Въпреки ограниченията в САЩ китайският пазар е залят от ИИ-ускорителите на NVIDIA – там дори са по-евтини за наемане
Въпреки рестриктивните мерки за експорт, наложени от Вашингтон усъвършенстваните чипове с изкуствен интелект на NVIDIA като A100 и H100 елементарно си проправят път към китайския пазар и се оферират даже на по-ниски цени, в сравнение с в Съединени американски щати. Разследване на Financial Times откри, че китайски снабдители на облачни услуги оферират наем на сървъри с 8 броя NVIDIA A100 за към 6 $ на час, до момента в който сходни услуги в Съединени американски щати костват към 10 $ на час или повече.
Ниските цени за наемане на сървъри демонстрират изобилието от чипове NVIDIA на китайския пазар и методите за заобикаляне на глобите на Съединени американски щати, ориентирани към попречване на достъпа до съвременни технологии.
Чиповете A100 и H100 понастоящем са най-мощните ИИ-ускорители, употребявани за образованието на огромни езикови модели (LLM), и макар възбраната за експорт на A100 за Китай и неналичието на утвърждение за продажба чиповете остават налични за локални компании и дистрибутори.
В същото време огромните китайски облачни оператори като Alibaba и ByteDance оферират сървъри с чипове NVIDIA чартърен на цени, които са два до три пъти по-високи от тези на по-малките снабдители. След използване на отстъпки цените към момента са сравними с цените на Amazon Web Services (AWS), които варират от 15 до 32 $ на час.
Според оценки на специалистите в Китай има повече от 100 000 бройки NVIDIA H100. Сравнително дребният размер на чиповете ги прави лесни за контрабанда през границите, което подкопава напъните на Вашингтон да ограничи развиването на ИИ в Китай. Ръководител на дребна китайска компания за облачни услуги съобщи, че ниските вътрешни разноски оказват помощ да се компенсират по-високите цени, които доставчиците заплащат за контрабандата.
Nvidia твърди, че продава чипове „ най-вече на публични сътрудници “, като подсигурява, че всички продажби са в сходство с американските разпореждания за надзор на износа. Компанията признава, че има пазар за използвани ускорители, само че дава обещание да предприеме дейности, в случай че бъдат открити нарушавания на експортния надзор.
Експертите нормално се съмняват в успеваемостта на американските наказания отвън Съединени американски щати, защото схемите за заобикаляне на рестриктивните мерки включват основаване на фиктивни компании в трети страни, което затруднява следенето на крайния адресат.
„ Трудно е да се приложи напълно контролът върху износа оттатък границата на Съединени американски щати. “
цитира Financial Times мнението на американски специалист по глобите
Така че до момента в който Вашингтон се пробва да ограничи достъпа на Китай до съвременни технологии, китайските компании не престават да се възползват от чиповете на NVIDIA.