В изпълнение на стратегическата цел въвеждане на жестовия език, съфинансирана

...
В изпълнение на стратегическата цел въвеждане на жестовия език, съфинансирана
Коментари Харесай

МОН с мерки за признаването и популяризирането на българския жестов език

В осъществяване на стратегическата цел въвеждане на жестовия език, съфинансирана от Европейски Съюз посредством Европейския обществен фонд, беше обезпечено финансиране за осъществяване на социална поръчка с предмет „ Национално научно проучване на българския жестов език " с реализатор фондация „ Глухи без граници ".

Това декларира министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в отговор на депутатско запитване за въвеждането на жестов език, като една от стратегическите цели в Плана за деяние на България за използване на Конвенцията за правата на хората с увреждания, съобщи кореспондент на БГНЕС.

В резултат от научното проучване бяха направени два продукта - речник на българския жестов език и научно изложение на граматиката на българския жестов език. Те са отпечатани и публикувани измежду заинтригуваните страни, както и са оповестени на уеб страницата на план „ Подкрепа за еднакъв достъп и личностно развиване " за публично прилагане.

Резултатите и продуктите от националното научно проучване са добра основа да се продължи осъществяването на останалите заложени ограничения в Плана за деяние за използване на Конвенцията на Организация на обединените нации за правата на хората с увреждания (2015-2020). Една от тези ограничения е признаването и популяризирането на българския жестов език. В нормативните актове в системата на предучилищното и учебното обучение е регламентирано използването и потреблението на жестова (калкираща) тирада и/или на дактил при образованието на учениците с повреден слух в специфичните учебни заведения или интегрирано. За присъединяване в националното външното оценяване и за полагане на държавните зрелостни изпити за възпитаници с повреден слух при нужда се обезпечават консултанти, употребяващи жестовите знаци при общуването с ученика. В този смисъл калкиращата жестова тирада се ползва в учебните заведения, като за задачата се обезпечават и надлежно учители, владеещи жестовия език, декларира Вълчев.

Резултатите от проучването, направено по план „ Подкрепа за еднакъв достъп и личностното развиване ", разрешават да се работи за унифициране потреблението на жестовите знаци, за повишение на конвенционалността на жестовете, за разширение на граматическата конструкция на българския жестовия език, както и за основаване на методически принадлежности за ученето и потреблението му в разнообразни области и действия като независим език. Това ще спомогне осъществяването и на останалите ограничения, заложени в Плана за деяние за използване на Конвенцията на Организация на обединените нации за правата на хората с увреждания (2015-2020), а точно създаването на методики за преподаване и за образование на българския жестов език, а също и за включването му като образователен предмет в специфичните учебни заведения и като избираем в останалите учебни заведения, акцентира министърът. Той добавя, че Министерството на образованието и науката следва да разпореди правенето на такива методики.

Предприетите ограничения за узаконяването на българския жестов език и за равностойното му използване в разнообразни области на публичния живот е значима стъпка за по-широкото приобщаване на хората с повреден слух.

Надяваме се в съдействие с всички заинтригувани страни да доведем до триумф това общо начинание, което е от извънредно публично значение и от особена значимост за приобщаването на хората с повреден слух, както и за осъществяването на ограниченията в Плана за деяние за използване на Конвенцията на Организация на обединените нации за правата на хората с увреждания (2015-2020 г.), приключва отговорът на министъра. /БГНЕС
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР