В скорошно проучване на Scripps Research учени говорят за потенциалния

...
В скорошно проучване на Scripps Research учени говорят за потенциалния
Коментари Харесай

Учени се опасяват от мутация на опасна болест и нова пандемия

В скорошно изследване на Scripps Research учени приказват за евентуалния риск за публичното здраве, обвързван с грипния вирус H5N1, който към този момент циркулира в някои млечни ферми. Изследователите са открили, че една единствена генетична разновидност може доста да усили способността на вируса да заразява хората, макар че непосредствената опасност остава ниска, пише ScienceBlog.

Проучването, оповестено в списание Science, акцентира сериозната нужда от непрестанно наблюдаване на този мощно патологичен вариант на птичия грип. Мутацията, обозначена като Q226L, включва смяна от глутамин към левцин на характерна позиция в хемаглутининовия протеин на вируса. Този протеин разрешава на вируса да се свърже с клетките гостоприемници, което е от решаващо значение за инфекцията. В актуалната си форма вирусът H5N1 е ориентиран най-вече към рецептори от птичи вид. Въпреки това, разновидността Q226L разрешава на вируса да се свърже по-ефективно с рецептори от човешки вид, отбелязвайки забележителна стъпка към евентуално предаване на вируса от човек на човек.

Въпреки това евентуално ще са нужни спомагателни генетични промени, с цел да може вирусът да се популяризира необятно измежду хората. Проучването се основава на варианта H5N1, обвързван с човешки случай в Тексас, първата сходна зараза, породена от приспособен към говеда вид в Съединени американски щати. Към октомври 2024 година разновидността 2.3.4.4b H5N1 е заразил минимум 15 души по света, най-вече посредством пряк контакт със инфектиран добитък или домашни птици. Въпреки че инфекциите до момента са били леки, H5N1 е причинявал тежки последици при хората в предишното.

Водещият изследовател Ting-Hui Lin и нейният екип означават, че техните резултати са изключително притеснителни, защото разновидността Q226L реализира забележителна промяна в рецепторните желания с една единствена смяна. Това се разграничава от резултатите от по-ранни изследвания, които демонстрират нуждата от голям брой разновидности за реализиране на сходни резултати, което прави еволюцията на настоящия вариант към човешка акомодация по-правдоподобна и рискова.

Резултатите от проучването са в сходство с историческите страхове на учените по отношение на зоонозните болести, при които патогените се трансферират от животни на хора. По-специално, грипните вируси неведнъж са показали способността си да се приспособяват и да предизвикват пандемии.

Това изследване удостоверява смисъла на строгите ограничения за биосигурност и генетичния надзор в зони с висок риск, като ферми, където постоянно се случват взаимоотношения сред хора и животни. Зоонозите са най-важният световен здравен проблем. Историческите данни демонстрират, че към 60% от инфекциозните болести, които пораждат, идват от животни. Мерките за публично здраве, съчетани с интернационално съдействие, играят значима роля за понижаване на рисковете, свързани с такива патогени.

Превод: GlasNews.bg
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР