Вече повече от седмица от публикуването на тайния кратък видеозапис

...
Вече повече от седмица от публикуването на тайния кратък видеозапис
Коментари Харесай

Следва ли прегрупиране в Европрокуратурата по модела “Сарафов” след “видео клипа” на Петьо Еврото с Теодора Георгиева!? - Би Нюз - Топ новини от България

Вече повече от седмица от публикуването на тайния къс видеозапис с Петьо Еврото в диалог с жена, снимана в тил, за която разпространилият записа твърди, че е българският европейски прокурор Теодора Георгиева. В диалога се разяснява Европейската прокуратура и Еврото споделя: „ Нищо, по този начин или другояче броиме го за значим пост. Решили сме го. Ставаш и това е, пък каквото стане. “

Нормалната и предстояща реакция още на първия час от издание на сходен запис би било отричането от страна на Георгиева, чието име е забъркано, че на записа е тя. Защото самото ѝ присъединяване в сходна среща с тъкмо този събеседник, в такава конюнктура и тематика на диалог е безусловно неприемливо. Независимо от другите несъмнено значими условия – имало ли е и други присъстващи, какво е наличието на целия диалог, от който са пуснати единствено изрязани изречения, по кое време и за какво се вади записът, по какъв начин се употребява медийно, по какъв начин би могло да се употребява институционално и прочие

Такова отказване обаче няма към този момент в продължение на повече от седмица (или друго някакво обяснение), нито какъвто и да е коментар от страна на Европейската прокуратура. Това не може да бъде задоволително по какъвто и да е стандарт.

Институционална реакция има от страна на Софийска градска прокуратура, която разгласи, че ще ревизира дали лицата от записа са Петров и Георгиева, които се загатват в съпровождащия го текст с посочен създател Петров. Там се засяга и изказване за сума от 10 000 лева месечно, плащана от него на нея, което не излиза по сходен метод за първи път. Завъртя се отново към прегрупирането в прокуратурата преди две години, само че тогава не беше съпроводено с видеоматериал от хипотетична среща сред двамата.

От разнородни източници са налични данни, че Петров е имал отношение към основни назначения в правораздаването, както и че магистрати са били „ на заплата “ при него. Например не какъв да е, а градският прокурор Илиана Кирилова в собствен оповестен от АКФ разпит по досъдебно произвеждане споделя, че „ по някакъв метод [Петьо Петров] е предизвикал Гешев за основен прокурор, не зная по какъв “, а някогашната брачна половинка на Петров Любена говореше за „ заплатите “, в това число и пред АКФ.

Т.е. нито евентуалната интервенция на Петров и хората, от чието име приказва („ Решили съдебномедицинска експертиза го “), в назначението на българския европейски прокурор, нито заплащането на месечна сума на магистрат могат да бъдат априори отхвърлени като недостоверни.

Окончателното решение за назначение на европейския прокурор на всяка страна не се взема от нейните институции, само че те играят основна роля в процеса. От шортлиста от три кандидатки, които излъчи България, останаха единствено две, откакто третата се отхвърли, тъй като в това време беше назначена за зам.-главен прокурор. В някои изявления в странни интернет уеб сайтове се твърди, че през лятото на 2020 година (тайният запис е посочен да е от януари същата година), по времето на правосъдния министър Данаил Кирилов, „ в българското предложение към Европейската прокуратура Теодора Георгиева става първа… “

Факт е, че през 2021 година имаше скандал с избора на някои европейски прокурори в Европейския парламент, който изиска цялата документи, обвързвана с номинациите на претендентите от Белгия, България и Португалия. В обява на Юрактив по тематиката се споделя, че „ в тази ситуация с Белгия, България и Португалия обаче решенията на комисията за асортимент бяха анулирани с министерско решение и в последна сметка бяха посочени претенденти, които не бяха първият избор. “

Налице е следващият случай на изнесени материални данни за съгласуваност на магистрати с Петьо Петров (а не просто някой споделил или написал нещо), на които няма съответен отговор от забърканите или институциите. За този случай, несъмнено, е рано да се разяснява институционалната реакция, само че да направя тази прогноза в задатък.

Опасявам се, че и тук в последна сметка ще има някакво „ прегрупиране “ или своего рода „ влизане в правия път “, а въпросът няма да послужи за разплитане на страховитата мрежа от мафиотски връзки, в които е оплетено благото ни правораздаване.

Атанас Янкулов, някогашен прокурор, АКФ, фейсбук

Припомняме историята посредством откъс от уеб страницата Банкерь:

“На оповестения клип се виждаше само Петьо Еврото, който беседва с жена, за която в писмото се твърди че е Теодора Георгиева. посочено е, че посещавала постоянно ресторанта „ Осемте джуджета “ с претенции за подпомагане да бъде назначена за европрокурор. В компенсация поела ангажимент да извършва поставените ѝ задания, както и да реализира надзор в българския офис на Европейската прокуратура. Двамата с Еврото обсъждали по какъв начин той да окаже въздействие за избора ѝ, като се чуват реплики: „ Решили сме го – ставаш и това е, а пък каквото стане! “.

По подобен сигнал преди 2 години прокуратурата също стартира инспекция, за която в настоящия се твърди че никой нищо независимо и обективно не е приключил, заради което е приложено видеото. Обещано е на по-късен стадий да бъдат показани и други записи с прокурорката, “които потвърждават казаното от мен в този и предходния сигнал “. На имейла е притурен тип, че е изпратен от „ Антикорупционния фонд “, който освети абсурда „ Осемте джуджета “, само че от организацията отхвърлиха да са източник на електронното известие. ”
Източник: bnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР