Карлос Контрера: В Добруджа се очакват ниски добиви на царевица и слънчоглед заради липсата на валежи
„ В Добруджа се чакат ниски добиви на царевица и слънчоглед поради неналичието на превалявания. Изминалата 2023г. също регистрира ниски добиви, тъй като така наречен превалявания със стопанско значение са под нормата. В същото време из полетата могат да бъдат видени остарели сухи канали, изоставени сондажи, които са осигурявали преди десетилетия напояването на обилни площи. “ Това написа във фейсбук общинският консултант Карлоос Контрера.
SafeNews разгласява целия текст без редакторска интервенция.
В Добруджа се чакат ниски добиви на царевица и слънчоглед поради неналичието на превалявания. Изминалата 2023г. също регистрира ниски добиви, тъй като така наречен превалявания със стопанско значение са под нормата. В същото време из полетата могат да бъдат видени остарели сухи канали, изоставени сондажи, които са осигурявали преди десетилетия напояването на обилни площи. Също по този начин прави усещане, че площите със зеленчуци (особено пипер) са намалели през годините в пъти. Една от аргументите е неналичието на системи за напояване. Особено в района на Шабла отглежданите площи с така наречен шабленска капия са редуцирани в пъти.
Като парчета от остаряло време на места стърчат останки от инфраструктурата на Напоителни системи. Без мелиорация няма по какъв начин да има земеделие.
Една от главните политически и управнически задания е първоначално възобновяване на поливните системи на Напоителни системи, т.е. помпени станции, сондажи, тръбна мрежа, канали. По този метод в границите на 4-5 години при една поредна капиталова стратегия могат да се усилят в пъти поливните площи. Говорим за възобновяване на съществуваща и съществувала инфраструктура.
За задачата от Вътрешна македонска революционна организация – Българско национално придвижване подсещаме няколко от ограниченията, които сме предложили в годините:
Осигуряване по 100 млн. лева на година за Напоителни системи за главен ремонт и рехабилитация на канали, тръбна мрежа, помпени станции;
Проектиране и създаване на язовири за поливни нужди;
Почистване и възобновяване употребата на неработещи сондажни кладенци;
Приемане на нова методика за установяване на цените за напояване на декар, с цел да се подсигурява на ниска цена достъп до вода за напояване за земеделските производители;
С тези и други ограничения страната подсигурява развиване на земеделския бранш, изключително за българското зеленчукопроизводството.
Позицията в този коментар отразява персоналното мнение на създателя и може да се разграничава от тази на SafeNews
Още вести четете в: Коментари За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News