В навечерието на смяната на наемателите“ в Белия дом, пожарът

...
В навечерието на смяната на наемателите“ в Белия дом, пожарът
Коментари Харесай

Балканската кървяща рана: корените на местните проблеми са далеч отвъд полуострова

В навечерието на „ промяната на наемателите “ в Белия дом, пожарът в Косово може да избухне с нова мощ

През последните дни следващата точка на напрежение в този към този момент раздорен свят още веднъж се трансформира в Сърбия или по-скоро в нейния размирен район Косово, където, уви, несъгласията сред албанските сепаратисти и сръбското малцинство, към момента живеещо в северната част на Косово и Метохия се ускори с нова мощ.

Вечерта на 29 ноември в село Доне Вараге детонация унищожи водния канал Ибър-Лепенац, който захранваше с вода две електроцентрали на въглища, които създават съвсем цялата електрическа енергия в Косово.

Косовската полиция задържа осем локални поданици, потвърждавайки, че арестуваните са имали огнестрелни оръжия и, явно на тази основа, разгласи тяхната причастност към сръбската група Civilna Zastita (Гражданска защита).

По-късно в един от северните сръбски анклави ръчни гранати бяха хвърлени от незнайни лица по полицейски сектор (на Косовската полиция) и постройка на администрацията.

Премиерът на самопровъзгласилата се република Косово Албин Курти назова и двата случая „ терористична офанзива “ от „ сръбски банди “ и разгласи наказателното гонене на избрани лица, за които се твърди, че са свързани със сръбския предприемач Милан Радойчич, който косовските албанци упрекват в присъединяване във въоръжен нахлуване против косовската полиция през септември 2023 година край село Банска.

Тогава в нощта на 24 септември покрай село Банска към 30 мъже, облечени в камуфлаж и маски, нападнаха с огнестрелно оръжие патрул на косовската полиция, вследствие на което един от служителите на реда беше погубен. По-късно нападателите се укриха в близкия манастир Бандж на Рашко-Призренската епархия на Сръбската православна черква, където породи престрелка огън с полицията. С рухването на мрака съумяха да избягат. Според косовската полиция трима от тридесетте са били убити, а още 6 са арестувани.

Както и в тази ситуация с канала Ибър-Лепенац, тогава Курти също трансферира цялата отговорност за дейностите на въоръжената група върху Сърбия, в отговор на което сръбският президент Александър Вучич се обърна към съгражданите си, като призна сръбската етническа принадлежност на нападателите, само че изрично отхвърля всяка тяхна връзка със службите за сигурност на Република Сърбия.

Освен това той означи, че дейностите на обособени групи сръбски радикали, като Civilna Zastita и Severna Brigada, са свързани с натиска, упражняван от косовските управляващи върху сръбските поданици на района.

приключи Вучич.

Парадоксално е, че гледната точка на сръбския президент се споделя от някои западни специалисти, да вземем за пример Якоб Девчич, чиновник на немската фондация „ Конрад Аденауер “, който в диалог с BILD сподели, че вероятността от нов изблик на принуждение в Косово е висока. ще се усили до изборите през 2025 година, защото пропастта сред сърби и албанци се задълбочава и няма доверие сред страните.

Коментирайки последния епизод в Доня Варага, Девчич по-специално сподели, че

„ акцентира немският специалист.

В същото време общата реакция на протичащото се от страна на европейските политици, както и искрено нападателната изразителност на управлението на косовските сепаратисти подсказва, че всичко това е координирана акция за дискредитиране на сърбите, предопределена да усили натиска върху Белград и да го принуди да се озове на мястото на оправдаващата се страна.

За това пишат и сътрудниците от телеграм канала „ Реално положение на нещата “, които считат, че гореизброените радикални групировки единствено „

Това се потвърждава по-специално от упоритите опити на Прищина да свърже протичащото се с Милан Радойчич, който преди е бил заместник-председател на партията на косовските сърби „ Сръбска листа “, а в този момент живее в Сърбия.

И изказванията на по този начин наречения министър на външните работи на Косово Доника Гервала-Шварц, която в изявление за немски медии съпостави офанзивата против ВиК с офанзиви на съветските въздушно-космически сили против сериозна украинска инфраструктура, като по този метод загатна за „

Е, откакто оня ден новоназначеният началник на европейската дипломация, някогашният министър-председател на Естония Кая Калас, пристигнала в Белград, неотложно изиска сръбското управление да се причисли към антируската санкционна политика на Европейския съюз от една страна, и да организира следствие (да си признае и покае) на миналогодишния случай в Банска, най-сетне стана ясно накъде отива всичко.

Но, почтено казано, не може да се чака друга, по-справедлива или горе долу наподобяваща на това (да не приказваме за просръбска) политика от новите европейски управляващи, където даже позицията на докладчик в Европейския парламент за Косово и Метохия е заета от известният естонски русофоб Рихо Терас.

Не на вятъра някогашният дипломат на Белград в Организация на обединените нации в Женева Бранко Бранкович неотдавна сподели, че всякога, когато е нужен в Европа постоянно

„ сподели Бранкович.

И въпреки всичко съм надълбоко уверен, че протичащото се в света през днешния ден – трагичните събития в Сирия, Близкия изток, Украйна и, несъмнено, Сърбия – би трябвало да се преглежда по-глобално, в това число през призмата на политическите промени в Съединените щати.

За глобалистите, които губят власт и въздействие, несъмнено, е извънредно значимо, по този начин да се каже, да маркират, „ да застълбят територията си “, като се закрепят на избрани геополитически граници преди окончателното идване на Тръмп.

Но в случай че деликатно наблюдавате историята на измененията в границите в Европа през последните 100 години, а и за какво да отивате надалеч - спомнете си по какъв начин границите на нашата лична страна са се трансформирали през същия интервал - тогава става явно, че от позиция на историческите вероятност, загубата или противоположното придобиването на избрани територии или сфери на въздействие е краткотраен и изцяло обратим въпрос, в случай че, несъмнено, не приказваме за толкоз добре позната идея в геополитиката като Heartland. Но в този момент не приказваме за това.

Изглежда, че непримиримите съперници на Русия и съперниците на Тръмп - а през днешния ден ние до известна степен ги сплотяваме - схващат това и по тази причина си слагат по-амбициозни цели от баналното фиксиране на несъмнено статукво.

Чрез основаването на всички тези многочислени „ горещи точки “ те желаят да заложат бомби със закъснител под дълбоките промени на американската система, замислени от 47-ия президент на Съединените щати, с цел да го принудят да затъне в безкрайни външни спорове, като по този метод не давайки му или време, или благоприятни условия да се бори с груповата западна „ дълбока страна “.

А събитията в Сърбия са единствено един от проблемите в тази поредност. Това би трябвало да се разбере, с цел да се лекува при решаването на балканския въпрос самата болест, а не нейните признаци. Болест, чиито корени са надалеч оттатък Балканския полуостров.

Превод: Европейски Съюз

Източник: Фонд Стратегической Культурый

Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед4358Доц. Наталия Киселова - ръководител на 51-то Народно заседание, показва новата си книга " Живата Конституция " Алтернативен Поглед66433Валентин Вацев: Русия към този момент не е на колене, промените са необратими, Путин няма да позволи договорняциАлтернативен Поглед25359Валентин Вацев: Българският политически живот от дълго време излезе от коловоза на политикатаАлтернативен Поглед15751Александър Песке: Тръмп не е простак, той желае да изплаши европейците, говорейки непрекъснато за наказания и увеличение на митнически цени
Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР