Ето защо цените на Биткойн и криптовалутите може да се сринат след халвинга
Цената на Биткойн означи забележителен спад от историческия си връх, като не съумя да поддържа инерцията и проби под основните равнища на поддръжка към $68,300 и $63,400 преди още веднъж да се върне над $64,000 към 19 април.
Прогнозите на специалистите сочеха евентуален спад под $60,000, като се очакваше интервал на консолидация преди вероятно възходящо рали след халввинга на Биткойн.
Възможно ли е халвинга на Биткойн да провокира спад в цените на криптовалутите?
1. Изтичане на валидността на Биткойн вариантите
Преди предстоящото халвинг събитие на Биткойн на 20 април, в петък изтича срокът на годност на забележителна част от Биткойн и Етериум вариантите на обща стойност над $2 милиарда. Интересното е, че забележителна част от вариантите за Биткойн са подготвени да изтичат на 26 април, на обща стойност над $5.5 милиарда. Това допуска високи шансове Биткойн да се търгува под $60,000 след халвинга, което ще ускори волатилността на пазара.
2. Исторически модел на Биткойн
В исторически проект пазарът на Биткойн е бил очевидец на ликвидация преди халвинга, сходна на предходни събития, свързани с халвинга, нормално последвана от интервал на консолидация преди забележителен растеж на цените. Някои анализатори обаче чакат низходяща наклонност през второто и третото тримесечие, която частично се дължи на увеличените разноски за рандеман и последващия напън за продажби от страна на миньорите. Въпреки това дълготрайните ценови цели за Биткойн и Етериум остават оптимистични.
3. Забавяне на намаляването на лихвените проценти от страна на ФЕД и неустановеност на макроравнище
Позицията на Федералния запас по отношение на намаляването на лихвените проценти, повлияна от данните за инфлацията и устойчивостта на стопанската система, оказва въздействие както върху пазарите на акции, по този начин и върху пазарите на криптовалути.
Спекулациите, свързани с намаляването на лихвените проценти, оказаха въздействие върху пазарните настройки, като последните данни за инфлацията провокираха съмнения в цените на BTC. Анализаторите плануват евентуален спад в цената на флагманската криптовалута, повлиян от данните за показателя на потребителските цени и макроикономическата неустановеност.
4. Напрежение сред Иран и Израел
Ескалиращото напрежение сред Иран и Израел докара до обилни ликвидации на крипто пазара, което породи спад в световната капитализация на крипто пазара. Геополитическите събития, съчетани с повишението на показателя на щатския $ и доходността на държавните облигации, способстваха за спада на цената на Биткойн.
5. Изтичане на средства от ETF BTC
Спот ETF-ите на Биткойн станаха очевидци на поредни отливи, което може да е сигнал за намаляващ институционален интерес и действия, свързани с данъчното облагане в Съединени американски щати. Изтичането от Grayscale GBTC и други Биткойн ETF демонстрира намаляване на инвеститорското доверие в кратковременен проект.
6. Изтичане на средства от банките заради края на BTFP
Прекратяването на Програмата за срочно финансиране на банките (BTFP) породи опасения за ликвидността в банковия бранш, което може да докара до повтаряне на всеобщите тегления на банкови депозити в предишното. Липсата на непрекъсната ликвидност заради прекратяването на BTFP може да има краткосрочни отрицателни последствия за пазарите.