Нов билборд: Заради зелените - цялата АМ Струма чак след 2035 година
В началото на Кресненското дефиле е подложен нов билборд. Той демонстрира лицата на Тома Белев, Борислав Сандов и Андрей Ковачев – зелените деятели, поради които довършването на цялостната Автомагистрала „ Струма “ се отсрочва с още 10 години – за след 2035 година, оповестява ekonovini.bg.
От над 20 години екологични неправителствени организации и лица, главно финансирани от чужбина и по европрограми, са завели над 50 каузи против страната по отношение на довършването на Автомагистрала „ Струма “ през Кресненското дефиле. Само за последните две години делата са 15 – всички изгубени от „ зелените “.
За 14-ти път Върховен административен съд поряза зелените в опита им да спрат довършването на Автомагистрала Струма.
Последното, 15-о дело, е от лятото на 2024 година Чрез него и употребявайки Бернската спогодба, еколозите принудиха Агенция „ Пътна инфраструктура “ и Министерството на околната среда и водите да подпишат Споразумение за изваждане на Автомагистрала „ Струма “ отвън Кресненското дефиле.
Споразумение сред АПИ и зелени Неправителствени организации отсрочва цялостното дотъкмяване на Автомагистрала Струма за след 2035 година Това значи, че всички процедури за Автомагистрала „ Струма “, в това число и екологичните, би трябвало да стартират изначало. Този развой, дружно със строителството, ще продължи още минимум 10 години. А може и повече, защото все още към момента няма определено ново трасе в посока София–Кулата.
Едната концепция е то да минава високо по западните скатове на Пирин. Другата – отдясно на река Струма, откъм Северна Македония, в полите на Малашевската и Влахина планини. Колко са реалистични тези трасета и дали въобще са вероятни, ще стане ясно едвам след геоложките изследвания.
Двайсетгодишното отсрочване от страна на еколозите по отношение на довършването на Автомагистрала „ Струма “ през Кресненското дефиле има жестока цена. През това време, в резултат на произшествия в дефилето, са починали 76 души, а ранените са 400. Задръстванията и тапите, изключително през летния сезон, са всекидневие.
ЗЛОУПОТРЕБАТА С ПРАВА ОТ „ ЗЕЛЕНИТЕ “
Главният проблем и опцията „ зелените “ Неправителствени организации да рекетират страната, общините и бизнеса произтича от прекомерно демократичното екологично законодателство в страната. То позволява всяка зелена Неправителствени организации, единствено против 10 лева такса, да апелира в съда на две инстанции всеки план – даже и тези от национално значение, свързани с инфраструктурата и с живота и здравето на хората.
Кой и за какво стопира пътните инфраструктурни планове?
Докато Народното събрание не направи промени в Закона за запазване на околната среда и не отпадне частта, която разрешава на Неправителствени организации да апелират на две инстанции всеки значим държавен план, нищо в региона на пътната и енергийната инфраструктура няма да се случи в обозримо бъдеще. Докато това не се случи, ще сме очевидци на непрекъснатия зелен рекет.
