Учени създадоха изкуствени мускули на въглеродна основа
Триизмерният щемпел на мускулни нишки, показан в научнофантастичната драма " Западен свят " на HBO, несъмнено буди удивление. Скорошен пробив на китайски учени може да сложи началото на ерата на тази футуристична технология по-рано, в сравнение с хората си показват, заяви Българска телеграфна агенция.
Учени, измежду които експерти от Института по химия към Китайската академия на науките, са създали нов тип неестествен мускул въз основата на въглерод - главен съставен елемент на всички известни живи организми на нашата планета.
Въглеродните материали, фамозни със своята лекост, изключителна издръжливост и електропроводимост и еластичност, демонстрират огромен капацитет в региона на изкуствените мускули.
Въпреки че киборгите имат забележителен пазарен капацитет, изкуствените мускули в действителност са нещо, което се откроява. Те са способни освен да имитират естествените, само че и да оферират неповторими преимущества като самовъзстановяване, изключителна разтегливост и бързо време за реакция, които превъзхождат стандартните механични " стави ".
На фона на застаряващото население технологията на изкуствените мускули става все по-ценна в помощните и носимите устройства, и разнообразните медицински приложения.
Изследователският екип е почерпил ентусиазъм за създаването от хоботчето на пеперудата. В направените от тях биомиметични материали е употребен авангарден филм въз основата на въглерод с асиметрична повърхностна конструкция.
Този мускул има обратими, бързи и непрестанно регулируеми благоприятни условия за дисторция по сходство на хоботчето на пеперудата. Според проучването, оповестено неотдавна в сп. " Нешънъл Сайънс Ривю ", придвижването се провокира от преобразуването на въглеродните връзки.
Учените сполучливо са вградили изкуствения мускул в роботизирана ръка, като са й дали способността бързо да трансформира позицията си и да повдига товари до 11 пъти по-тежки от самата нея. Според проучването той резервира непоклатимост и адаптивност даже при температури до минус 25 градуса Целзий.
Освен това размерите на кино лентата могат да се настройват, а намаляването им е от голяма важност при създаването на микромедицински устройства и микророботи.
Изкуственият мускул към този момент е интегриран в система за следене в действително време, която следи придвижванията на прегъване на човешкия пръст.
Изобретението има забележителен капацитет за рационализиране на интелигентната роботика и прогрес в прецизната медицина, споделят откривателите.