Цените в Сирия скочиха до небесата, хлябът свършваЧакат с часове

...
Цените в Сирия скочиха до небесата, хлябът свършваЧакат с часове
Коментари Харесай

Цените в Сирия скочиха до небесата, хлябът свършва

Цените в Сирия скочиха до небесата, хлябът свършва
Чакат с часове на студа: сирийци в столицата Дамаск се редят на опашка пред пекарна, с цел да получат субсидиран самун. Усеща се напрежение – нервите са опънати до краен лимит, защото хората чакат към този момент прекомерно дълго, написа немската социална медия АРД в репортаж от столицата на Сирия.
Хлябът към този момент коства цяло положение
След рухването на Башар Асад хлябът и други артикули в Дамаск нарастнаха неимоверно. „ Преди плащахме по 400 сирийски лири, а в този момент 2000 “, споделя Алаа, която също чака на опашката за самун.
Дори и тази сума да се равнява единствено на няколко цента,
за доста от сирийците това е цяло положение. Алаа няма работа – с цел да свърже двата края, тя препродава стока: купува самун, който по-късно продава на по-висока цена,
да вземем за пример на хора, които не желаят или нямат време да чакат по опашки.
„ Как другояче да оцелеем? Нямам друга работа, тъй че се пробвам да изкарам нещо, с цел да не умрем от град “, споделя дамата пред немската медия.
Над 90 % живеят в беднотия
Хуманитарната обстановка в Сирия е извънредно тежка – над 90 на 100 от хората живеят в беднотия. След рухването на диктатора Башар Асад цените на храните се покачиха още повече.
Много гранични пунктове бяха затворени,
а това наруши веригите за доставки, изяснява Йенс Лерке, представител на филантропичната организация на Организация на обединените нации. „ Намаляването на количествата самун и други съществени храни води до повишение на цените. Хуманитарната помощ е незабавно нужна, само че набирането на парите е проблем: обезпечена е единствено една трета от тазгодишния проект за незабавна помощ в размер на 4 милиарда $ “,
споделя Лерке, представен от АРД.
Това е една от аргументите, заради които Германия разгласи незабавна изключителна филантропична помощ за Сирия: 8 милиона евро ще бъдат предоставени в къси периоди, с цел да може помощите да доближат бързо до хората. Но тези пари няма да стигнат за дълго.
„ След съвсем 14 години революция нищетата е голяма.
Повече от 17 милиона души в страната се нуждаят от филантропична помощ. А последните събития доведоха до разселването на още към 1 милион души “, споделя Лерке.
Надежда за бъдещето?
Перспективите пред Сирия не са положителни, а бунтовниците са изправени пред доста работа. За да бъдат облекчени глобите, наложени на режима на Асад, би трябвало да бъдат изпълнени няколко условия, споделя специфичният делегат на Организация на обединените нации за Сирия Гейр Педерсен.
„ Ако обособените групировки реализиран съглашение,
а ние успеем да обединим другите обществени групи, тогава в действителност може да възникне нещо ново. Тогава ще забележим и една обединена интернационална общественост, която поддържа сирийците “, споделя Педерсен.
Това дава вяра за бъдещето, само че през днешния ден хората в Дамаск
страдат от прекалено високите цени. Дори елегантно облечени поданици от по-горните класи се смесват със редуциран взор с останалите хора на опашката за самун. Всички те имат едно предпочитание: новите управници да раздвижат стопанската система, с цел да има още веднъж работа за всички. Работа и самун.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР