Ивелин Михайлов избяга тихомълком от „Исторически парк“
Вероятно първата мисъл на хилядите наивни вложители в така наречен „ Исторически парк “ край варненското село Неофит Рилски ще е: „ На кого ни оставяш, бащице?! “ при новината, че идолът им и пътеводна светлина към бързото замогване Ивелин Михайлов към този момент не е част от ръководството на едноименното сдружение.
Поне за момента не проличава, че Михайлов има предпочитание да дава публичност на бягството си от финансовата пирамида. Вместо да уведоми акционерите, че е напуснал потъналия транспортен съд, измамникът обикаля страната, с цел да популяризира новия си план – партия „ Величие ". Документите обаче са налице.
Без доста звук, на б декември съветът на шефовете на „ Исторически парк ” се събира и взема решение да одобри оставката на изпълнителния шеф Ивелин Михайлов. От протокола не проличава, че управата на Парка има искания към Михайлов за дългогодишното му ръководство и безрадостното финансово положение на пирамидата. Оттук нататък различен ще подписва и носи отговорност за задаващия се с голяма скорост банкрут на атракциона.
Честта да замести фараона Михайлов се пада на съратника му Боян Петков, по-известен като басист на група „ Остава ". Нещо като лафа „ да си купиш фабрика на 9 септември “.
Петков и досега е представян в медиите като шеф на Парка, само че постът му е по-скоро бутафорен. Юридически отговорност за активността носи изпълнителният шеф Ивелин Михайлов. Поне до 6 декември тази година.
Малко преди бягството си Ивелин Михайлов и сътрудниците му от съвета на шефовете одобряват финансовия доклад на „ Исторически парк ” за 2023 година За всеки, прегледал книжата, даже и дилетант, е ясно, че резултатите на компанията, чиято благосъстоятелност е атракционът в село Неофит Рилски, са повече от трагични. Едва ли е изненада, че пръв от потъналия транспортен съд бяга точно Ивелин Михайлов, създател и идеолог на плана, ограбил спестяванията на хиляди наивни българи.
За предходната година „ Исторически парк “ е на загуба от 760 000 лв., на инат на вярата в противоположното на хилядите лековерни акционери.
Всъщност това си е нещо като традиция. През последните няколко години неповторимият историко-развлекателен комплекс, предназначен да върне величието на България, е натрупал над 7 милиона лв. загуби. И това е единствено дребна част от зейналата голяма финансова дупка във компанията, за която всички финансови специалисти са безапелационни, че е класическа пирамида.
Т.нар. парк " има да връща и над 17 млн. лв. заеми. Отделно дължи близо 2 милиона на снабдители, личен състав и неплатени налози. Да поясним, 17-те милиона лв. заеми не са към банки. Едва ли има финансова институция, която ще отпусне и един лев на сходна черна дупка.
Както стана ясно от медийни следствия, Ивелин Михайлов и приятелите му са убедили стотици небогати хорица да си изтеглят заеми от по 100-200 хиляди лв., залагайки жилищата си. С парите наивниците финансират Парка, вярвайки на обещанието на Ивелин Михайлов, че ще им покрива вноските към банките, а те като „ вложители ” някой ден ще получат акции и прибират дивиденти от многомилионните облаги на атракциона в село Неофит Рилски. От разкази на част от излъганите хора пред специфичната парламентарна комисия стана ясно, че през първите няколко месеца Михайлов удържа на обещанието си и им покрива вноските по заемите. От началото на тази година обаче това стопира. В резултат голяма част от „ вложителите ” към този момент си имат проблеми с ЧСИ-та и може да изгубят жилищата си поради неспособност да върнат взетите заеми. Единствената им вяра е да стане знамение и Паркът да излезе на обещаната облага. Така ще има пари да им покрива и техните заеми. Явно в сходна удобна развръзка не има вяра и Ивелин Михайлов, щом тихомълком е избягал от ръководството на компанията.
Да не бъдем напълно черногледи, „ Исторически парк ” има и активи. Според финансовия доклад по фирмените сметки има цели 19 000 лева С парите няма по какъв начин да се покрият големите задължения, само че знае ли човек – следващата година в Парка може и да дойдат обещаните от Михайлов десетки милиони гости от целия свят. Данните все още не подсказват, че такива изгледи има.
За предходната година в касите на Парка са постъпили единствено 895 000 лв. от входни билетчета. При цена от 50 лв. за билет, това значи, че за цяла година вратите на „ Исторически парк ” са прекрачили към 20-тина хиляди индивида. В същия миг разноските си вървят и то по какъв начин! Само за заплати през 2023 година са платени 755 000 лв.. Както си му е редът, шефът получава най-вече.
Според доклада Михайлов е заплатен за „ сполучливото “ си ръководство на докарания до банкрут атракцион с 84 000 лв..
Любопитно е, акционерите по този начин и не подозират за отчайващите резултати на „ Историческия парк “. Спазвайки закона, още през лятото изпълнителният шеф Ивелин Михайлов насрочва постоянното годишно общо заседание на акционерите за 23 септември. По неразбираеми аргументи, то по този начин и не се е състояло. Така де, защо да се разстройват ненужно хилядите хорица, дали по 100-200 хиляди лв., с цел да си купят акции от „ Исторически парк ”. Те по този начин или другояче не одобряват обясненията на специалистите, че става дума за финансова пирамида, вярвайки в обещаното им от фараона ярко бъдеще на милионери.
Проверка измежду част от акционерите сподели, че те даже и не са известени за плануваното заседание. Защо ли? Отговорът може би дава бягството на Михайлов от поста изпълнителен шеф. Но да не го мислим него. Ивелин Михайлов и хората към него към този момент са измислили нови способи по какъв начин да изсмукват парите на лековерните наивници. След като сполучливо трансфораха „ Исторически парк в магнит за туристи, те са стартирали самодейността „ Чудна България ”. Целта е да се намерят още хиляда туристически обекта, които против 2000 лв. годишна такса ще се популяризират пред тълпите гости на бутафорния атракцион в Неофит Рилски. Чиста работа, единствено 2 милиона годишно за нищоправене.
Фараонът Ивелин Михайлов и хората му към този момент имат сурогат на „ Исторически парк ” и интензивно търсят вложители, които „ обезпечено да станат милионери ", без да си мръднат пръста. Актуалната пирамида се споделя компания „ Култура, Образование, Традиции ”. Както към този момент стана ясно, брокерите на Ивелин Михайлов дават обещание, че събраните пари от продажба на акции щели да се влагат в няколко нови плана като „ Исторически храни ”, „ Исторически герои ”, „ Исторически пътувания ", „ Исторически играчки ". Както демонстрират имената на компаниите, тяхната активност се явява допълнение към бутафорния атракцион край Варна.
Инфо: Уикенд