Туристическият бизнес в Смолян поиска от вицепремиера Марияна подкрепа в

...
Туристическият бизнес в Смолян поиска от вицепремиера Марияна подкрепа в
Коментари Харесай

Бизнесът в Смолян очаква да има сериозен недостиг на персонал

Туристическият бизнес в Смолян изиска от вицепремиера Марияна поддръжка в политиката за подготовка на фрагменти за бранша . Представителите на бизнеса разясниха, че се чака да има сериозен дефицит на личен състав и би било добре да се намерения за импорт на фрагменти и страната ни да има по-активна политика във връзка с образованието и подготовката на експерти за бранша. " Един от главните цели на държавното управление на министър-председателя Бойко Борисов е точно образованието, а по-доброто и качествено обучение е основа и поръчител за по-доброто бъдеще ", сподели в отговор вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова. И добави, че на последното съвещание на Министерския съвет бяха отпуснати нови 2 118 718 лв. за 3-годишната стратегия на Министерството на образованието и науката за възстановяване на просветителната инфраструктура в страната. Парите са за създаване и реорганизация на ясли, детски градини и учебни заведения, като всяка година ще се отделят по близо 70 000 000 лв..
Вицепремиерът загатна и, че общо 2,4 милиарда лв. са вложени в просветителна инфраструктура и за двойното нарастване на учителските заплати по време на мандата на премиера Бойко Борисов. Даниела Дариткова, която също взе участие в полемиката, разяснява, че заболеваемостта в смолянска област е ниска и че това ще докара до спомагателна сигурност за туристите, които ще посетят района. Тя благодари за срещата и съобщи, че се надява да работим всички дружно, с цел да развием напълно капацитета на региона. " Правим всичко допустимо да развием региона като четирисезонна дестинация ", уточни министър Николова. Тя съобщи, че се надява всички да поставяме взаимни старания в тази тенденция, като търсим и избираме най-хубавите начинания за реализация на тази цел.
 Ресторантьори: Предложението на Марияна Николова дискриминира сектора Ресторантьори: Предложението на Марияна Николова дискриминира сектора
Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България декларират безапелационното си противоречие с следващата дискримин...
Вицепремиерът осведоми, че на постоянното си съвещание в сряда Министерския съвет реши да обезпечи спомагателни 40 млн. лв. от Оперативната стратегия „ Развитие на човешките запаси “, с които до края на март ще бъде обезпечена мярката за опазване на заетостта в туризма и превоза в изискванията на пандемия. С увеличение на бюджета програмата ще може да продължи да се ползва до края на март. През декември беше утвърдена нова наредба, регламентираща използването на нова мярка за държавна помощ на обща стойност 51 000 000 лв. от националния бюджет, с които се планува безплатно субсидиране на близо 1 600 предприятия в областта на туроператорската и туристическата агентска активност , акцентира министър Николова. И посочи, че Министерството на туризма създаде разпоредба, регламентираща реда за даване на безплатни средства, която е изпратена за координиране в Министерството на финансите. Субсидията e в размер на 4 на 100 от оборота без Данък добавена стойност през 2019 година, които ще би трябвало да се употребяват предпочитано за компенсиране на загуби, произлизащи от отказали се от ваучери клиенти, както и суми, удържани от доставчиците на услуги.
" По оценки на Националния статистически институт (НСИ), през 2021 година общо туристите в област Смолян ще надвишават 200 000 , като упованията са българските гости да са над 170 000, а задграничните - над 30 000 ", заяви вицепремиерът. По думите й за цялата 2021 година спадът на българските туристи в област Смолян ще е към 35%, а на задграничните - близо 25%, което е надалеч по–малко по отношение на междинното за страната. Според настоящата информация за сезон 2020 г./2021 година спадът на туристите в област Смолян от началото на зимния сезон е 54% . Намалението на българските посетители е 42%, а на задграничните - 91 на 100, като дребното чужденци са най-вече румънски жители. Повече от 95% от туристите в региона са българи от началото на сезона, което се чака да се резервира като наклонност и до края.
Представителите на сектора сложиха въпроса за стопанисването на пещерите в региона, които би трябвало да се социализират и популяризират, с цел да бъдат налични за туристи. Според тях това е запас, който би трябвало да се развива и може да способства за развиването на бранша. Те смятат, че би било добре да се намерения за благоприятни условия за финансиране на организации, които се занимават с туризъм, с цел да може да се ръководи и разпространява това благосъстояние. Собственици на обекти на пистите обясниха, че има сериозен проблем с туристите, на които не може да се предложи качествена услуга и опция за отдих. Тяхната позиция е, че тези места би могло да минат под един знаменател с заведенията за хранене на хотелите или да се търси различен метод за обезпечаване на работа на обектите и обслужване на гостите. Тема на полемиката бе и търсене на опция за финансиране на организациите за ръководство на туристическите региони, като съгласно тях това ще способства за повишение конкурентостта на бранша.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР