз, за интервала 2021 - 2027 година, признат с Решение №241 на Министерския съвет от 19 март 2021 година

Одобрен е Доклад за активността на Съвета за съгласуваност в битката с правонарушенията, засягащи финансовите ползи на Европейски Съюз

Правителството утвърди Доклад за активността на Съвета за съгласуваност в битката с правонарушенията, засягащи финансовите ползи на Европейски Съюз през 2021 година Приет е и Отчет за осъществяване на дилемите, заложени в Плана за деяние за 2021 година за осъществяване на Националната тактика за предварителна защита и битка с нередностите и измамите, засягащи финансовите ползи на Европейски Съюз, за интервала 2021 - 2027 година
Съветът за съгласуваност в битката с правонарушенията, засягащи финансовите ползи на Европейски Съюз (Съвета АФКОС), основан с Постановление на Министерски съвет от 2003 година, годишно регистрира активността си пред държавното управление. Представените документи, направени въз основата на информация, която е показана от членовете на Съвета АФКОС и от Прокуратурата на Република България, са утвърдени единомислещо на първото присъствено съвещание на Съвета АФКОС, извършено на 19 април т.г.
Докладът обгръща ограниченията, подхванати у нас за битка с измамите, засягащи приходната и разходната част на бюджета на Европейски Съюз, в осъществяване на член 325 от Договора за действието на Европейски Съюз. В него са показани по-важните законодателни, административни, организационни и оперативни ограничения за реализиране на ефикасна предварителна защита и противопоставяне на нередностите и измамите. Документът включва резюме и разбор на статистиката за 2021 година за докладвани нередности, засягащи бюджета на Европейски Съюз, делегиран за осъществяване на България в режим на споделено ръководство.
Отчетът за осъществяване на дилемите, включени в Плана за деяние за 2021 година показва достигнатите стойности на заложените знаци за наблюдаване за изтеклата година, като осъществяването на проекта е 85 %.

Създават се Национален и Организационен комитет за отбелязване 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 години от написването на „ История славянобългарска “

Министерският съвет одобри решение за основаване на Национален и на Организационен комитет за отбелязване 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 години от написването на „ История славянобългарска “.
През 2022 година се навършват 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 години от написването на „ История славянобългарска “. Това е най-знаковата годишнина за българската история и нематериалност и за нейното почтено отбелязване е препоръчано 2022 година да бъде оповестена за Година на Свети Паисий Хилендарски. Предложението е подкрепено от Президента на Република България, отбелязването на значимата годишнина да бъде под негов патронаж.
За достойното отбелязване на годишнината се предлага да бъде образуван Национален комитет на най-високо държавно ниво и Организационен комитет за осъществяване на оперативните действия.

Министърът на електронното ръководство е избран за координатор на дейностите по усъвършенстване и електронизиране на процесите по издаване на разрешителни за престояване и работа на чужденците в България

Със свое решение Министерският съвет разпорежда на министъра на електронното ръководство да координира дейностите по усъвършенстване и електронизиране на процесите по издаване на разрешителни за престояване и работа на чужденците в Република България. Предвижда се да бъде изработен разбор каква е потребността от смяна в нормативната уредба за обезпечаване на дигитализирането на процесите и за основаването на единна платформа за документооборот в тази сфера. Необходимостта от координатор е обусловена от спецификата на материята и от съществуването голям брой заинтригувани страни.
Като резултат ще бъде реализирано въвеждането на по-атрактивна и ефикасна скица за привличане на висококвалифицирани служащи от Европейски Съюз и трети страни посредством смяна в изискванията и реда за издаване на разрешителни за работа. Това ще разпространява България като дестинация за трудова миграция, както и ще спомогне за превъзмогване на широкоразпространения дефицит на квалифицирани служащи в съвсем всички браншове на стопанската система.

Заместник-министърът на нововъведенията и растежа Десислава Бонева е избрана за ръководител на българската част на Постоянната междуправителствена комисия „ България-Бавария “

Правителството дефинира заместник-министъра на нововъведенията и растежа Десислава Бонева за ръководител на българската част на Постоянната междуправителствена комисия „ България-Бавария " и утвърди състава на комисията.
Създадената през 1995 година Постоянна междуправителствена комисия „ България-Бавария " се утвърди като ефикасен инструмент за съгласуваност и развиване на съдействието във всички области от съвместен интерес сред Република България и немската федерална провинция Бавария.
Дейността на комисията значително способства за разширение на двустранните връзки в предпочитаните области като нововъведения, започващи предприятия, трансфер на технологии, цифровизация на стопанската система, поощряване на партньорството сред дребните и междинни предприятия.

Правителството одобри решение за изменение на „ Програма за гарантиране на безлихвени заеми в отбрана на хора, лишени от опцията да поставят труд заради пандемията от COVID-19”

Програмата, призната с решение на Министерския съвет, е създадена като част от ограниченията, които държавното управление на Република България предприе за превъзмогване на икономическите последствия от разпространяването на COVID-19 и опазване на заетостта и икономическото богатство на хората, които работят в обстановка на внезапен спад в икономическата интензивност. Продуктът е ориентиран към поддръжка на физическите лица, наети по трудов контракт или самоосигуряващи се лица, които вследствие на пандемията и изключителното положение/извънредната епидемиологична конюнктура краткотрайно не могат да поставят труд. „ Българска банка за развитие” ЕАД (ББР) подсигурява абсолютно всички заеми, които комерсиалните банки отпускат при съблюдаване на изискванията на Програмата. Усвояването на безлихвени заеми по Програмата завърши през есента на 2021 година
В резултат от осъществен от ББР разбор на данните за положението на портфейлите от заеми и тяхното ръководство, както и комбинацията от фактори, водещи до понижена икономическа интензивност и възходяща безработица, като пандемията от COVID-19, войната в Украйна и възходящата инфлация, е направено обосновано съмнение за предстоящ растеж на длъжниците по показаните по Програмата заеми, които в къс времеви небосвод ще срещат усложнения при обслужването им. В тази връзка е изведена нуждата от актуализация и усъвършенстване на обособени процеси посредством смяна в рамковите условия на Програмата.
Промените в Програмата имат за цел:
1. Увеличаване на опциите за надзор над качеството на образуваните от банките портфейли в посока ограничение на утежняването им посредством поощряване към дейни дейности по стабилизиране на експозициите, за предотвратяване от предварителна дължимост и събирането им по насилствен ред;
2. Опростяване и облекчение на реда за предявяване на гаранциите от страна на комерсиалните банки;
3. Създаване на предпоставки за обезпечаване на повече време и благоприятни условия пред длъжниците в усложнение да провеждат погасяването на отговорностите си по заемите.
За осъществяване на първата цел се предлага оптималният период за издължаване на заемите по Програмата да се усили от 5 на 7 години. Друго изменение е обвързвано с регламентиране на опцията гратисният интервал по Програмата да се употребява на части и да не е привързан с редовността на заемите.
Въведени са и промени, свързани с реализиране на другите две цели. Отпада изискването за наложително даване на спомагателен (извън даваните от кредиторите общоприети срокове) едномесечен период за непринудено заплащане от страна на длъжниците, като банките се задължават да подхващат дейности по предварителна дължимост на заемите не по-рано от 90 дни и не по-късно от 180 дни от просрочие на периодическа вноска/респективно от настъпил крайния падеж. Отпада и срокът от 60 дни сред предварителна дължимост и подаването на документи в съда като изискване за предявяване на заплащане на обезпечени суми по Програмата. В рамковите условия по Програмата се вкарва текст, според който при гибел на правоимащо лице ББР може да контракти с комерсиалните банки облекчени условия за заплащане по гаранцията, респективно за събиране/отписване на вземанията по заемите по-късно. Изрично се прецизира, че осъществяването на Програмата се реализира с изключение на посредством присъединяване на комерсиалните банки в кредитирането на правоимащите лица, по този начин и в събирането на вземанията по заемите.

153 работодатели ще подписват контракти със студенти, страната ще заплаща следването

153 работодатели ще могат да подписват контракти със студенти през академичната 2022/2023 година, реши държавното управление. Компаниите ще обезпечат работно място на бъдещите висшисти след сполучливото им довеждане докрай. Младите хора се задължават да работят във компаниите след дипломирането си. Междувременно страната ще покрива разноските за следването им. Целта на финансовата поддръжка е да се усъвършенства връзката сред висшето обучение и потребностите на стопанската система и да се подтиква образованието във значими за развиването на страната специалности, където има дефицит на висококвалифицирани фрагменти.
Работодателите в листата, утвърден от кабинета са препоръчани от седем министри - на стопанската система и промишлеността, на опазването на здравето, на енергетиката, на районното развиване и благоустройството, на земеделието, на превоза и известията и на околната среда и водите. Министърът на опазването на здравето е предложил лист с 53 лечебни заведения (държавни и частни) със деклариран дефицит на медицински сестри. Останалите министерства са присъединили в предложенията си частни и държавни сдружения от цялата страна.
Работодателите са декларирали нужда от 1416 студенти. Освен „ Здравни грижи “, търсени са специалностите „ Компютърни системи и технологии “, „ Транспортна техника и технологии “, „ Машинно инженерство “, „ Биотехнологии “, „ Металургия “, „ Електротехника “, „ Железопътна техника “, „ Хидростроителство “, „ Агрономство “, „ Геодезия “, „ Електротехника “, „ Машиностроене “, „ Водоснабдяване и канализация “, „ Зооинженерство “ и други
Специалностите, за които могат да се подписват контракти, се утвърждават от министъра на образованието и науката.

Одобрени са спомагателни разноски по програмата на ограниченията за протекция на деца с изявени способности

Министерският съвет одобри Постановление за одобрение на спомагателни разходи/трансфери за 2022 година за погашение на стипендии и на еднократно финансово подкрепяне по Програмата на ограниченията за протекция на деца с изявени способности от държавни, общински и частни учебни заведения през 2022 година, призната с Постановление на Министерски съвет № 94 от 2022 година
С постановлението се предлага да бъдат обезпечени средства за доизплащане на стипендии на възпитаници от учебните заведения по културата и изкуствата към Министерството на културата и на възпитаници от общински и частни учебни заведения, които са придобили право на стипендия през 2021 година и на стипендии и на еднократно финансово подкрепяне на учениците от учебните заведения по културата и изкуствата към Министерството на културата, които са придобили право по Програмата на ограниченията за протекция на деца с изявени способности през 2022 година.
Средствата са в размер на 402 195 лв., като: 358 050 лв., са предопределени за погашение на стипендии и еднократно финансово подкрепяне на учениците от учебните заведения по изкуствата и по културата към Министерството на културата; 44 145 лв. са предопределени за погашение на стипендия на възпитаници от общински учебни заведения.
Необходимите средства за погашение на стипендиите, посочени в член 1 от плана на разпореждане, са в границите на разчетените за тази активност, в централния бюджет средства за 2022 година
Целта на оферти план на разпореждане е обезпечаването на средства за реализиране на финансово подкрепяне на децата с изявени способности за разширение на опциите им за изява и насърчаване на развиването на техните креативен заложби.

Одобрени са спомагателни разноски по бюджета на Министерството на културата

Министерският съвет одобри Постановление за одобрение на спомагателни разноски по бюджета на Министерството на културата за 2022 година С сегашния план на разпореждане се цели одобрение на финансова поддръжка за одобряване на българската просвета като значим фактор в интернационалните връзки на страната ни, в частност за поддръжка на активността на българските културни институти в чужбина като основни звена в този развой.
Исканата финансова поддръжка е в размер от 1 160 000 лева, включително по индикатор „ Издръжка и други настоящи разноски “ за културна стратегия в Българските културни институти в чужбина - образуване на по-мащабни и амбициозни културни начинания в тези институти, които да допринесат за популяризирането на достиженията на българската просвета, за показване на българско културно наличие, съответстващо на европейските и интернационалните трендове и стандарти, привличане на нови интернационалните публики, за разширение на контактите сред хората и за одобряване на взаимното творчество сред създатели от разнообразни страни.
Средствата са планувани в член 1, алинея 5, т. 10.3 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 година

„ БДЖ-Пътнически транспорти “ ЕООД ще получи спомагателни средства за осъществяване на социална транспортна услуга

Правителството утвърди спомагателни разноски по бюджета на Министерството на превоза и известията за 2022 година за „ БДЖ-Пътнически транспорти “ ЕООД в размер на 1 000 000 лева
С предоставените спомагателни средства се обезпечава осъществяване на социална транспортна услуга - безвъзмезден транспорт на украински жители под краткотрайна протекция. След първичната фаза на приемане и настаняване, транспортната услуга се реализира с железопътен и автобусен превоз на територията на Република България до избраните обитаеми места на пребиваване.

Правителството праща искане до Конституционния съд за пояснение на наредбата, ограничаваща лишените от независимост да гласоподават

Правителството утвърди искане до Конституционния съд за пояснение на член 42, алинея 1 от Конституцията, който забраняна на лишените от независимост и хората под забраняване да упражняват избор при осъществяване на избори за народни представители, президент и локална власт.
Поводът за настояването, квалифицирано от Министерството на правораздаването, са три решения на Европейския съд по правата на индивида (ЕСПЧ) - „ Кулински и Събев против България “, „ Димов и други против България и 13 други “ и „ Анатолий Маринов против България “ (№26081/17). По тези каузи Съдът е открил нарушаване на наредбата на член 3 от Протокол № 1 към Конвенцията за отбрана правата на индивида и главните свободи. Той задължава страните, подписали Конвенцията, да организират свободни избори с скрито гласоподаване за „ законодателното тяло “.
Необходимостта от наложително пояснение на член 42, алинея 1 от Конституцията произтича от задължението на страната да извършва окончателните решения всъщност на Европейски съд по правата на човека, по всяко дело, по което е страна.
По делата - „ Кулински и Събев “ и.Димов и 13 други “, жалбоподателите повдигат недоволство заради невъзможността им да упражнят интензивно изборно право в изборите за Народно заседание и изборите за членове на Европейския парламент, провеждани в интервала 2009 година - 2019 година, заради ефикасното изтърпяване на наказване „ отнемане от независимост “.
По делото „ Анатолий Маринов против България “ е повдигнато недоволство от лице, сложено под лимитирано забраняване да упражни дейното си изборно право.

Министерският съвет одобри решение за погашение на компенсации по четири неоправдателни решения на Европейски съд по правата на човека

Министерският съвет одобри решение за погашение на общо 66 284 лева, представляващи компенсации в осъществяване на четири решения на Европейския съд по правата на индивида против България. Те са постановени в интервала 03 - 17.05.2022 година

Правителството се разпореди с парцели

Правителството взе решение за оповестяване на здания обществена държавна благосъстоятелност за здания частна държавна благосъстоятелност. Те се намират се в село Джерман, община Дупница, област Кюстендил, град Перник, община Перник, област Перник и град Враца, община Враца, област Враца. Сградите ще бъдат отстранени от активите на Национална компания „ Железопътна инфраструктура “ заради неприятното им градивно положение. Тяхното превръщане и премахването им е належащо за осъществяване на планувани съществени поправки и реконструкции, както и за рекултивиране на терените.
Правителството даде безплатно на Национална компания „ Железопътна инфраструктура “ (НКЖИ) ръководството на общо пет парцела - обществена държавна благосъстоятелност. Те са ситуирани на територията на община Белово, област Пазарджик, като три от тях са в село Сестримо, а останалите два в село Момина Клисура и град Белово. Това ще разреши реализацията на народен обект „ Модернизация на железопътната линия София - Пловдив: жп сектори София-Елин Пелин и Елин Пелин-Септември”.
Министерският съвет одобри решение, с което отхвърли отчасти анулиране на Административен акт - Решение № 441 на Министерския съвет от 2014 година за отчуждаване на парцели и елементи от парцели - частна благосъстоятелност, за държавна потребност за създаване на Обект „ Път П-86 „ Пловдив - Асеновград - Смолян “, сектор от км 14+860 до км 24+819 “, на територията на област Пловдив, изменено с Решение № 248 на Министерския съвет от 2015 година, по искане на „ ЯНКО САМАРОВ ЕНД КО “ ООД. Причината е, че не са налице предпоставките на нормата на член 40 от Закона за държавната благосъстоятелност за отчасти анулиране на посочения административен акт, защото отчуждената част от парцела на сдружението попада в обсега на законно построен и позволен за прилагане републикански път и настояването на сдружението е безпричинно. Министерският съвет се произнася по подготвеност по искане на компанията за анулация на отчуждаване на част от личен парцел в размер на 0.184 декара за създаване на обекта. Отчуждителното произвеждане за парцелите и частите от парцели, нужни за реализацията на националния обект, е извършено с Решение № 441 на Министерския съвет от 2014 година, изменено с Решение № 248 на Министерския съвет от 2015 година, според утвърждения и влезнал в действие ПУП-ПП за националния обект.

България ще има достъп до над 266 млн. евро по стратегия „ Дунав “

Страната ни ще има достъп до над 266 млн. евро за взаимни планове с 14 страни. 80% от тези средства се дават от Европейския фонд за районно развиване. Това планува утвърденият от държавното управление план на Програмата за транснационално съдействие Дунавски район (Дунав 2021-2027).
Териториалният обсег на програмата е еднакъв с обсега на Стратегията на Европейския съюз за поречието на река Дунав, включвайки райони от равнище 2 на 9 държави- членки на Европейски Съюз: Австрия, България, Хърватска, Чехия, Унгария, Германия (федерални провинции Бавария и Баден-Вюртемберг), Румъния, Словакия и Словения. 3 кандидат- членки на Европейски Съюз: Босна и Херцеговина, Сърбия и Черна гора, както и територията на Република Молдова и четири области от Украйна (Закарпатска, Ивано-Франковска. Одеска и Черновицка област).
Програмата ще финансира взаимни планове в границите на четири целта: “По- конкурентоспособен и по-иновативен Дунавски район “, „ По-зелен и нисковъглероден Дунавски район “, „ По-социален Дунавски район “ и „ По-добро ръководство на съдействието в Дунавския район “.
Бенефициенти на програмата могат да бъдат национални, районни и локални управляващи и институции, неправителствени организации и други
Инвестициите може да бъдат в региона на научните проучвания и нововъведенията, опазването на околната среда, възстановяване на ръководството и обществените въпроси, които са свързани с общи за Дунавския район провокации, като миграцията, стопански неравенства сред районите, изменението на климата и други

Правителството утвърди програмата за съдействие с Гърция, 4 български области с достъп до близо 84 млн. евро за развиване

Министерският съвет утвърди плана на Програмата за трансгранично съдействие Интеррег VI-А Гърция - България 2021-2027 година Общият бюджет е в размер на 83,95 млн. евро. От тях 67 милиона са дават от Европейския фонд за районно развиване (ЕФРР). Програмата ще финансира взаимни планове в границите на три целта: „ По-устойчив и по-зелен трансграничен район “, „ По-достъпен трансграничен район “, „ По-приобщаващ трансграничен район “.
Програмната територия на Интеррег VI-А Гърция - България 2021-2027 обгръща четири български региона - Благоевград, Смолян, Хасково и Кърджали. От гръцка страна в обсега й са седем гръцки района: Еврос, Ксанти, Родопи, Драма, Кавала, Солун и Серес. Бенефициенти могат да бъдат национални, районни и локални управляващи, университети, проучвателен центрове, асоциации, неправителствени организации, цивилен обединявания и мрежи, и други.
Основната цел на програмата е да подсигурява устойчивия и новаторски напредък на районите, в сходство с новата политика на доближаване на Европейски Съюз за интервала 2021-2027 година Поставените цели са в сходство с европейската визия за стабилно развиване при провеждането на районна политика, в това число Териториалния дневен ред 2030, Европейския зелен пакт и други
Предстои програмата да бъде изпратена за утвърждение от Европейската комисия.

Правителството утвърди програмата за трансгранично съдействие сред България и Турция за интервала 2021-2027 година

Правителството утвърди наличието на Програмата за трансгранично съдействие „ Интеррег VI-A ИПП България - Турция 2021-2027 “ и уговорките на страната ни като държава-участник в нея.
Общият бюджет на програмата е 34 млн. евро. От тях 29 млн. евро, 85% от общия й запас, се обезпечават от Европейския фонд за районно развиване и Инструмента за предприсъединителна помощ III, а 5 млн. евро е националното съфинансиране от България и Турция. По нея бенефициенти ще бъдат микро, дребни и междинни предприятия, неправителствени организации, общини и районни структури на централната администрация, университетски, научни и обществени институции.
По програмата дребният и междинен бизнес в пограничните райони ще има достъп до безплатни средства за повишение на енергийната успеваемост, прехода към кръгова стопанска система и понижаване на нездравословните газове. Сред целите на програмата са и планове на локалните общности, свързани с възстановяване на социално-икономическото развиване, културата, туризма и услугите от общ интерес. Целеви средства ще бъдат вложени и в стратегически план, ориентиран към повишение на потенциала на граничните управляващи за предварителна защита на незаконната миграция.
Както и в предходните интервали, новата стратегия ще се ползва в областите Бургас, Ямбол и Хасково и в турските провинции Одрин и Къркларели.
Предстои програмата да бъде изпратена за утвърждение от Европейската комисия.

Правителството утвърди Програма ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА 2021-2027

Правителството утвърди плана на Програмата за междурегионално съдействие ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА 2021-2027. Това е финалната стъпка преди внасянето й за утвърждение от Европейската комисия. Програмата е с общ бюджет от 475 млн. евро. 80% от средствата са от Европейския фонд за районно развиване, а останалите се обезпечават от страните като национално съфинансиране. Спрямо програмен интервал 2014-2020 година бюджетът е повишен с към 50 млн. евро.
Програма ИНТЕРРЕГ ЕВРОПА 2021-2027 обгръща всичките 27 държави-членки, както и Норвегия и Швейцария в качеството им на страни сътрудници. Нейната цел е повишение на успеваемостта на политиките за районно развиване, в това число на стратегиите за вложения за работни места и претовареност, посредством поощряване на обмена на опит и използване на новаторски подходи в районната политика. Ще се финансират действия за повишение на институционалния потенциал на обществените управляващи и на заинтригуваните страни за по- ефикасни политики за районно развиване.
С планове за финансиране могат да вземат участие обществени и публично-правни национални, районни и локални органи, както и други структури, отговарящи за определянето и осъществяването на политиките за районно развиване. Частни организации с нестопанска цел също могат да бъдат бенефициери при избрани условия. Малките и междинни предприятия (МСП) са значима целева група в подтекста на няколко подпомагани характерни тематики и. когато е подходящо, се предизвикват да вземат участие в дейностите за продан на опит, макар че не могат да получат директно финансиране от програмата.
Дирекция „ Управление на териториалното сътрудничество” към Министерството на районното развиване и благоустройството (МРРБ) ще извършва функционалностите на Национален орган във връзка с програмата.
С цел обезпечаване на последователност и опазване интереса на българските бенефициенти към програмата Министерство на регионалното развитие предлага за интервала 2021-2027 да се резервира обезпечаването на националното съфинансиране за взаимни планове в размер на 15% от общия бюджет на съответния български сътрудник. За задачата ще се обезпечат малко над 2,7 млн. лева до 2027 година

Въоръжени сили от сухопътния съставен елемент на страни членки на НАТО ще могат да минават и обитават на територията на България по отношение на Дейностите по усилена зоркост на Алианса

Министерският съвет одобри Решение, с което се позволява на въоръжени сили от сухопътния съставен елемент на страни членки на НАТО, в състав до 5 000 (пет хиляди) души, да минават и обитават на територията на страната за периода на осъществяване на Дейностите по усилена зоркост на Алианса.
Това Решение на Министерския съвет, удостоверява поетите задължения от България към груповата защита в НАТО и основава условия за своевременна организация по обезпечаване на Дейностите по усилена зоркост, както и подкрепя гарантирането на националната сигурност на страната.

Одобрен е контракт за Изменение и допълнение № 1 към интернационален контракт „ Самолети F-16 Block 70 и обвързвана с тях поддръжка “

Министерският съвет утвърди контракт за Изменение и допълнение № 1 (Amendment № 1) към интернационален контракт (LOA) BU-D-SAB „ Самолети F-16 Block 70 и обвързвана с тях поддръжка “ (F-16 Block 70 aircraft and associated support).
C решението се предлага на Народното събрание на съображение член 85, ал.1, т.4 от Конституцията на Република България да ратифицира със закон този контракт.
След влизане в действие по изискванията на Закона за интернационалните контракти на България, Изменение и допълнение № 1 на LOA BU-D-SAB ще даде опция за усъвършенстване на осъществяването на подписания контракт за доставка на самолети F-16 Block 70 от страна на Съединени американски щати без увеличение на финансовите отговорности за българската страна.

България продължава съдействието с европейската капиталова банка в осъществяването на европейските фондове

Това става допустимо с помощта на признатото на днешното съвещание на Министерския съвет решение за одобрение на план на Меморандум за съгласие Меморандум за съгласие по отношение на поддръжка за планове на Европейски Съюз сред Правителството на Република България и Европейската капиталова банка.
Меморандумът за съгласие дава опция да бъдат сключвани двустранни съглашения за техническа помощ в сфери като поддръжка за осъществяване на планове, развиване на институционален потенциал, поддръжка за създаване на секторни стратегически документи.
Одобрението на Меморандума за съгласие с Европейската капиталова банка е разследване от сполучливото и стабилно съдействие сред Правителството на България и интернационалните финансови институции. Упълномощен за сключване на меморандума е заместител министър-председателят по европейските фондове. Меморандумът влиза в действие при изискване на следваща ратификация.

Одобрен е Меморандум за съгласие сред държавното управление на Република България и „ Интуитив Сърджикал България “ ЕООД

Министерският съвет одобри Решение за одобрение на план на Меморандум за съгласие сред държавното управление на Република България и „ Интуитив Сърджикал България “ ЕООД за осъществяване на предпочитания капиталов план на компанията и за основаване на междуведомствена работна група за обезпечаване на институционална поддръжка при осъществяването му.
Проектът планува създаване на високотехнологична индустриална база за произвеждане на 3D ендоскопи за роботизирана хирургия в гр. Първомай, област Пловдив. Размерът на инвестицията на компанията е 84 000 000 лева Очакваният брой новооткрити работни места, директно свързани с плана е 107.
„ Интуитив “ е интернационален водач в производството на техника за роботизирана хирургия и ще влага в построяването на съвременна индустриална база, в която ще се създават артикули с висока добавена стойност. Реализацията на плана ще способства и за възстановяване на имиджа на България като атрактивна локация за реализиране на значими капиталови планове във високотехнологични производства, както и за удобно социално-икономическо влияние в района.

Одобрена е българската позиция за присъединяване в неофициалното съвещание на Съвета “Правосъдие и вътрешни работи”, формат „ Вътрешни работи “

Министерският съвет утвърди позициите на Република България, от подготвеност на Министерството на вътрешните работи, за присъединяване в неофициалното съвещание на Съвета “Правосъдие и вътрешни работи”, формат „ Вътрешни работи “, което ще се организира на 11 юли 2022 година в гр. Прага, Чешката Република.
Представените пред Министерски съвет за утвърждение позиции се отнасят до: Заплахи за вътрешната сигурност, произлизащи от съветската експанзия в Украйна; Оперативната съгласуемост на осведомителните системи; Миграция: бъдещи провокации - работен обяд; Засилване на битката против половото принуждение над деца.

Одобрена е позицията на страната за съвещанието на Съвета на Европейски Съюз по стопански и финансови въпроси

Правителството утвърди позицията на Република България за присъединяване в постоянното съвещание на Съвета на Европейски Съюз по стопански и финансови въпроси (ЕКОФИН), което ще се организира на 12 юли 2022 година в Брюксел.
По време на съвещанието ще бъде показана работната стратегия на Чешкото председателство на Съвета на Европейски Съюз и ще се обсъдят икономическите и финансовите аспекти на експанзията на Русия против Украйна.
Очаква се министрите да одобрят изводи на Съвета по отношение на задълбочените прегледи за 2022 година в границите на Процедурата при макроикономически несъответствия и по Доклада на Европейска комисия за фискална резистентност през 2021 година, както решение и два регламента на Съвета за въвеждане на еврото в Хърватия.
По време на съвещанието се чака Съветът да утвърди мандата на Европейски Съюз за срещата на министрите на финансите и на шефовете на централните банки на страните от Г-20 на 15-16 юли 2022 година.

Правителството утвърди издигането на кандидатурата на България за ръководител на СОР 29 по Рамковата спогодба на Организация на обединените нации по изменение на климата през 2024 година и изпращане на необятна държавна делегация на СОР 27 в Египет през 2022 година

Правителството дефинира за началник на българската делегация в 27-та сесия на Конференция на страните по Рамковата спогодба на Организация на обединените нации по изменение на климата (СОР 27) от 7 до 18 ноември 2022 година в гр. Шарм Ел-Шейх, Египет, министър-председателя на Република България, а за заместник-ръководител - заместител министър-председателя по климатични политики и министър на околната среда и водите.
В допълнение, на заместител министър-председателя по климатични политики и министър на околната среда и водите се разпорежда да предприеме дейности за издигане на кандидатурата на Република България за ръководител на 29-та сесия на Конференция на страните по Рамковата спогодба на Организация на обединените нации по изменение на климата (СОР 29), през 2024 година
Издигането на кандидатурата на България съставлява мощен политически сигнал за ангажираността на страната по въпросите, свързани с изменението на климата, и ще даде спомагателен подтик за осъществяването на основните промени по пътя на реализиране на климатично неутрално, ресурсно дейно, кръгово и новаторско общество. Наред с това, ще се увеличи и видимостта на България измежду останалите страни в световен аспект като благонадежден и желан стратегически сътрудник и иноватор. Ползи за страната ще има и в местен и макроикономически аспект.

Одобрен е отчет с резултатите от постоянното съвещание на Съвета на Европейски Съюз по стопански и финансови въпроси

Министерският съвет утвърди отчет е резултатите от постоянното съвещание на Съвета на Европейски Съюз по стопански и финансови въпроси (ЕКОФИН), което се организира на 17 юни 2022 година в Люксембург.
Съветът разиска решението по отношение на системата на личните запаси на Европейския съюз и компромисното предложение по отношение на Директивата за гарантиране на световно минимално ниво на данъчно облагане за мултинационални групи в Европейски Съюз.
Министрите направиха равносметка на осъществената работа във връзка с законодателния пакет за битката с изпирането на пари и обмениха отзиви за използването на Механизма за възобновяване и резистентност.
Съветът одобри рекомендацията на страните членки от еврозоната, адресирана до Съвета, по отношение на приемането на еврото от Хърватия от 1 януари 2023 година.
В рамк
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР