Венеция запазва входната си такса за еднодневни туристи
Венеция резервира през 2025 година системата за заплатен вход, като част от напъните за битка със свръхтуризма, оповестява Българска телеграфна агенция.
Механизмът на входната такса за навестяване на Града на каналите е за туристите, които не са отседнали в хотели във Венеция, а идват от круизни кораби или от околни обитаеми места, като да вземем за пример Местре, Маргера, Тревизо или Верона. Това са по този начин наречените еднодневни туристи. Миналата година те плащаха на избрани дати – общо 29 дни в годината – по 5 евро, с цел да влязат във Венеция. Тези дни бяха в интервала април-юли.
През актуалната година таксата ще се заплаща за 54 дни в интервал, започващ от 18 април. Цената ще бъде 5 евро за еднодневните туристи, които са създали резервация за сходна аудиенция минимум четири дни преди нея. За не толкоз прозорливите туристи таксата ще е от 10 евро.
Жителите на Венеция са освободени от тази такса.
Целта на тази самодейност е да бъдат накарани туристите да избират интервал на посещаване на Венеция, който е по-малко претрупан от туристопоток. След заплащане на таксата онлайн, екскурзиантът получава Кю Ар код, който би трябвало да показа на главните входни точки на Венеция.
Според критици на този механизъм дневната такса е незадоволителна в битката със свръхтуризма.
Венеция е един от най-посещаваните градове в света. В интервалите на пик там нощуват 100 000 туристи дневно в допълнение на десетките хиляди еднодневни туристически пришълци. В центъра на града живеят другояче към 50 000 венецианци, като броя им не престава да понижава.
Заради вредите, породени на Венеция от свръхтуризма и неналичието на ограничения от страна на управляващите да бъде овладян несъразмерния туристически поток ЮНЕСКО даже заплаши Венеция да я сложи в листата си на застрашеното културно завещание.
Кампанията за разпространение на еднодневната такса за туристи във Венеция ще си има и собствен амулет, който ще се споделя Риво. Името му е кратко от Arrivo, което в превод от италиански значи " пристигам " и " идвам ".

