Учени от пет държави проучват Черно море с роботизирани апарати на 300 метра дълбочина
Учени от пет страни ще осъществят взаимен план за проучване на полетата от морски треви в Черно море благодарение на подводни роботизирани апарати. Партньорите в плана включват, Техническия университет във Варна, Тракийския университет „ Демокрит “ в Гърция, Държавния университет в Грузия, Истанбулския университет в Турция и Националния институт за морски проучвания и развиване в Румъния. Проектът, финансиран с малко над 1,6 милиона евро по стратегия „ Interreg NEXT Черноморски басейн “, има за цел да усъвършенства познанията за положението на морските екосистеми в района , посочи изпълнителният шеф на АБЧО Марияна Кънчева.
Заместник-ректорът на Техническия университет доцент Христо Ненов изясни, че данните, събрани от подводните апарати, ще се обработват благодарение на изкуствен интелект . Тези резултати ще служат като основа за създаване на ограничения за запазване и възстановяване както на положението на морските хабитати , по този начин и на качеството на водата в Черно море.
Проф. Йоргос Силаос от университета „ Демокрит “ акцентира значимостта на морските треви за биоразнообразието и за понижаване на крайбрежната ерозия . В момента има лимитирана информация за тези хабитати в Черно море, като досегашните изследвания са обхванали единствено българското и румънското крайбрежие посредством водолазни екипи, които покриват дребни територии. Новите роботизирани апарати ще разрешат проучването на доста по-големи зони и ще работят на дълбочина до 300 метра . Очаква се скоро да бъде разгласен търг за закупуване на техниката, която ще се употребява от България, Гърция и Румъния , до момента в който Турция ще прави наблюдения с подводни камери, а Грузия ще разположи буй край Поти .
Освен проучванията на морските треви, апаратите ще проучват и антропогенния резултат върху морското дъно, в това число съществуване на боклуци, тръбопроводи и тралиране . Събраните данни ще бъдат обществено налични на уеб страниците на плана и в една от огромните европейски научни мрежи.
В рамките на плана в България ще бъдат построени четири осведомителни киоска във Варна, Бургас и Несебър , които ще осведомят обществеността за положението на морската вода и екосистемите.
Ивайло Мирчев с тежки обвинявания към Митко Каратиста за пазаруване на гласове в Бургас