Чехия дала пет пъти повече пари за руски петрол, отколкото за помощ за Украйна
Възползвайки се от предоставеното им изключение от възбраната за Европейски Съюз за импорт и преправка недопечен съветски нефт, Чехия, Унгария и Словакия са нараснали покупките на съветски петрол след нашествието на Москва в Украйна, сочи анализ на българския Център за проучване на демокрацията (CSD) и Центъра за проучване на силата и чистия въздух (CREA), оповестен в понеделник. Според него единствено Чехия през 2023 година е похарчила над 7 милиарда евро за съветски петрол и газ – над пет пъти повече, в сравнение с е предоставила като помощ за Украйна – 1.29 милиарда евро.
През декември 2022 година Европейски Съюз наложи наказания, ориентирани към съветската петролна промишленост, която включваше възбрана за импорт недопечен нефт и въвеждане на таван върху цената му от 60 $ за барел. Чехия, Унгария и Словакия получиха дерогация от глобите, защото нямат изход на море и са подвластни от доставките посредством съветския петролопроводи " Дружба ". Докато имат право да внасят съветски петрол, страните трябваше да подхващат ограничения за понижаване на тази своя взаимозависимост.
Две години по-късно Чехия може да се похвали с стеснен прогрес в отърсването от съветския нефт. Пред 2023 година даже доставките му в страната са нарастнали до 4.3 млн. това, което е най-високият размер от десетилетие и е мощен индикатор, че полската компания " Орлен Унипетрол ", която държи единствената рафинерия в Чехия и твърди, че не може да употребява различен петрол, е нараснала оптимално доставките на съветски нефт на цена с 21 на 100 по-ниска от тази на азерския, да вземем за пример.
Това обаче не се е отразило върху цените на чешкия пазар и " Орлен " си е осигурила свръхпечалба от към 1.2 милиарда евро. Кремъл пък е получил от Чехия над 2.3 милиарда евро данъчни доходи от началото на нашествието. През 2023 година зависимостта на страната от вноса на съветски петрол е повишена до 60%, макар желанията на държавното управление за последователното му прекъсване. За тази година обаче равнищата на суровината са спаднали до размерите си отпреди ембаргото – 50 на 100 от общите доставки.
Според пратеника по енергийната сигурност на Чехия Вацлав Бартушка разяснява, че страната може изцяло да размени доставките на съветски нефт, както страната се оправи със прекъсването на съветския петролен пренос по " Дружба " през 2019 година, заради замърсяване на масло с органични хлориди. Страните, подвластни от тази тръба, преодоляха непредвиденото спиране относително гладко посредством композиция от прилагане на запасите си и максимизирането на различните доставки. Чехия съумя да се оправи без никакъв съветски нефт, означават създателите на проучването.
Според тях, чешкото държавното управление може да вземе решение за прекъсване на доставките по тръбопровода " Дружба " от 1 януари 2025 година, тъкмо както Полша и Германия действаха, с цел да прекратят вноса си на съветски недопечен нефт през северния клон на тръбопровода " Дружба " в края на 2022 година
Анализът сочи, че Чехия може да размени напълно доставките на съветски петрол посредством оптимално потребление на Трансалпийския петролопровод, увеличение на вноса на петролни артикули от Германия и потребление на големите ресурси на нефт в страната. По същия метод Чехия може изцяло да спре да купува съветски газ, защото разполага с задоволително различни неруски доставки от Норвегия и международния пазар на полутечен природен газ. Проучването демонстрира още един път, че с цел да приключи стратегическото си обособяване от съветския нефт, Европейски Съюз би трябвало да затвори всички пропуски в глобите, в това число изключенията за петролопровода " Дружба " и малката врата за пречистване на съветски нефт в трети страни, която им разрешава да усилят оптимално покупките на съветски петрол и да продават остатъка от петролни горива назад в Европейски Съюз, считат създателите на отчета.
Инфо: mediapoo.bg