"Това, което изпитах, беше страх", казва Клаудия Дуарте Агостиньо, докато си спомня екстремната гореща вълна и пожарите, които избухнаха Португалия през 2017 г. и уби повече от 100 души. „Горските пожари ме накараха да се тревожа какво бъдеще ще имам.“
Клаудия, 24 г., нейният брат Мартим, 20 г., и сестра й Мариана, 11 г. , са сред шестимата млади португалци, които са завели дело срещу 32 правителства, включително всички държави-членки на ЕС, Обединеното кралство, Норвегия, Русия, Швейцария и Турция.
Те обвиняват страните в недостатъчни действия по отношение на изменението на климата и че не успяват да намалят емисиите си на парникови газове достатъчно, за да постигнат целта на Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5C.
Делото е първото по рода си, заведено в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург. Ако бъде успешна, може да има правно обвързващи последици за участващите правителства. Първото изслушване по делото трябва да се проведе по-късно в сряда.
На възраст от 11 до 24 години, шестимата ищци твърдят, че горските пожари, които се случват в Португалия всяка година от 2017 г. насам са пряк резултат от глобалното затопляне.
Те твърдят, че основните им човешки права - включително правото на живот, личен живот, семеен живот и да бъдат свободни от дискриминация - се нарушават поради нежеланието на правителствата да се борят с изменението на климата.
Те казват, че вече са изпитали значителни въздействия, особено поради екстремните температури в Португалия, които ги принуждават да прекарват времето си на закрито и ограничават способността им да спят, да се концентрират или да спортуват . Някои също страдат от екологична тревожност, алергии и респираторни заболявания, включително астма.
Нито един от младите кандидати не търси финансова компенсация.
