Златните резерви на пазара на труда
Вече няма съвършен претендент за работа, нито неустоимо работодателско предложение. При повече разгласи за работа, в сравнение с подобаващи претенденти, въпросът пред бизнеса е „ къде се разминаваме “?
Кризата е за фрагменти с обичайно висше обучение – учители, инженери, експерти в областта на услугите, медицината и промишлеността, с високи персонални и цифрови пълномощия, със мощен самоконтрол и трудова дисциплинираност. Тя изисква пресен взор върху скритите или недоразвити гении и капацитет.
Бизнесът декларира потребности от 262 000 фрагменти през идващите 12 месеца (9,3% от заетата сега работна мощ, по данни на Агенцията по заетостта) и е време да се огледа за „ своите хора “ отвън нормалния си радар. А той се уголемява оттатък младежката претовареност - до ориентираното търсене на зрели експерти (хора над 50-годишна възраст), които може елементарно да изпаднат от пазара на труда, в случай че не са подкрепени. Големите компании, най-вече интернационалните, влагат също и в устойчива претовареност при гъвкави условия на амбициозни родители с дребни деца. Чужденците към момента заемат повече високи и междинни позиции и имат висока добавена стойност за стопанската система. И в трите групи българският бизнес ще открие по нещо от обичайното, новото и постоянното, от което се нуждае.
Как българският бизнес се ориентира в новия небосвод на работна мощ, споделят Смилен Вълов, изпълнителен шеф на Агенцията по заетостта, както и специалистите Силвия Трифонова и Бисер Кунчев:
Смилен Вълов: Професиите на настоящето са тези на бъдещето
Смилен Вълов е изпълнителен шеф на Агенцията по заетостта (АЗ). Работи в системата на заетостта от 2005 година – Снимка АЗ
Г-н Вълов, по какъв начин се трансформира методът, по който търсещите работа и бизнесът срещат ползите си?
Ефективността на пазара на труда се мери посредством усвоеността на свободните работни позиции и устроените търсещи работа. В тази връзка доближаването на гледните точки на бизнеса и работната мощ е неотложно.
Проучването на потребностите от работна мощ сподели, че през 2024 година всеки четвърти шеф показва личностната и обществената, езиковата, предприемаческата и цифровата компетентности измежду най-важните. АЗ дава опция за образования с ваучери за професионална подготовка по основни (например, езикови умения) и цифрови умения. Те са безвъзмездни за безработни и заети хора в присъствена или в онлайн форма. Записването става посредством уеб страницата на организацията. В Бюрата по труда има и други благоприятни условия за образования.
България държи ниска безработица. Кои бизнес браншове са най-уязвими и кои се оправят с намирането на фрагменти?
Да, равнището на записаната безработица в страната е относително ниско, като заслуга имат бюрата по труда. Всеки може да се запише в тях персонално, посредством единния портал за електронни услуги, а следва и цифровизация.
Равнището на безработицата през септември 2024 година се е намалило до 5.2%, а над 14 000 безработни са почнали работа. Тази добра моментна картина е на фона на понижаване на популацията в трудоспособна възраст, навлизането на цифровите технологии, изкуствен интелект и други Има и междурегионални разлики и структурни несъответствия в търсенето и предлагането на труд, както и нерешителност да се основават нови и по-качествени работни места. Затова АЗ работи за поддържането на задоволителен запас от работна мощ с нужния набор от умения.
Кои са специалностите на сегашното и на бъдещето?
Данните през август 2024 година демонстрират, че 98.5% от декларираните свободни работни места в действителната стопанска система са в бранш „ Услуги ” (70.4%) и в бранш „ Индустрия ” (28.1%). Като специалности на сегашното можем да определим тези, изискващи дееспособност или висше обучение. Това са преподавателите и педагозите, следвани от медицинските експерти - лекари, медицински сестри, и се стигне до рехабилитатори, диетолози, фармацевти, парамедици. Търсят се строителни експерти и служащи.
Професиите на сегашното скоро ще станат и специалности на бъдещето, като се имат поради ускорените темпове на развиване на цифровите технологии и високата степен на автоматизация. Поддръжката на софтуерно актуализирания машинен парк ще изисква служащи от категорията „ сини якички “, високообразовани компютърно насочени експерти. С навлизането на изкуствения разсъдък обичайни специалности като счетоводители, правни консултанти, застрахователи, би трябвало да се приспособяват. Застаряването на работната мощ ще форсира този развой.
В идващите 3-5 година ще се нуждаем от близо 230 000 експерти с висше обучение. Бизнесът още не е подготвен бързо да внедрява новите технологии и ще разчита на добре подготвени експерти, а не толкоз на системи с изкуствен интелект.
Расте " гладът " и за експерти на възраст над 55 година Как бюрата по труда работят за тази претовареност?
Хората в по-напреднала възраст са евентуален запас на пазара на труда, който най-малко отчасти да отговори на потребностите от експерти. Част от тях са с висока подготовка, само че от време на време възрастта им е непривлекателна за работодателите. Законът за поощряване на заетостта слага безапелационни ограничавания във връзка с дискриминирането при оповестяването на свободните работни места, в това число възрастовата. Водещи са опитът, уменията, квалификацията и в тази посока хората над 55 година има какво да предложат. Но те следва да придобият нови умения. От свободните позиции на пазара на труда, 40% изискват професионална подготовка.
По Националната стратегия „ Помощ за пенсиониране “за безработни лица над 60 година, хората с висок учебен статус и подготовка могат да се назначават като консултанти за подкрепяне на работодателите и за предаване на опит. Така им се обезпечава претовареност за период 3-24 месеца.
Вносът на фрагменти трансформира ли вероятността пред търсещите работа?
От началото на годината, АЗ е позволила на пазара на труда повече от 29 500 жители на трети страни, което е с 5000 повече за година. Тяхната бройка е относително дребна и не оказва изключително влияние върху пазара на труда.
Бисер Кунчев: Липсват в действителност готови фрагменти
Бисер Кунчев е абстрактен проектант на платформата за търсене и предложение на работа и стаж WorkTalent.com. Заемал е високи мениджърски сферата на маркетинг и реклама и в „ Човешки запаси “- Снимка Личен списък
Г-н Кунчев, по какъв начин се промени методът, по който експертите търсят работа?
Наблюдават се промени в настройката и в настройката на хората в процеса на разкриване на подобаващата за тях работа. Епидемията от COVID-19 сподели, че има и различен метод за осъществяване на трудовите ни задължения. Всеки търси отговор на въпроса „ Каква работа желая? “. Настъпиха и промени в упованията на хората за пътя, който извървяват от процеса на кандидатстване до изявлението и взимане на решение дали да одобряват позицията или не. Някои пожелаха това да става по-бързо и елементарно, други потърсиха способи да се показват по-пълноценно и да завоюват конкурентно преимущество.
Много компании ползват и изкуствен интелект в разнообразни процеси за оптимизация на заетостта и по-бързото и за качествено осъществяване на трудовите ни задължения. Появиха се платформи за търсене и предложение на работа, ориентирани най-вече към потребностите на младежите. Платформата WorkTalent.com е една от тях.
Сближават ли се или се отдалечават гледните точки на работодатели и търсещи работа?
Работодателите стават по-взискателни към претендентите. Не желаят да позволяват неточности и да губят време, а и бизнес. Това се оказва доста мъчно, защото пазарът на труда не предлага толкоз доста в действителност готови фрагменти. И тук не става дума единствено за хора на междинни до високи позиции, а за всевъзможни специалности, които изискват претенденти с внимание към детайла, сериозен метод към работните задължения, почтеност и честност, организираност и самоконтрол. В интервал на осъзнаване на огромните софтуерни промени сме.
Кои въпроси на изявление за работа са безконечни и кои са новите значими?
Винаги настоящ е въпросът за месечното заплащане. Все по-важни стават тези за гъвкавото работно време, опцията служителят да разпределя качествено и количествено професионалните и персоналните си задължения. Все повече се приказва за вероятностите на развиване, а не за „ просто работа “. Кандидатите са по-смели да слагат своите условия и упования. Убеден съм, че множеството от тях са наясно какво тъкмо и за какво го желаят.
Интервюто за работа не е изпит. Служителите не би трябвало да се одобряват като плебеи, нито те самите да потеглят с такава настройка. Те са забележителна част от общото обръщение, което компанията желае да съобщи на своите консуматори и сътрудници.
Силвия Трифонова: Младите родители интензивно търсят спомагателна работа
Силвия Трифонова е основател на общността Mom-friendly компании в България, която събира работодатели и търсещи работа с условия, подобаващи за родители. Тя развива и марката Her Startup за образования по маркетинг – Снимка Личен списък
Г-жо Трифонова, какви са Вашите наблюдения при mom friendly фирмите?
Вече сме общественост от съвсем 40 000 членове, само че по-важното е, че от ден на ден български компании споделят отворени позиции, като ползата е огромен. Младите родители, изключително майките, търсят по-активно спомагателна работа, по опция от у дома. Те имат непрекъсната трудова претовареност, отглеждат децата си, само че фамилните им приходи не доближават. Тази наклонност се ускори с растежа на инфлацията. Това докара до повече стрес и по-лошо осъвместяване на работа и персонален живот измежду младите родители, на нарастване на случаите на бърнаут. Голяма част от българските работодателите, изключително в по-малките компании, към момента не толерират отсъствия заради болно дете.
Има ли задоволително mom friendly компании?
Те са доста повече от преди 8 година, когато дадох началото на онлайн общността “Mom-friendly компании в България “. Все повече български компании вкарват придобивки за баланс работа-личен живот. Онлайн каталогът ни се усилва. Бизнесите с повече придобивки са огромни интернационалните компании с посланичество у нас. Те се приспособяват към най-новите и „ съвременни “ придобивки в тяхната промишленост и, в случай че са използвани, ги вкарват.
Сближават ли се или се отдалечават гледните точки на работодатели и търсещи работа?
Младите родители са разочаровани от огромна част от процесите на асортимент, с прекомерно доста стадии, които не са съобразени със спецификите, качествата и уменията на съответната персона, а са общи. Някои са разочаровани и от неналичието на човешки контакт на интервютата, при които се употребява изкуствен интелект.
Какво следва на пазара на труда при mom friendly компании?
Много родители с дребни деца към този момент имат предпочитание да се върнат към рутината в офиса. Работата у дома е доста стресираща и не постоянно толкоз продуктивна. Разбира се, би трябвало да намерят помощ за у дома. Друга наклонност измежду огромни интернационалните компании, да вземем за пример HPE, IBM, e да заплащат спомагателна отпуска освен за майчинство, само че и за бащинство. Забелязвам и въвеждането на 4-дневната работна седмица.
Текстът е част от бр. 123 на сп. „ Икономика “. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско съглашение сред двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съответстват безусловно с публицистичната политика на Economic.bg.
Кризата е за фрагменти с обичайно висше обучение – учители, инженери, експерти в областта на услугите, медицината и промишлеността, с високи персонални и цифрови пълномощия, със мощен самоконтрол и трудова дисциплинираност. Тя изисква пресен взор върху скритите или недоразвити гении и капацитет.
Бизнесът декларира потребности от 262 000 фрагменти през идващите 12 месеца (9,3% от заетата сега работна мощ, по данни на Агенцията по заетостта) и е време да се огледа за „ своите хора “ отвън нормалния си радар. А той се уголемява оттатък младежката претовареност - до ориентираното търсене на зрели експерти (хора над 50-годишна възраст), които може елементарно да изпаднат от пазара на труда, в случай че не са подкрепени. Големите компании, най-вече интернационалните, влагат също и в устойчива претовареност при гъвкави условия на амбициозни родители с дребни деца. Чужденците към момента заемат повече високи и междинни позиции и имат висока добавена стойност за стопанската система. И в трите групи българският бизнес ще открие по нещо от обичайното, новото и постоянното, от което се нуждае.
Как българският бизнес се ориентира в новия небосвод на работна мощ, споделят Смилен Вълов, изпълнителен шеф на Агенцията по заетостта, както и специалистите Силвия Трифонова и Бисер Кунчев:
Смилен Вълов: Професиите на настоящето са тези на бъдещето
Смилен Вълов е изпълнителен шеф на Агенцията по заетостта (АЗ). Работи в системата на заетостта от 2005 година – Снимка АЗ
Г-н Вълов, по какъв начин се трансформира методът, по който търсещите работа и бизнесът срещат ползите си?
Ефективността на пазара на труда се мери посредством усвоеността на свободните работни позиции и устроените търсещи работа. В тази връзка доближаването на гледните точки на бизнеса и работната мощ е неотложно.
Проучването на потребностите от работна мощ сподели, че през 2024 година всеки четвърти шеф показва личностната и обществената, езиковата, предприемаческата и цифровата компетентности измежду най-важните. АЗ дава опция за образования с ваучери за професионална подготовка по основни (например, езикови умения) и цифрови умения. Те са безвъзмездни за безработни и заети хора в присъствена или в онлайн форма. Записването става посредством уеб страницата на организацията. В Бюрата по труда има и други благоприятни условия за образования.
България държи ниска безработица. Кои бизнес браншове са най-уязвими и кои се оправят с намирането на фрагменти?
Да, равнището на записаната безработица в страната е относително ниско, като заслуга имат бюрата по труда. Всеки може да се запише в тях персонално, посредством единния портал за електронни услуги, а следва и цифровизация.
Равнището на безработицата през септември 2024 година се е намалило до 5.2%, а над 14 000 безработни са почнали работа. Тази добра моментна картина е на фона на понижаване на популацията в трудоспособна възраст, навлизането на цифровите технологии, изкуствен интелект и други Има и междурегионални разлики и структурни несъответствия в търсенето и предлагането на труд, както и нерешителност да се основават нови и по-качествени работни места. Затова АЗ работи за поддържането на задоволителен запас от работна мощ с нужния набор от умения.
Кои са специалностите на сегашното и на бъдещето?
Данните през август 2024 година демонстрират, че 98.5% от декларираните свободни работни места в действителната стопанска система са в бранш „ Услуги ” (70.4%) и в бранш „ Индустрия ” (28.1%). Като специалности на сегашното можем да определим тези, изискващи дееспособност или висше обучение. Това са преподавателите и педагозите, следвани от медицинските експерти - лекари, медицински сестри, и се стигне до рехабилитатори, диетолози, фармацевти, парамедици. Търсят се строителни експерти и служащи.
Професиите на сегашното скоро ще станат и специалности на бъдещето, като се имат поради ускорените темпове на развиване на цифровите технологии и високата степен на автоматизация. Поддръжката на софтуерно актуализирания машинен парк ще изисква служащи от категорията „ сини якички “, високообразовани компютърно насочени експерти. С навлизането на изкуствения разсъдък обичайни специалности като счетоводители, правни консултанти, застрахователи, би трябвало да се приспособяват. Застаряването на работната мощ ще форсира този развой.
В идващите 3-5 година ще се нуждаем от близо 230 000 експерти с висше обучение. Бизнесът още не е подготвен бързо да внедрява новите технологии и ще разчита на добре подготвени експерти, а не толкоз на системи с изкуствен интелект.
Расте " гладът " и за експерти на възраст над 55 година Как бюрата по труда работят за тази претовареност?
Хората в по-напреднала възраст са евентуален запас на пазара на труда, който най-малко отчасти да отговори на потребностите от експерти. Част от тях са с висока подготовка, само че от време на време възрастта им е непривлекателна за работодателите. Законът за поощряване на заетостта слага безапелационни ограничавания във връзка с дискриминирането при оповестяването на свободните работни места, в това число възрастовата. Водещи са опитът, уменията, квалификацията и в тази посока хората над 55 година има какво да предложат. Но те следва да придобият нови умения. От свободните позиции на пазара на труда, 40% изискват професионална подготовка.
По Националната стратегия „ Помощ за пенсиониране “за безработни лица над 60 година, хората с висок учебен статус и подготовка могат да се назначават като консултанти за подкрепяне на работодателите и за предаване на опит. Така им се обезпечава претовареност за период 3-24 месеца.
Вносът на фрагменти трансформира ли вероятността пред търсещите работа?
От началото на годината, АЗ е позволила на пазара на труда повече от 29 500 жители на трети страни, което е с 5000 повече за година. Тяхната бройка е относително дребна и не оказва изключително влияние върху пазара на труда.
Бисер Кунчев: Липсват в действителност готови фрагменти
Бисер Кунчев е абстрактен проектант на платформата за търсене и предложение на работа и стаж WorkTalent.com. Заемал е високи мениджърски сферата на маркетинг и реклама и в „ Човешки запаси “- Снимка Личен списък
Г-н Кунчев, по какъв начин се промени методът, по който експертите търсят работа?
Наблюдават се промени в настройката и в настройката на хората в процеса на разкриване на подобаващата за тях работа. Епидемията от COVID-19 сподели, че има и различен метод за осъществяване на трудовите ни задължения. Всеки търси отговор на въпроса „ Каква работа желая? “. Настъпиха и промени в упованията на хората за пътя, който извървяват от процеса на кандидатстване до изявлението и взимане на решение дали да одобряват позицията или не. Някои пожелаха това да става по-бързо и елементарно, други потърсиха способи да се показват по-пълноценно и да завоюват конкурентно преимущество.
Много компании ползват и изкуствен интелект в разнообразни процеси за оптимизация на заетостта и по-бързото и за качествено осъществяване на трудовите ни задължения. Появиха се платформи за търсене и предложение на работа, ориентирани най-вече към потребностите на младежите. Платформата WorkTalent.com е една от тях.
Сближават ли се или се отдалечават гледните точки на работодатели и търсещи работа?
Работодателите стават по-взискателни към претендентите. Не желаят да позволяват неточности и да губят време, а и бизнес. Това се оказва доста мъчно, защото пазарът на труда не предлага толкоз доста в действителност готови фрагменти. И тук не става дума единствено за хора на междинни до високи позиции, а за всевъзможни специалности, които изискват претенденти с внимание към детайла, сериозен метод към работните задължения, почтеност и честност, организираност и самоконтрол. В интервал на осъзнаване на огромните софтуерни промени сме.
Кои въпроси на изявление за работа са безконечни и кои са новите значими?
Винаги настоящ е въпросът за месечното заплащане. Все по-важни стават тези за гъвкавото работно време, опцията служителят да разпределя качествено и количествено професионалните и персоналните си задължения. Все повече се приказва за вероятностите на развиване, а не за „ просто работа “. Кандидатите са по-смели да слагат своите условия и упования. Убеден съм, че множеството от тях са наясно какво тъкмо и за какво го желаят.
Интервюто за работа не е изпит. Служителите не би трябвало да се одобряват като плебеи, нито те самите да потеглят с такава настройка. Те са забележителна част от общото обръщение, което компанията желае да съобщи на своите консуматори и сътрудници.
Силвия Трифонова: Младите родители интензивно търсят спомагателна работа
Силвия Трифонова е основател на общността Mom-friendly компании в България, която събира работодатели и търсещи работа с условия, подобаващи за родители. Тя развива и марката Her Startup за образования по маркетинг – Снимка Личен списък
Г-жо Трифонова, какви са Вашите наблюдения при mom friendly фирмите?
Вече сме общественост от съвсем 40 000 членове, само че по-важното е, че от ден на ден български компании споделят отворени позиции, като ползата е огромен. Младите родители, изключително майките, търсят по-активно спомагателна работа, по опция от у дома. Те имат непрекъсната трудова претовареност, отглеждат децата си, само че фамилните им приходи не доближават. Тази наклонност се ускори с растежа на инфлацията. Това докара до повече стрес и по-лошо осъвместяване на работа и персонален живот измежду младите родители, на нарастване на случаите на бърнаут. Голяма част от българските работодателите, изключително в по-малките компании, към момента не толерират отсъствия заради болно дете.
Има ли задоволително mom friendly компании?
Те са доста повече от преди 8 година, когато дадох началото на онлайн общността “Mom-friendly компании в България “. Все повече български компании вкарват придобивки за баланс работа-личен живот. Онлайн каталогът ни се усилва. Бизнесите с повече придобивки са огромни интернационалните компании с посланичество у нас. Те се приспособяват към най-новите и „ съвременни “ придобивки в тяхната промишленост и, в случай че са използвани, ги вкарват.
Сближават ли се или се отдалечават гледните точки на работодатели и търсещи работа?
Младите родители са разочаровани от огромна част от процесите на асортимент, с прекомерно доста стадии, които не са съобразени със спецификите, качествата и уменията на съответната персона, а са общи. Някои са разочаровани и от неналичието на човешки контакт на интервютата, при които се употребява изкуствен интелект.
Какво следва на пазара на труда при mom friendly компании?
Много родители с дребни деца към този момент имат предпочитание да се върнат към рутината в офиса. Работата у дома е доста стресираща и не постоянно толкоз продуктивна. Разбира се, би трябвало да намерят помощ за у дома. Друга наклонност измежду огромни интернационалните компании, да вземем за пример HPE, IBM, e да заплащат спомагателна отпуска освен за майчинство, само че и за бащинство. Забелязвам и въвеждането на 4-дневната работна седмица.
Текстът е част от бр. 123 на сп. „ Икономика “. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско съглашение сред двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съответстват безусловно с публицистичната политика на Economic.bg.
Източник: economic.bg
КОМЕНТАРИ