Възможностите за по-ефективна защита на правата на мобилните работници в

...
Възможностите за по-ефективна защита на правата на мобилните работници в
Коментари Харесай

Изпълнителният директор на Европейския орган по труда: Българските работници имат много добра репутация в Европа 

Възможностите за по-ефективна отбрана на правата на мобилните служащи в Европейския съюз (ЕС) посредством усилване на съдействието и възстановяване на координацията сред страните членки благодарение на Европейския орган по труда (ЕОТ) разиска със свои сътрудници министърът на труда и обществената политика доктор Иванка Шалапатова. Дискусията бе в границите на конференция на високо равнище " Справедлива подвижност в Европейския съюз и ролята на Европейския орган по труда “, която се организира през днешния ден в Брюксел.

" Българските служащи имат доста добра известност в Европа и това би трябвало да се знае по-добре. Те са уважавани и ценени от работодателите в Европейски Съюз, по тази причина би трябвало да получават отбрана, където и да работят и живеят в границите на Съюза. Именно това е ролята на Европейския орган по труда “, съобщи изпълнителният шеф на европейската институция Козмин Боянджиу.

Д-р Шалапатова изложи упованията на страната ни във връзка с взаимната работа с ЕОТ, както и опциите за по-засилено и дейно съдействие сред страните – членки на Европейски Съюз, за обезпечаването на отбрана на обществените права на мобилните служащи.

  " България регистрира солидната, изчерпателна и постоянно обновена законова рамка, която създаваме и прилагаме в Европейския съюз. Необходимостта всички страни да следват еднакъв модел с идентична скорост е непрекъснато предизвикателство. Но откогато ЕОТ бе образуван преди 5 години, страните членки могат да се похвалят с ускорено облекчение на законовите и административните спънки пред мобилните служащи “, сподели министър Шалапатова в своето изявление в панела за ролята на ЕОТ за реализиране на обективна трудова подвижност.

Тя акцентира, че за България е от доста огромно да се работи за повишение на информираността на младежите за вредите от недекларирания труд. " Опитът и положителните практики на Европейския орган по труда и на останалите страни членки по какъв начин да достигнем до младите, е основен за нас “, добави министър Шалапатова.

Според нидерландския министър на труда Карин ван Генеп е належащо преосмисляне на полезностите на пазара на труда в Европа. " Когато си поръчваме нещо онлайн и заявяваме, че желаеме да го получим в границите на деня или до 24 часа, би трябвало постоянно да помним, че с цел да се извърши това наше предпочитание, някой се подлага на голямо натоварване. Именно това схващане за непознатия труд би трябвало да бъде преосмислено “, счита тя. България и Нидерландия са в непрекъснат разговор за справяне с казуса с така наречен компании – " пощенски кутии “. Това са компании, които наемат служащи само за да бъдат изпратени на работа в чужбина при неприятни условия на труд и живот. Това основава обществен дъмпинг и лишава работещите от обществена сигурност.

 В конференцията в Брюксел участваха още вицепремиерът и министър на труда на Белгия Пиер-Ив Дерман, Пер Олав Скудрал Хопсо – държавен секретар на Норвегия и министър на труда и общественото приобщаване, и еврокомисарят по работните места и обществените права Никола Шмит.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР