Диабетна ретинопатия: Защо държавата не взима мерки?!
поражда непосредствено вследствие на хронични високи равнища на кръвната захар , причиняващи разстройства в естествената функционалност на всички елементи на окото. Спектърът на диабетното очно заболяване включва диабетна ретинопатия, диабетен макулен едем, диабетна катаракта, обвързвана с диабет глаукома, диабетен увеит, диабетна кератопатия и обвързван с диабет синдром на изсъхнало око. Тези положения не се изключват взаимно и един човек с диабет може да развие едно или доста от тези очни болести .
Диабетната ретинопатия е от изключително значение, защото е водещата причина за необратима слепота измежду популацията в трудоспособна възраст по света.
Продължителността на диабета е главен рисков фактор за развиване на диабетната ретинопатия, заради което със застаряването на диабетната популация съществува нараснал риск. Много пациенти с диабетна очна болест може да не изпитат никакви зрителни признаци до по-късните стадии на болестта, когато увреждането може да е необратимо, даже и с лекуване.
„ Сдружение Ретина България “ – гражданска организация на хора, живеещи със болести на ретината и членове на фамилиите им, показва сериозна угриженост от неналичието на типов систематичен скрининг за диабетна ретинопатия в България .
„ Препоръките на Международния съвет по офталмология и на Международната диабетна федерация, както и признатите заявления на професионалните общности за скрининг на диабетната ретинопатия са взети под внимание от голям брой страни по света, които са въвели стратегии за ранно разкриване на болестта.
У нас от години има схващане измежду офталмологичната общественост за нуждата от нормативно контролиран метод за ранното разкриване на диабетната ретинопатия или за въвеждането на скринингова стратегия. За страдание, такава стратегия не е измежду обсъжданите сред медицинските експерти и здравните управляващи, което е извънредно притеснително. Увеличаването на броя на засегнатите от диабет предопределя повишаването на риска от диабетна ретинопатия и от загуба на зрение при доста хора. Надяваме се офталмолозите и експертите в региона на диабета в България в професионален разговор във допустимо най-скоро време да доближат до подобаващото решение за въвеждането на проведен скрининг на диабетната ретинопатия “ , уточни доктор Петя Стратиева, ръководител на Сдружение Ретина България.
Наши и непознати хирурзи учат новаторски техники във ВМА