Учените са използвали данни от космическите телескопи Чандра и Хъбъл

...
Учените са използвали данни от космическите телескопи Чандра и Хъбъл
Коментари Харесай

Телескопите на НАСА показаха космически букет специално за Свети Валентин ВИДЕО

Учените са употребявали данни от галактическите телескопи Чандра и Хъбъл на НАСА, както и радиотелескопа ALMA, с цел да основат неповторимо изображение на мъглявината Тарантула, известна още като 30 Doradus. Това е най-детайлното рентгеново изображение на най-мощната звездообразуваща област в относително близката Вселена. Композитното изображение на мъглявината е завършено като букет, който е тъкмо навреме - нали е Свети Валентин! Изследването е оповестено на сървъра за предпечат arXiv.

В това комбинирано изображение на мъглявината Тарантула рентгеновите данни, показани в синьо и зелено, от галактическия телескоп Chandra са комбинирани с оптични данни, показани в жълто, от галактическия телескоп Хъбъл. Учените са употребявали и данни от радиотелескопа ALMA, показани в оранжево, пише Phys.



Мъглявината Тарантула е една от най-ярките звездообразуващи области в галактиката, дом на доста млади звезди, относително покрай Земята. Намира се на почти 160 000 светлинни години от нас в прилежащата вселена Голям Магеланов облак. Поради относителната си непосредственост в галактическо отношение, мъглявината Тарантула дава на астрономите неповторима опция да учат по какъв начин се раждат звездите.
 Мъглявина Тарантула Уникално изображение на мъглявината Тарантула, известна още като 30 Doradus. Снимка: NASA
Тази мъгливост съдържа толкоз доста междузвезден газ, който е нужен за основаването на звезди, че те могат да се образуват тук най-малко 25 000 000 години. Тъй като тази мъгливост съдържа толкоз доста млади звезди, както и такива, които към момента се образуват, този район на космоса е най-мощното място за формиране на звезди измежду околните галактики, в това число Млечния път и галактиката Андромеда.

Центърът на мъглявината Тарантула също съдържа най-масивните звезди, които астрономите в миналото са виждали. Това са най-вече доста млади звезди, които съществуват от 1-2 милиона години. За съпоставяне, Слънцето съществува съвсем 5 милиарда години.

Масивни млади звезди изпращат мощни звездни ветрове в космоса. Тези ветрове, които се смесват с материя и сила, изхвърлени от детонации на свръхнови, т.е. детонации на солидни звезди, сътвориха неповторима картина на мъглявината, тъй като сътвориха разнообразни галактически структури.

За повече от 20 дни наблюдения галактическият телескоп Chandra е разкрил повече от 3500 рентгенови източника в мъглявината. Те включват солидни звезди, двойни звездни системи и протозвезди, които към момента се образуват, преди да станат естествени звезди. Телескопът също по този начин откри доста дребни звездни купове и големи количества междузвезден газ.
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР