Традиционните награди Питагор“ на Министерството на образованието и науката за

...
Традиционните награди Питагор“ на Министерството на образованието и науката за
Коментари Харесай

МОН отличи учени със значими постижения с наградите “Питагор”

Традиционните награди „ Питагор “ на Министерството на образованието и науката за значителен принос в развиването на науката бяха връчени на български учени, научни колективи и организации в Националния археологически музей. Наградите „ Питагор “се присъждат за десети път. Целта им е да се подтикват учените към значими научни достижения и сполучлива реализация на резултатите от фундаменталните и приложни научни проучвания в нашата стопанска система. Това оповестиха от пресслужбата на МОН.
 d-7_800x525  ob-1_800x501  p-5_800x506
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев поздрави номинираните и отличени учени. „ Мотивираме повече млади учени и постдокторанти за научна работа. В рамките на Председателството обсъждаме интензивно бъдещето на науката в глобализиращия се и по-динамичен свят, в който живеем. Очакваме науката да даде отговор и решения на провокациите, пред които сме изправени “, съобщи министърът. Той уточни, че страната ни се стреми да усилва непрестанно вложенията в системата на научните проучвания, с цел да бъде съхранен и развъртян научният капацитет, както и да бъде обвързана българската просвета с значимите публични задания.

Голямата премия „ Питагор “ за повсеместен принос в развиването на науката бе връчена от министър Красимир Вълчев на проф. доктор Екатерина Титянова от СУ „ Св. Кл. Охридски “- Медицински факултет, и на чл.-кор. проф. Илия Рашков от Института по полимери към Българска академия на науките. Те получиха статуетка „ Питагор “, грамота и парични суми от по 6000 лева

Проф. Титянова е началник на клиника „ Функционална диагностика на нервната система “ при Военномедицинската академия и началник на катедра „ Неврология, психиатрия, физиотерапия и рехабилитация, превантивна медицина и публично здраве “ при Медицинския факултет на СУ „ Св. Климент Охридски “. Тя е одобрен интернационален специалист за Централна и Източна Европа в лекуването на мозъчни инсулти.

Проф. Рашков работи в региона на полимерите и полимерните материали, има 8 патента, 44 авторски свидетелства и е бил началник и водещ академик в над 50 научни или научно-приложни плана.

Голямата премия за млад академик – статуетка „ Питагор “ и 12 000 лв., получи доктор Даниела Донева от ИЯИЯЕ – Българска академия на науките. Тя е магистър по астрофизика и звездна астрономия и лекар по физика към Физическия факултет на СУ. Носител е и на Хумболтова стипендия за интервала 2012 г.-2015 година

Отличието за одобрен академик в региона на естествените и инженерните науки, плакет и по 4000 лева получиха проф. Радостина Стоянова от Института по обща и неорганична химия – Българска академия на науките, и проф. Славка Чолакова от СУ „ Св. Кл. Охридски “.

Проф. Стоянова е началник на лаборатория „ Интерметалиди и интеркалационни материали ”. Научните й разработки са свързани с проучвания и търсене на нови стопански преференциални, безвредни и екологично съвместими презаредими акумулатори.

Проф. Чолакова е началник на катедра Инженерна химия и фармацевтично инженерство към Факултета по химия и фармация на СУ „ Св. Климент Охридски ”. През интервала 2015-2017, проф. Чолакова е разгласила 24 научни публикации в списания с висок фактор на въздействие.

„ Питагор “ за одобрен академик в региона на здравето и медицинските науки, плакет и 8000 лева получи проф. Здравко Каменов от Медицински университет – София. Проф. Каменов е началник Катедра по вътрешни заболявания на Медицински факултет, МУ – София. Той работи в региона на захарния диабет и обвързваните с него ендокринни проблеми и диабетни положения.

Наградата за одобрен академик в региона на обществените и филантропичните науки – плакет и 4000 лева, получи проф. Тодор Танев от СУ „ Св. Кл. Охридски “. Научните му ползи са в областта на стратегическото ръководство на публичните процеси. Автор е на 7 монографии и голям брой научни студии, публикации и отчети.

Със същата премия за принос в същата област бе награден проф. Иван Младенов от Института за литература при Българска академия на науките. Той е един от международно приетите експерти по семиотика и по наследството на Чарлс Пърс.

Проф. Георги Вайсилов от Факултет по химия и фармация на СУ „ Св. Кл. Охридски “, бе почетен с премия „ Питагор “ за сполучлив началник на интернационалните планове. Освен плакета, той получи и парична премия от 8000 лева Научните ползи на проф. Вайсилов са главно в региона на квантово-химичното моделиране на каталитични системи. През интервала 2015 – 2017 година проф. Вайсилов е създател на 18 научни изявления с общ импакт фактор 133, една от които е в влиятелното списание Nature Materials. Проф. Вайсилов е водещ създател в 6 от тези 18 научни публикации.

Наградата за теоретичен колектив с сполучлива употреба и комерсиализация на научните резултати, плакет и 8000 лева бе връчена на проф. Павлинка Долашка от Института по органична химия с център по фитохимия към Българска академия на науките. Проф. Долашка и нейният колектив са потвърдили антивирусните свойства на нови гликопротеини, изолирани от морски и култивиран охлюви, против репликацията на Херпес симплекс вирус, вид 1, Епщайн-Бар вирус, Полиовирус вид 1, Коксаки вирус В1 и Респираторен синцитиален вирус.

„ ВиЕмУеър България “ с шеф Диана Стефанова завоюва премия „ Питагор “ за компания с най-вече вложения в научноизследователска и развойна активност, плакет и 4000 лева „ ВиЕмУеър България” ЕООД е софтуерна компания, която създава и търгува със софтуерни артикули и услуги за визуализация.

“ПИ ПИ ДИ БЪЛГАРИЯ” ЕООД с шеф Светлана Спасова също получи премията за компания с най-вече вложения в научноизследователска и развойна активност, плакет и 4000 лева Дружеството прави образуване и осъществяване на научно-изследователска и развойна активност в региона на естествените и медицински услуги.

Носителят на премията „ Питагор “ за важен принос на български академик, работещ в чужбина., който получи плакет и 8000 лева, е проф. Красимир Панайотов от Института по физика на твърдото тяло при Българска академия на науките. Той е професор в Свободния Белгийски университет в Брюксел и член на Института по физика на твърдото тяло към Българска академия на науките.

На церемонията бе връчена и премията „ Елзевиер “ за отлични достижения в световните научни проучвания за 2018 година, която се базира на научноизследователско изследване от почти над 100000 „ проучвателен тематики “, в които научните проучвания в България имат доста и възходящо световно влияние. Отличието получи проф. Валя Банкова от Българска академия на науките и Институтът по органична химия с Център по фитохимия към Българска академия на науките.

Наградата на Кларивейт Аналитикс за 2018 година получи проф. Петя Осенова от факултет „ Славянски филологии “ на СУ „ Св. Климент Охридски “ за отлични достижения и влиятелност в региона на обществените науки. Цели 15 % от нейните изявления са в измежду първите 10 най-цитирани в техните категории.

Тази година висшите учебни заведения и научни организации предложиха 44 свои изявени учени и колективи.

Средствата за парични награди „ Питагор “ в размер на 80000 лева са от програмата за оценка и развиване на научния капацитет за създаване на устойчива връзка образование-наука-бизнес като основа за развиване на стопанска система, основана на знанието на Министерството на образованието и просвета за 2018 година

Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА



Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР