Необичайно голяма дупка се е отворила в озоновия слой над Арктика
В озоновия пласт над Арктика се е отворила голяма дупка, която съгласно учените е резултат от извънредно ниските температури в атмосферата над северния полюс.
Дупката, която бе засечена от космоса и Земята през последните няколко дни, доближи рекордни размери, само че не се чака да съставлява заплаха за хората, в случай че не се придвижи по на юг. В случай обаче, че тя доближи обитаемоте региони разпростряли се на юг, като да вземем за пример Южна Гренландия, хората там биха били изложени на нараснал риск от слънчево изгаряне.
Въпреки това, при сегашните трендове се чака дупката да изчезне изцяло след няколко седмици. Според учените ниските температури в северните полярни региони са довели до необикновен постоянен полярен вятър, а също по този начин и съществуването на озоноразрушаващи химикали като хлор и бром в атмосферата са провокирали образуването на дупката.
„ Дупката по принцип е геофизическо любознание “, сподели Винсент-Анри Пеух, шеф на службата за наблюдаване на атмосферата “Коперник ”.
„ Наблюдавахме необикновени динамични условия, които доведоха до процеса на химическо привършване на озона. Тази динамичност разреши по-ниски температури и по-стабилни ветрове от елементарното в Арктика, което по-късно провокира образуването на полярни стратосферни облаци и каталитичното разрушение на озон ”, добави той.
Пеух също по този начин съобщи, че няма директни последствия за климата, защото температурите в района към този момент се усилват, забавяйки изчерпването на озона, а дупката ще стартира да се отдръпва, защото полярният въздух се смесва с богатия на озон въздух от по-ниските ширини.
Последният път, когато сходно събитие бе следено, е напролет на 2011 година
Докато въпросната дупка в озона над Арктика е рядко събитие, доста по-голямата дупка в озоновия пласт над Антарктида е главната причина за безпокойствие повече от четири десетилетия.
Производството на озоноразрушаващи химикали фрапантно е намаляло според Монреалския протокол от 1987 година, само че наподобява, че някои източници към момента действат, откакто през 2018 година бяха открити неоторизирани излъчвания от Източен Китай.
Озоновата дупка в Антарктида беше най-малка от 35 години насам през предишния ноември, което демонстрира триумфа на напъните за понижаване на производството на нездравословните замърсители. Това е извънредно значимо, тъй като озоновият пласт пази Земята от нездравословни равнища на ултравиолетовите лъчения идващи от Слънцето.
“Новооткритите източници на озоноразрушаващи химикали не са фактор в дупката, следена в Арктика ”, сподели Пеуч.
„ Това обаче припомня, че ограниченията на Монреалския протокол не би трябвало да се одобряват за даденост и че наблюденията от Земята и от спътниците са от главно значение, с цел да се избегне обстановка, при която равнищата на хлор и бром в стратосферата могат да се усилят още веднъж ”, добави той.
Източник: The Guardian / Gospodari