Цветелина Пенкова изпрати писмо с предложения за конкретни общоевропейски мерки

...
Цветелина Пенкова изпрати писмо с предложения за конкретни общоевропейски мерки
Коментари Харесай

Цветелина Пенкова с предложение до ЕК за конкретни общоевропейски мерки за защита на потребителите при отварянето на заведенията и ресторантите

Цветелина Пенкова изпрати писмо с оферти за съответни общоевропейски ограничения за отбрана на потребителите, при отваряне на заведенията и заведенията за хранене в условия на пандемия до ръководителя на Европейската комисия - госпожа Урсула Фон дер Лайен и до Комисаря по вътрешен пазар и услуги - господин Тиери Бретон.
Като член на Комисията по вътрешен пазар и отбрана на потребителите в Европейския парламент, госпожа Пенкова обърна особено внимание на този въпрос. След дългия интервал на обществена изолираност, хората имат потребност да излязат на открито, на въздух. Това е разбираемо. Въпросът е, че те би трябвало да продължат да съблюдават избрани защитни ограничения – да заобикалят близкия контакт, да носят маска, да съблюдават главните хигиенични рекомендации.

„ Качеството и условията на предлаганите услуги би трябвало да останат високи. Продуктите и услуги, които се оферират на пазара, би трябвало да продължат да дават отговор на настоящите стандарти. Предвид очертаващия се спад в покупателната дарба се чака най-силно засегнатите групи от популацията вследствие на икономическата рецесия да бъдат изложени на спомагателен здравословен риск - насочвайки се към нискокачествена продукция и услуги. Защитата на потребителите остава главен приоритет за цялата европейска общественост.

С отварянето на заведенията за хранене и заведенията е редно да има общи правила. Важно е търсенето на оптималния положителен баланс сред атмосферата и настроението в заведенията и новите условия и практики, наложени от пандемията COVID-19. “

Писмото съдържа лист с ограничения и рекомендации, които са използвани в общо-европейски проект за целия бранш. Например, образуване на осведомителна зона на входа на заведението, която да припомня да се съблюдава дистанция; регулярни образования за персонала; носенето на защитни средства от персонала; опашки за изчакване отвън зоната за хранене; хартиени салфетки, а не текстилни; постоянно разчистване на всички пространства в заведенията със съответните дезинфектанти и така нататък

„ Нормално и разбираемо е европейските консуматори да могат да търсят и употребяват услугите на ресторантьорския отрасъл, без да се тормозят за своето здраве “, споделя Цветелина Пенкова. „ Въпреки, че Европейски Съюз няма директни пълномощия в тази сфера, този бранш би трябвало да бъде насърчаван и подпомаган. Само в България в него са ангажирани близо половин милион души. “

Европейската комисия към този момент одобри рекомендации за координирани дейности от страна на страните членки по отношение на възобновяване на стопанските системи, свободното придвижване на хора и обезпечаването на условия за осъществяване на туристическия сезон. Препоръки по отношение на унифицирани правила в ресторантьорския бранш, които да обезпечат, както възобновяване на бранша, по този начин и сигурността на потребителите, към момента няма.

„ Ресторантьорският отрасъл върви ръка за ръка, както със свободното придвижване на жителите на Европейски Съюз, по този начин и със секторите хотелиерство и туризъм. Считам, че единният метод на Европейски Съюз ще даде сигурност и ще възвърне доверието на потребителите. А това непосредствено ще подкрепи бранша за неговото по-бързо възобновяване и ще подсигурява запазването на работните места на хората, ангажирани в сектора “, изясни още Пенкова.

.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР